usturime anala

25-07-2012
makariothu1968
Nu este medic/terapeut
makariothu1968
Buna ziua,
De 4 luni ma chinui cu o problema.Am usturimi la nivelul anusului. Am cosultat un chirurg care a constatat ca lipseste o bucatica de piele in apropierea orificiului anal.Mi-a spus sa fac bai de aburi cu ceai de musetel si sa folosesc unguent de clotrimazol. Dupa un timp mi-am adus aminte ca facand baie aveam scaun intarit pe parul din zona anusului aproape de orificiul anal.Am tras probabil prea tare de acel par si posibil ca atunci s-a produs aceea leziune. Am folosit cicatridina 20 de zile dar nu e o problema rezolvata. E ameliorata dar nu rezolvata definitiv. Credeti ca in astfel de situatii cicatridina rezolva problema. De asemenea folosesc dupa fiecare scaun sapun lichid Saforelle. Puteti sa-mi dati un sfat va rog...din cate se pare e o zona lipsita de aerisire si probabil din aceasta cauza se vindeca atat de greu? Ce recomandari puteti sa-mi oferiti. Cu respect, Marius
1 comentarii
0
25-07-2012, ora 20:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca la baie constati ca exista scaun intarit in zona anala inseamna ca nu te stergi ca lumea dupa defecatie. Nu mai utiliza Clotrimazol caci nu te va ajuta. In primul rand rade toata regiunea in jurul anusului ; foloseste-te de o oglinda ;sa nu mai existe par in acea zona.Iti cumperi comprese sterile sau o fasa si faci comprese in mai multe straturi de marimea unui buletin ; te speli in fiecare seara si dupa fiecare scaun, te usuci cu prosop, pui pe compresa, in mijloc, Baneocin crema, intinzi putin si o aplici pe anus ; pui chilot si stai asa cu compresa cu crema pana la viitorul scaun. Nu mai folosi altceva. Evita constipatia.Ai sa vezi ca te vei vindeca mai rapid.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul