usturime la urinare

16-12-2007
catimatei
Nu este medic/terapeut
catimatei
de un an de zile si anume de 1 an si 3 luni cat are copilul meu, ma confrunt cu o problema de care nu mai scap...usturime cand urinez.nu conteaza de cate ori in zi...nu foarte des...dar intotdeauna cu o senzatie ingrozitoare de usturime..cateodata mai usoara altadata foarte dureroasa.problema asta a aparut dupa ce-am nascut.la controlul ginecologic e ok...analize...lame..totul bine...la urologie adevarul ca nu am fost pana acum...ce e de facut?
12 comentarii
0
20-12-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
trebuie sa face-ti anlizele din urina-examen sumar de urina si urocultura- si in functie de rezultate se hotaraste ce e de facut.
0
30-01-2008, ora 00:00
need
Nu este medic/terapeut
need
sufar de acelasi simptom, va rog sa-mi scrieti care au fost rezultatele si diagnosticul in cazul in care v-ati facut urocultura.Multumesc
0
01-09-2009, ora 10:11
cristitm32
Nu este medic/terapeut
cristitm32
Se poate sa imi traduca si mie cineva urocultura si examenu sumar va rog?

culoare -galben-portocalie
turbiditate -tulbure
mucus - absent
sediment - prezent
filamente -absente
cristale amorfe 17476/ul 275
urocultura cantitativa sterila


examen urina
ph 5.0
densitate 1026
proteine -negativ
glucoza.-negativ
corpi cetonici -negativ
nitriti -negativ
urobilinogen -negativ
pigmenti biliari -negativ
sediment-negativ
cristale amorfe 17476


as dori sa stiu daca am ceva..vreo infectie urinara sau..asa
0
05-12-2009, ora 16:53
evelyine
Nu este medic/terapeut
evelyine
buna ziua..am si eu o problema..atunci cand urinez ma ustura f tare...dar mai este ceva.cand urinez nu ma doare, ustura, doar atunci cand mai este doar putin incep sa ma opresc involuntar si atunci ma ustura.ce trebuie sa fac? am crezut k am cistita si-am facut o baie cu ceai de galbenele adica am facut o oala mare de ceai si m-am asezat pe ea pt a inhala aburii aceea dar degeaba.nu s-a rezolvat nimic. Acum cativa ani am avut cistita...dar am tratat-o prin baia cu ceai. Mentionez k mi-am inceput viata sexuala de 1 luna...am 19 ani. Credeti ca este cistita? Nu am tendinta de a face des...ma ustura doar la urinare.
Va multumesc!! si astept un raspuns.
0
25-12-2009, ora 15:42
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Trebuie facuta urocultura si un sumar de urina si apoi se va afla ce este, cit si o echografie pelvina. Sigur ca ipotezele cele mai plauzibile sunt infectie urinara joasa si/sau litiaza urinara.
0
25-12-2009, ora 15:43
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Ptr Cristian- sumarul de urina e absolut normal, urocultura nu este descrisa mai sus.
0
02-12-2010, ora 09:24
carasica
Nu este medic/terapeut
carasica
Buna ziua. Va rog din suflet sa ma ajutati cu problema mea.
De 4 -5 zile mi-a aparut o usturime la urinare, nu in timpul ei si la sfarsitul urinarii. Astazi (a 5 zi) mi-a aparut si o senzatie de mancarime mai jos de orificiul urinarii; plus o senzatie de disconfort pe parcursul zilei. Ce pot face in conditiile in care nu sunt in Romania sunt in India (as fi mers de urgenta la medic daca eram in Romania) si nu stiu ce sa cer la farmaciile de pe aici (care sunt destul de multe). Am la mine No-SPA 40mg ma ajuta cu ceva daca iau? Va rog sa ma ajutati in vrun fel ca devine insuportabil. Daca mi-ati indica vrun medicament in engleza poate au.
Va multumesc anticipat.
0
03-12-2010, ora 00:01
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna!
Cred ca ai facut o infectie urinara care se poate trata cu NOLICIN care se ia dimineata si seara sau dupa indicatiile din prospect(nu stiu cum se numeste in engleza) iar pentru mincarime sint mai multe alifii printre care COLPOTROPHINA.Ca leacuri "babesti" poti sa faci spalaturi cu apa calduta si bicarbonat de sodiu sau daca ai un irigator -la un pahar de apa calduta, se pune o lingura de bicarbonat de sodiu.Ceaiul de galbenele, musetel, coada calului, coada soricelului sint foarte bune atit baute cit si spalaturi vaginale.Bunica mea se trata cu BISEPTOL (nici nu stiu daca se mai gaseste in farmacii).
Numai bine!
aym
0
03-12-2010, ora 00:09
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Tot pentru carasica
Daca nu gasesti NOLICIN la fel de bun este AUGMENTIN (poate chiar mai concentrat) S-ar putea ca in engleza sa se scrie cam la fel.
0
03-12-2010, ora 13:28
carasica
Nu este medic/terapeut
carasica
Mersi mult pentru sfaturi am reusit sa iau niste antibiotice de aici pentru ce am eu.
As fi optat pentru ceai de galbenele dar nu am gasit aici.
0
12-12-2010, ora 21:48
alinabambola
Nu este medic/terapeut
alinabambola
Buna seara.Va rog sa ma ajutati daca cineva s-a mai confruntat cu vreo problema asemanatoare.
Mama mea are 53 de ani, iar de vreo 2 saptamani se simte foarte rau.Usturimi si dureri ingrozitoare la urinat.Am internat-o la urologie, acolo i-au spus ca in afara de nisip la rinichi nu are mare lucru, mentionez ca sufera si de psoriazis in grad avansat, iar la ex.urologic +ecografie i-au spus ca are un fibrom care apasa pe vezica si ca tb internata la o sectie de ginecologie pt.ca nu tine de ei.Am mutat-o din spital, am ajuns cu ea la urgente a doua zi dupa ce au externat-o pentru ca avea febra mare, frisoane iar durerei i-a coborat pe piciorul drept incat nu se mai putea tine pe picioare.Sunt innebunita, nu stiu unde sa o duc pentru ca azi dupa 4 ore de stat la urgente i-au facut consultul ginecologic si mi-au spus ca nu tine de ginecologie problema ei.cu toate ca am 3 filme de la spitalul de urologie si intr-un final au internat-o azi tot la sectia de urologie, insa asta doar ca am insistat sa-i faca ceva, pentru ca imi spuneau ca nu stiu la ce sectie sa o interneze. Poate cineva va citi mesajul meu de disperare si ma va indruma cu ea la vreo sectie sau ce analize va trebuii sai mai fac (noi suntem din Prahova ), oare fibromul poate da asemenea stari de dureri insuportabile, usturimi si mictiuni foarte dese ? Durerea cazuta pe piciorul drept tot de la fibrom vine ? Mama mea este de aproape 4 ani la menopauza, deci nu va fi o problema daca va trebuii sa faca histerectomie insa vreau sa stiu cum pot sa aflu daca asta este cauza acestor dureri atata timp cat ma trimit dintr-o sectie la alta.
Va multumesc si astept un raspuns din partea dvs.
Alina Chirila.
0
12-11-2018, ora 09:33
Perdea
Nu este medic/terapeut
Perdea
Buna ziua! Ma ustura foarte rau, cand fac treaba mica si ma tot ustura in continuare ce sa mai fac ? Ajutati-ma am fost la un Ginecolog si mi-a spus ca analizele au iesit bine, am mai fost la un spital si la fel mi- spus...mi-a dat sa iau pastilute se numeau "Urisan" dar nimic...ajutati-ma
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: