usturime penis... in ultimele saptamani

07-01-2010
mykedany
Nu este medic/terapeut
mykedany
Buna ziua,

Citesc de ceva vreme acest forum, informandu-ma despre diverse boli.

Mai nou, este cazul sa pun si eu o intrebare referitoare la propria sanatate.

In ultimele saptamani a inceput sa ma deranjeze o usturile localizata la capatul penisului, in partea de jos a capatului canalului uretral. Se manifesta doar cand si cand, eventual in timpul urinarilor, dar si atunci cand stau la calculator si am timp sa o remarc.

Dand mai multa atentie acestei usturimi sacaitoare, am observat ca pe capul penisului, in zona in care preputul este unit de gland prin asa-numita traditional "ata", o zona diferita ca si culoare, mai inchisa decat restul pielii.

Mentionez ca anumite zona colorate identic, dar mai reduse ca intindere, le-am remarcat si pana sa apara usturimea de care facem vorbire, insa nu le-am acordat importanta, datorita faptului ca le remarcam mai ales in urma contactelor sexuale mai intense sau de mai lunga durata si le-am pus pe seama supra-solicitarii penisului.

Trebuie, de asemenea, sa mentionez ca in ruma cu aproximativ un an prietena mea de la momentul respectiv mi-a dat intr-o zi niste pastile de nizoral, spunandu-mi ca si-a descoperit o candida si ca i s-a recomandat ca si partenerul sa urmeze acelasi tratament ca si ea. Am mai fost impreuna putin timp, dupa care ne-am despartit, motivul fiind banala ciuperca.

Intre timp, am mai avut o prietena pentru o perioada destul de lunga, dar care nu s-a plans de nicio problema in timpul relatiei noastre.

Avand in vedere putinele detalii pe care vi le pun la dispozitie, se poate sa imi recomandati actiunile sau inactiunile urmatoare?

Va multumesc anticipat ptr raspuns.
6 comentarii
0
07-01-2010, ora 22:54
mykedany
Nu este medic/terapeut
mykedany
Mai trebuie sa adaug ca acum vreo doua saptamani sesizam o durere/usturime pe la jumatatea canalului uretral, ca si cum ar fi ceva acolo care inteapa. Treptat, a disparut. Dar a aparut iritatia din capatul penisului.

Deasemenea, am niste dureri de spate (zona lombara) pe care le-am pus pe seama pozitiei proaste de a sta la calculator, usor aplecat in fata si cu coloana stramba, dureri care dispar instantaneu daca imi tin spatele drept.

Beau de obicei cam un litru de lichide pe zi, iar urina are o culoare foarte inchisa. Si din cand in cand un miros puternic.

Antibiotice nu am luat in ultimele 3 luni. Nu obisnuiesc sa am contacte sexuale cu prezervativ, dar nu am avut decat doua partenere in ultimul an.

Singura problema pe care am avut-o in ultima mea relatie a fost o zona de un cm patrat pe obrazul drept care a aparut intr-o dimineata: pielea s-a pierdut ultimul strat si prin carne se prelingea o substanta galbuie spre transparent, care facea o coaja gen zahar topit de culoare galbuie si ma ustura ingrozitor. Acelasi lucru a patit si prietena mea, in acelasi timp. A mers ea la dermatolog si i s-a prescris Baneocin, tratament care a avut rezultat si ptr mine, problema respectiva disparand in maxim o saptamana.
0
07-01-2010, ora 23:36
mykedany
Nu este medic/terapeut
mykedany
o alta precizare, desi poate fi inutila, este ca deseori ma dor testiculele, unul ori altul, iar la pipait in momentul in care dor, la unul dintre capete simt ca o aglomerare de vene sau ceva similar

cam multe detalii... dar poate ajuta
0
08-01-2010, ora 00:22
mykedany
Nu este medic/terapeut
mykedany
o precizare in plus ar fi ca acum 2 ani imi aparusera niste eczeme pe maini la nivelul pielii dintre degete si de pe podul palmei in afara zonei care se amprenteaza

deasemenea, pielea se descuama pe testicule

la nivelul picioarelor pe articulatia degetului mare si intre degete am fost suspect de o micoza

am urmat un tratament cu un preparat farmaceutic gen alifie care nu a dat niciun rezultat, oricat de mult timp l-am folosit; am folosit canesten si alte produse pentru ciuperca piciorului pe care le-am aplicat atat pe picioare cat si pe maine, dupa baia de seara; niciun rezultat definitiv, intrucat micozele reapareau pe maini si nu dispareau deloc de pe picioare

singura ameliorare a aparut pe maini, in sensul ca nu imi mai apar eruptiile ciupercii decat in zona podului palmei langa incheietura si nu se mai crapa pielea, ci ramane doar colorata diferit, mai inchis, toate acestea in urma unei saptamani la marea neagra vara aceasta

pe picioare, nicio schimbare; nici pe testicule

alta problema de care am citit pe acest forum in ultimele minute este prezenta pe limba a unui strat ciudat de culoare albicioasa deasupra papilelor gustative, care are un miros suparator dimineata si care face ca rezultatul spalatului pe dinti si perierea limbii cu pasta de dinti sa rezulte intr-un "clabuc" galben-maroniu / murdar

mentionez deasemenea ca in familie, pe linie materna, incepand cu bunicul, descendentii au avut probleme cu ciuperca piciorului localizata sub unghia de la degetul mare si care nu s-a putut vindeca nici prin scoaterea unghiei prin operatie chirurgicala; tratamentele medicamentoase si cele cu creme/alifii gen clotrimazol/canesten/unguent antimicotic/pastile nu au avut niciun rezultat

va rog sa imi scuzati insistenta, dar simt ca ma umplu de nenorocirile astea de ciuperci; desi situatia actuala e destul de buna, in afara problemei peniene, sunt foarte ingrijorat; la un moment dat anul trecut aproape ca ma umplusem de eczeme micotice pe maini si imi era teama ca se vor extinde pe fata; cremele antimicotice si marea au ameliorat problema, dar nu au rezolvat-o

va multumesc din nou pentru rabdarea cu care veti citi post-urile mele si o sa revin cu detalii de fiecare data cand imi mai amintesc ceva care mi se pare semnificativ
0
30-01-2010, ora 23:18
duka_0
Nu este medic/terapeut
duka_0
as dori sa srtiu si eu un raspuns pt o problema ?
am de cateva zile o chestie alba pe ata penisului iar in momentul decalotarii ma ustura...ce e?
0
15-07-2011, ora 10:00
moghy
Nu este medic/terapeut
moghy
mykedany problema ta pare ai fi psoriazis care decat poate fi stapanit din cate stiu eu si apare la stres, nu sunt doctor de asemenea nu mai baga toate prostiile in seama margi mai departe.
0
17-08-2011, ora 22:21
arina87
Nu este medic/terapeut
arina87
mykedany, referitor micozei de care spui, incearca la picior NITROFUNGIN, daca gasesti, este foarte ieftin si efectiv, sotului meu i-a ajutat, avea tot la degetul mic de la picior si numai intr-un singur loc, dar daca zici ca ai si pe miini apoi cred ca asta totusi nu-i micoza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •