usoara atrofie cerebrala si cerebeloasa difuza - sfaturi

14-03-2009
Netty
Nu este medic/terapeut
Netty
Buna ziua! Am o fetita de 2 ani si 2 luni.A fost nascuta prin cezariana, scor apgar 9 evolutie buna pana la varsta de 7 luni cand am depistat ca nu sta in fund. Si capul si l-a tinut mai tarziu. A stat in fund bine in jurul varstei de un an. A urmat kinetoterapie de la 7 luni si diverse internari la recuperare. Nu a facut niciodata criza convulsiva. In prezent merge sustinuta de ambele maini dar nu are echilibru pentru a sta in ortostatism. In urna RMN-ului diagnosticul a fost : o usoara atrofie cerebrala si cerebeloasa difuza. Ce sfaturi imi puteti oferi pentru acest diagnostic si ce evolutie ar avea?Mentionez ca i-am administrat cure de Risatarun, Tonotil, Vitamina B Complex si injectii Cerebrolisin.
Ce as putea face sa isi dobandeasca echilibrul?

Va multumesc!
7 comentarii
0
25-03-2009, ora 22:36
caa
Nu este medic/terapeut
caa
Buna ziua. Si copilul meu a avut exact aceleasi probleme. Acum are 10 ani. a facut cure cu neurotrofice alternative (tonotil, mentat, cerebrolisin, encephabol) de 2 ori pe an cate 4 luni. In plus a facut kinetoterapie si gimnastica de recuperare, desi a inceput cam tarziu (pe la 6 ani). Acum este bine desi mai sunt vizibile cateva semne usoare de dezvoltoltare intarziata. Intelectual nu sunt probleme. Mult succes.
0
26-03-2009, ora 21:12
Netty
Nu este medic/terapeut
Netty
Buna seara, caa!Multumesc tare mult pentru raspuns!Daca nu te superi as dori sa te mai intreb anumite lucruri, ca de ex:la ce varsta a mers in picioare singur sau la ce varsta a inceput sa vorbeasca?Eu acum am inceput si sedinte de acupuntura pt.ca am inteles ca ar ajuta-o foarte mult.Vreau sa vorbim mai detaliat daca se poate despre copiii nostri!
0
26-03-2009, ora 22:01
caa
Nu este medic/terapeut
caa
buna. a mers singur pe la 1 an si 6 luni, dar mersul era pe varfuri si destul de nesigur. A fost apoi din ce in ce mai bine desi nu au fost salturi spectaculoase in evolutie. Si acum mai are probleme legate de mers: merge preponderent pe varfuri, cu picioarele rotate intern. dar merge, alearga, face sportul la scoala, dar miscarile sunt mai incete si usor dezordonate. a vorbit in propozitii coerente pe la 4 ani, am facut si logopedie dar la fel, rezultatele nu au fost spectaculoase. se amelioreaza pe parcurs. un defect de vorbire are si acum (mai ales cand se grabeste sa spuna ceva). trebuie intelegere si multa afectiune, rabdare. A mers la scoala normala de la 7 ani si a obtinut rezultate din ce in ce mai bune. In clasa I era cam coada clasei, acum este in primii zece :)
desi progresele sunt mici, se vor cunoaste in timp. poti sa imi scrii si pe privat (sa-mi spui id -ul tau de mes)
0
27-03-2009, ora 19:28
Netty
Nu este medic/terapeut
Netty
buna!La noi partea greu de recuperat este echilibrul la care lucram foarte mult.Fetita mea merge sustinuta de manute dar singura nu din cauza echilibrului.Ea, la varsta de 2 ani si 2 luni pronunta numai silabe, cuvinte cu adresa nu!si asta ma demoralizeaza si mai mult!barem, daca incepea sa vorbeasca, mai ramanea sa lucram la partea de mers!asa...in fine, asta e...trebuie sa lucram foarte mult si sa ne rugam la bunul d-zeu ca cine stie poate va iesi si pe strada noastra candva soare, ca nor a fost destul...id-ul meu este:tupy27mai de obicei seara sunt acasa, eu am program lejer, la 13 sunt acasa, dar merg la curte l, la soacra-mea ca in timpul saptamanii acolo sta fetita pentru ca noi plecam foarte devreme la serviciu.
0
27-03-2009, ora 22:56
caa
Nu este medic/terapeut
caa
