urticarie la frig

01-11-2005
adelina
Nu este medic/terapeut
adelina
Vreau si eu va rog un sfat: in urma cu 3 ani am fost diagnosticata cu "urticarie la frig"- cand este frig si umezeala afara imi apar pe fata, pe picioare si pe maini pete rosii care ma mananca ingrozitor, ulterior aceste pete se umfla si se albesc ca si cum as fi urzicata. imi trec doar daca intru la caldura sau daca fac dus cu apa calda.Am urmat o multime de tratamente medicamentoase, am apelat si la o clinica naturista, am fost 2 ani la rand si in statiunea Olanesti, dar din pacate nu am vazut nici o schimbare in bine.
Va rog daca puteti sa ma ajutati!
7 comentarii
0
17-11-2005, ora 00:00
Dr.Anca Zbranca
Nu este medic/terapeut
Dr.Anca Zbranca
Nu exista nci un tratament care sa va trateze boala.
Puteti folosi zilnic in perioada de iarna AERIUS 1 comprimat pe zi, si sa va feriti de frig purtind manusi imblanite, guler inalt si fular, caciula de blana cu urechi, etc.

Cu consideratie, profesor doctor Anca Zbranca
0
17-11-2005, ora 00:00
adelina
Nu este medic/terapeut
adelina
As vrea sa va intreb daca exista vreo explicatie la cum mi-a aparut aceasta boala si de ce nu ma pot trata de ea. In ceea ce priveste medicamentul pe care m-ati sfatuit sa il iau, mentionez ca am urmat un tratament cu acest medicament dar nu a avut nici un rezultat, adica nici o schimbare in bine. In ceea ce priveste sfatul dumneavoastra de a ma feri de frig am incercat sa ma imbrac cat de gros posibil dar urticaria imi apare indiferent de cat de gros sunt imbracata, mai ales pe fata unde nu ma pot proteja foarte bine. Ce sa mai fac?!!! Va rog, chiar nu exista absolut nici un tratament ? Ma voi chinui toata viata cu aceasta urticarie ? Am doar 23 de ani si mi-e groaza sa ma gandesc ca nu voi reusi sa ma tratez!
0
17-11-2005, ora 00:00
adelina
Nu este medic/terapeut
adelina
As vrea sa va intreb daca exista vreo explicatie la cum mi-a aparut aceasta boala si de ce nu ma pot trata de ea. In ceea ce priveste medicamentul pe care m-ati sfatuit sa il iau, mentionez ca am urmat un tratament cu acest medicament dar nu a avut nici un rezultat, adica nici o schimbare in bine. In ceea ce priveste sfatul dumneavoastra de a ma feri de frig am incercat sa ma imbrac cat de gros posibil dar urticaria imi apare indiferent de cat de gros sunt imbracata, mai ales pe fata unde nu ma pot proteja foarte bine. Ce sa mai fac?!!! Va rog, chiar nu exista absolut nici un tratament ? Ma voi chinui toata viata cu aceasta urticarie ? Am doar 23 de ani si mi-e groaza sa ma gandesc ca nu voi reusi sa ma tratez!
0
13-08-2012, ora 21:08
mihaela_mm
Nu este medic/terapeut
mihaela_mm
Adelina, ai reusit sa scapi de problema asta pana la urma?
0
14-08-2012, ora 11:14
adelina
Nu este medic/terapeut
adelina
Au trecut 7 ani de cand am scris... insa urticaria inca o mai am, ce-i drept nu mai este asa de rebela. Inca imi apare in anumite momente iarna, sau toamna cand este umezeala si frig, dar destul de rar si cu o intensitate mai mica. Mi-a mai aparut odata ceva mai grav dupa ce am stat vara trecuta cca 2 ore intr-o salina.
Dupa ce luasem aproape toate medicamentele de pe piata, inclusiv un tratament naturist, am fost de vreo 2 ori in statiunea Olanesti, unde au un izvor cu apa cu efecte benefice in tratarea alergiilor. Nu stiu daca de la izvorul respectiv sau ca urmare a tuturor tratamentelor pe care le-am facut, problema mea s-a rezolvat in proportie de 90%.
Tu ai aceeasi problema sau stii vreun remediu?
0
12-10-2013, ora 19:24
gikson
Nu este medic/terapeut
gikson
BBun găsit !eu ţin la distanţă această alergie cu Flamexin, 1 cp.la nevoie, dar înainte de a ieşi afară în frig.Descoperirea a fost aabsolut întâmplătoare.
0
29-09-2020, ora 08:13
Andrei-M
Nu este medic/terapeut
Andrei-M
Buna Adelina,

Mi-as dori foarte mult sa poti vedea acest mesaj dupa atata vreme. Ma confrunt cu aceeasi problema pe care ai avut-o ei tu si as vrea sa stiu daca ai reusit sa scapi in totalitate de ea.

Astept raspunsul tau :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sensibilitatea la frig (intoleranța la frig)
  •