uscaturi pe pielea fetei

05-06-2013
dinelud
Nu este medic/terapeut
dinelud
Buna! Rog sa ma ajutati
am 24ani, dar de 12 ani am o problema... dupavfiecare atingere a piele fetei cu apa (baie, scaldare, spalare)deodata ma simt incomod, de parca Se usuca... ma lasa doar dupa ce ma ung cu crema..folosesc doar crema nivea, altceva numi ajuta. Daca nu ma dau cu crema citeva ori, imi incepe sa apara nise uscaturi pe pielea fietei.
Care ar fi problema, ce vitamine numi ajunge? mam saturat sa tot iau mereu crema cu mine. E ceva normal.sa.folosesc.de.atira.timp.aceasta crema?
2 comentarii
0
06-06-2013, ora 09:58
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nivea este o crema hidratanta.Si eu folosesc nivea albastra de ani multi pt ca am o piele sensibila si uscata, iar daca nu folosesc crema mi se usuca pielea. Sunt tot felul de produse pe piata pt ten uscat, poti incerca o crema hidratanta dar si cu efect hranitor.Incearca sa eviti produsele care au in compozitia lor alcool! Mai poti sa iti faci o masca din banane de exemplu, ajuta foarte mult.Pentru aceasta masca ai nevoie de un sfert de banana, un ou, o lingurita de miere si putin caimac de lapte. Paseaza banana intr-un bol si adauga pe rand mierea, oul si caimacul. Amestecul obtinut se intinde pe toata suprafata fetei, iar dupa 10 minute se poate curata cu apa calda. Banana este foarte buna pentru ten deoarece contine amidon, ce ii confera proprietati calmante.
Consulta deasemeni si un medic dermatolog, el va sti cel mai bine ce sa-ti prescrie!
0
06-06-2013, ora 19:43
dinelud
Nu este medic/terapeut
dinelud
ms.mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.