si noi am avut clipe de disperare si de renuntare. dar nu am putut sa nu mai lupt si l-am inconjurat apoi cu si mai multa dragoste. medicul mi-a zis ca cel mai important lucru este climatul familial. el nu a auzit certuri si ma vedea tot timpul vesela si plina de speranta. de fapt am fost la mai multi medici, unii dintre ei profesori renumiti, care mi-au spus ca este foarte posibil sa paralizeze. se intampla in jurul varstei de 2 ani si jumatate. din acel moment am cautat un alt medic, cu care am avut o comunicare deosebita. practic m-a invatat pe mine sa ma bucur de orice progres facut si ii transmiteam si copilului aceasta stare. nu stiu cat l-a ajutat tratamentul sau mineralele naturiste pe care i le-am dat, dar acum mi se pare ca au trecut 100 de ani de atunci. trebuie sa crezi ca lucrurile se vor ameliora desi nu vor fi niciodata perfecte. atata timp cat se poate descurca singur, eu pot sa spun ca este o victorie. dupa cum ti-am scris are defecte de mers si vorbire, dar s-a integrat cu succes intr-o colectivitate de copii fara probleme. sunt convinsa ca bunica iubeste copilul, dar este foarte important sa stea cat mai mult cu voi. daca reusiti sa o duceti la o gradinita chiar si pentru 1 ora este foarte bine, pentru ca in contact cu alti copii sansele de recuperare cresc. deasemenea inotul ajuta foarte mult. veti zice ca nici nu merge. asa este. dar miscarile in bazin, sustinuta de subtiori vor dezvolta musculatura si ajuta la echilibru. ideal ar fi zilnic sa faca astfel de exercitii in apa mare. cat timp am umblat pe la spitale, am vazut multe cazuri. majoritatea mai intai reusesc sa isi foloseasca manutele, apoi picioarele si abia pe urma vorbitul. dar fiecare caz are particularitatile lui. pot sa va recomand calduros pe dna doctor Carmen Burloiu, medic neurolog pediatru.
0
28-03-2009, ora 11:18
Netty
Nu este medic/terapeut
Netty
Buna!Si noi am fost la diversi medici, director de spital de copii care mi-a spus ca are trisomia nu stiu care, am plecat vai de capul nostru de acolo, sa fac si accident de masina din cauza plansului si a disperarii.apoi m-am incurajat singura si mi-am propus sa lupt pentru copilul meu pana voi reusi sa nu fie dependenta de mine.am facut cariotip genetic, a iesit fara nicio modificare, am mers la diferiti medici neurologi din diferite spitale.fiecare medic -o alta parere.intr-un final am ajuns la d-na doctor catrinel iliescu si la prof.academician milea stefan si merg frecvent la dansii.cu multa munac si rabdar sunt convinsa ca vom avea rezultate.am facut si hidroterapie, reflexoterapie, presopunctura, cristaloterapie toate combinate cu kinetoterapie.ea isi foloseste foarte bine manutele:desface piese de lego, le pune in cutii, da paginile unei carti, aduna cu policele daca vede o firimitura sau o scama, intr-un cuvant apuca bine si are coordonare f.buna la maini.mi-am propus ca din sept.sa mearga si la gradinita, mama mea fiind educatoare, iar eu invatatoare in privinta scolii si a gradinitei o sa ne ocupam tare mult
, dar daca nu merge singurica e tare greu sa stea numai pe scaunel.copilul este inconjurat de oameni care-i arata ca o iubesc tare mult, vb.foarte mult cu ea, ne jucamsi tocmai de aceea a devenit tare rasfatata.pe 6aprilie am programare la neurolog si sunt tare curioasa sa aflu noutati de la doamna doctor.
0
13-04-2009, ora 17:10
matei_t
Nu este medic/terapeut
matei_t
Buna Netty,

Doresc sa merg cu tatal meu pentru o consultatie la prof.academician Milea Stefan.
Din cate am inteles, ai reusit sa il contactezi si vreau sa te rog sa imi spui cum as putea sa iau legatura cu el ( sunt din porvincie si pe internet nu am reusit sa gasec o clinica la care domnia sa activiza).
Deoarece consider ca nu este echitabil sa postezi informatiile pe care le-am solicitat pe forum, te rog sa imi dai un sms/bip la 0751220693 si te voi contacta eu.

Multumesc in avans pentru ajutor.
Sanatate micutei tale!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.