usturime mana stanga si intepaturi in zona inimii

05-06-2014
oana aaa
Nu este medic/terapeut
oana aaa
Buna ziua.
De 3 zile simt intepaturii in zona inimii iar cand trag aer tare in piept o durere la fel si cand stranut, iar de 2 zile a inceput sa imi amorteasca mana stanga si simt ca ma ustura carnea. Durerea o simt frecvent chiar si cand stau intinsa in pat. Am facut un control la inima dar mi sa spus ca nu am nici o problema. Va rog frumos sa imi raspundeti ca sunt foarte ingrijorata.
Tin sa mentionez ca am 23 de ani, beau cafea si fumez..

Va multumesc
6 comentarii
0
05-06-2014, ora 22:43
btenn94
Nu este medic/terapeut
btenn94
Buna Oana,

Si eu am avut ca tine intepaturi in zona inimii la respiratii adanca. Durerile la inima nu apar/dispar la respiratie, si daca ti-a spus doctorul ca inima ta este sanatoasa, atunci nu trebuie sa te ingrijorezi. Intepaturile in piept poate sa fie de la inflamatie la coaste (costocondrita) care este foarte comun la tineri si benign. Daca ai tusit sau stranutat puternic si asta poate se cauzeze dureri la coaste. Daca simti ca iti amorteste mana stanga, poate este de la un nerv. Ai facut efort fizic in timpul recent sau ai ridicat ceva greu? Poate nu ai dormit comfortabila pe pat? Ai stat incordata? Eu te incurajez ca o sa treaca, am avut si eu intepaturi ca tine, sa stai intinsa si sa te odihnesti. Daca te doare, poti sa incerci sa iei niste ibuprofen. Si pentru amorteala la mana, eu cred ca te-ar ajuta sa iei niste vitamina B6, ajuta la dureri de nervi. Multa sanatate!

-Bogdan
0
06-06-2014, ora 09:27
oana aaa
Nu este medic/terapeut
oana aaa
Buna ziua.Spatele nu ma doare iar efort fizic nu am facut.Am luat un antiinflamator iar durerea nu a cedat deloc.Va multumesc
0
06-06-2014, ora 09:43
oana aaa
Nu este medic/terapeut
oana aaa
Buna ziua am uitat sa mai zic ca azi sa mutat durerea la piciorul stang aceiasi senzatie de picior greu iar intepaturiile din piept au ramas.Va multumesc
0
06-06-2014, ora 17:19
btenn94
Nu este medic/terapeut
btenn94
Buna ziua,

Cand ai fost la doctor, ai facut si analize de sange? Totusi cred ca durerea vine de la nervi sau de la coaste. Cand am avut intepaturile in piept, nu a trecut usor, a durat vreo cateva saptamani pana a disparut durerea. Poate ajuta sa iei cateva zile vitamina B complex-B1, B6, B12; recomand si crema/gel de arnica pentru dureri.

-Bogdan
0
06-06-2014, ora 21:35
oana aaa
Nu este medic/terapeut
oana aaa
Buna seara.Da mi-am facut toate analizele si toate au iesit bine tocmai de asta nu stiu de la ce poat fi durerile acestea, am si dureri de cap uneori ca niste intepaturi la frunte la care nu prea leam dat importanta.Si am probleme cu coloana de care stiu de vreo 2 ani dar nu stiu daca de la asta pot fi toate durerile astea.Va multumesc
0
19-06-2014, ora 10:53
IVAR
Nu este medic/terapeut
IVAR
Buna, amaproape 35 de ani si vreau sa va spun ca sunt putin speriat, am uneori asa mici intepåturi la inima, uneori tremura, totul e rapid, ca si un peste ce inoata rapid, asa simt, plus ca de la un timp, am o usoara senzatie ca-mi amorteste partea inferioara a palmei, in zona unde nu sunt oase, ca sa ma intelegeti.Ceea ce ma ingrijoreaza cel mai mult e ca azi mi s-a intamplat a doua oara prin somn sa simt in zona inimii ca o gheara ce ma strange, m-am speriat, nu m-am miscat si in cateva secunde mi-a trecut.Merg la sala dar nu am avut niciodata dureri.Deci in dimineata asta chiar am simtit cum totul se blocheaza, am crezut ca si mor.Cam ce ar putea fi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Îmi amorțesc mâinile des - ce ar putea însemna?
  • Îmi amorțesc mâinile când dorm - e normal?
  •