uscaciune vaginala - lipsa orgasm | Forumul Medical ROmedic

uscaciune vaginala - lipsa orgasm

06-04-2007
nicole75
Nu este medic/terapeut
nicole75
Am 31 ani, si ma confrunt cu uscaciune vaginala de aproximativ 1 an. In august 2006 am avut otita si am luat antibiotice puternice. Am crezut initail ca antibioticele sunt cauza, dar am facut un test la secretia vaginala si analizele au fost normale. Doctorul ginecolog mi-a spus ca nu vede vreo problema pentru care am uscaciune.
Contactele sexuale au devenit foarte dureroase, nu mai simt placere si nici nu am mai avut orgasm.
Ma simt foarte frustata din acest motiv, mai ales ca inainte sa apara aceasta problema, eram foarte "uda", fiind nevoita chiar sa port absorbante zilnice, iar contactele sexuale erau o placere.
Timp de doi ani am avut o perioada de abstinenta cand m-am despartit de primul meu prieten. Dupa aceasta perioada l-am cunoscut pe actualul sot, si am descoperit ca secretia vaginala nu mai este ca inainte, si placerea de a face sex nu mai era la fel.
Sa fie oare faptul ca am intrerupt viata sexuala pentru un timp asa indelungat sau ca am alt partner? Il iubesc pe sotul meu si sunt foarte atrasa de el, dar contactele sexuale sunt neplacute din cauza fatului ca nu sunt destul de lubricata. Am incercat lubrifianti din farmacie, dar nu merge, pt. ca ma gandesc tot timpul ca sunt inca tanara pentru a recurge la aceasta solutie.
Va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg care e cauza si ce as putea sa fac.
4 comentarii
0
08-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dacă ciclul este normal (adică vine la o anumită perioadă) este cel mai bine să urmaţi un tratament homeopatic.
dacă ciclul nu este normal (adică este neregulat) este cel mai bine să urmaţi un tratament hormonal.
0
08-04-2007, ora 00:00
nicole75
Nu este medic/terapeut
nicole75
Multumesc pentru raspuns. Am ciclu normal, am sa incerc tratament homeopatic.
0
16-04-2008, ora 00:00
BF
Nu este medic/terapeut
BF
Draga Nicole,
Ma simt de parca am fi surori.am aceleasi simptome ca si tine, trec prin aceeasi situatie...sunt disperata. Din punct de vedere medical mi s-a spus ca sunt ok, si cu toate astea am uscaciune vaginala, lipsa orgasm. Te rog, daca ai o solutie, care a fost viabila in cazul tau, impartaseste-mi-o. Multumesc
0
03-10-2008, ora 00:00
maru
Nu este medic/terapeut
maru
AM aceleasi probleme dar au aparut dupa ce am nascut.Imi iubesc sotul dar nu mai simt placere(ca inainte de a naste)-am nascut de 3 ani.Te rog sa-mi spui daca ai gasit o solutie.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lubrifierea insuficientă a vaginului - cauze È™i tratament
  • Uscăciunea vaginală - remedii, tratament, sfaturi utile
  •