usturimi, mici dureri, in zona omuletului

15-04-2010
cornel v
Nu este medic/terapeut
cornel v
Povestea mea incepe cu aproape 7-8 luni in urma:
sforai de rup peretii, (DEPINDE CIT DE OBOSIT SINT SAU, PE CE PARTE DORM , foarte obosit si cu fata in sus, e dezastru.)
cert e ca intr-o noapte, m-am trezit cu gitul f, f uscat, iar din sforait, am avut impresia ca mi s-a rupt, omuletul senzatia a fost atit de dura incit am avut impresia ca s-a rupt ceva chiar in spatele lui ( pina in zona nazala)
am baut putina apa , m-am uitat in oglinda, poate se vede ceva, senzatia de rana a disparut (sau asa am avut impresia), m-am culcat.
De atunci ma scol dimineata cu usturimi, dar cind apar, cind dispar, am zile cind nu am nimic, am zile cind ma scol cu o mica usturime care, se amplifica pana seara,
Sint fumator, fumez de vreo 20 de ani cam un pachet de tigari pe zi (de 1 an am ajuns la jumatate de pachet pe zi, am reusit spre surprinderea mea sa NU FUMEZ DE LOC o saptamina (6 ZILE) timp in care tot m-a usturat gitul, si m-am ingrasat cu 5kg cu toate ca nu am schimbat nimic in alimentatie.
asa ca fumez din nou.
Am fost la medic, am luat ospen o saptamina am facut gargara cu tinctura de propolis, am facut exudat faringian, NIMIC ! Amdat vina pe frig, pe sforait, pe tigari, nu stiu ce sa mai fac.
DOMNULE DOCTOR, VA ROG POATE IMI PUTETI DA UN SFAT PRNTRU O MEDICAMENTATIE CARE SA MA AJUTE SA SCAP DE USTURIMEA ACEASTA.
VA MULTUMESC!
4 comentarii
0
17-04-2010, ora 23:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru usturime..
trebue sa consumi numai apa plata, multa.. si ceaiuri calde
sa NU consumi acidulate, acru si fructe citrice
Redigest 3 pe zi inainte de mese.. 3 saptamani
seara la culcare Vit A uleioasa in nas 4-5 pic
pentru rezolvarea problemei cu Sforaitul tre sa ajungi la Pascani.
0
19-04-2010, ora 20:48
cornel v
Nu este medic/terapeut
cornel v
va multumesc!
ma voi tine de tratament
peste trei saptamani o sa va caut. inca o data multumesc
0
26-04-2010, ora 21:18
cornel v
Nu este medic/terapeut
cornel v
pina acum nici un semn, dimineata ma scol cu gitul uscat si atunci apar usturimile, daca mestec guma sau beu apa f des, acestea se diminueaza insist cu ceaiuri calde.
adevarul e ca lucrez si intr-un mediu cun destul de mult praf si fum de sudura si de flex
va multumesc!
0
26-04-2010, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca lucrezi in mediu Toxic..
trebue sa ei Vit A in drajeuri 2 pe zi
Vit E in drajeuri 2 pe zi..
Vit A uleioasa sau Pinosol.. sa ei cu tine la servici si sa pui in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore.
sprei Bioparox... 2 puf din 4 in 4 ore
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •