urticarie cronica

209 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›
0
12-07-2012, ora 20:26
Marisam
Nu este medic/terapeut
Marisam
Buna seara,

Eu sunt bine de ceva timp, am zis sa nu ma deochi, pentru ca a trebuit sa iau antibiotice si am avut iar o criza de urticarie, urata, urata. Dar acum sunt iar bine, nu mai iau nici aerius atat cat luam, azi sa zic ca simteam mancarimi in incheieturi, dar saptamani bune nu am avut nimic. Si pot sa zic ca simt iar ca traiesc, asa urata si nesuferita era boala asta. Eu am suportat f greu mancarimile, cred ca mi-am lezat pielea, cat m-am scarpinat de mult. Prefeream sa ma umflu, si va zic ca ma umflam de eram ca un mosntru, dar decat acele mancarimi...

Continui cu homeopatia pt toate problemele de sanatate si dupa analizele facute de curand, sunt f bine acum cu glanda tiroida :) analizele sunt perfecte in privinta glandei, urticaria e tinuata in frau si sper sa ma fac bine odata pentru totdeauna. Eu m-am simtit destul de repede bine dupa ce am inceput tratamentul homeopat, cu toata neincrederea mea. Acum sunt optimista ca ma voi face bine si voi avea o viata normala :)

Pe mine m-a ajutat f mult forumul acesta, cei de pe forum.. si cred ca oamenii speciali fac urticarie :)) Pt ca eu am cunoscut numai oameni frumosi si speciali :)

Va doresc tuturor sa va faceti bine definitiv si sa auzim numai de bine.
0
14-07-2012, ora 15:00
catalin1983
Nu este medic/terapeut
catalin1983
Da..am auzit ca e indelungat tratamentul homeopat...depinde mult si de doctor..totul e sa dea rezultate...tinand cont cat de dificila e boala asta!
Conteaza mult si alimentatia...eu de exemplu am eliminat de tot prajelile, carnea de porc, tot ce inseamna conservat din magazine(sucuri, conserve, salamuri, branzeturi, delicat, alcool, cafea sau ce contine cofeina, oua etc)si mananc doar carne de pui la gratar cu fierturi(pastai, orez, cartof)...fructe doar mere si pepene rosu iar cine are posibilitatea de a face in casa suc natural e numai bine(doar din mere, morcovi si fructele, legume accepate in urticarie..si sincer ma simt mai bn dar asta nustiu cat.
Vreau sa am o viata normala...ca inainte...si nu ma las pana nu i vin de hac acestei urticarii.
Si da...m au ajutat foarte mult forumurile.daca nu erau ele..pe baza medicilor nici acum nu stiam ce am.
cand am avut socul anafilactic. si am ajuns la urgente.tinand cont ca doctorul a vazut ca am fluctuatii foarte mari de tensiune...nu m a luat la intrebari...scurt..a ajuns la concluzie ca e stresul de vina.Pe urma am inceput sa ma documentez foarte mult pe forum, , , am fost la un dermatolog si asa am depistat boala.
Am o intrebare..stie cineva ce randament da regimul oshawa?.am auzit zvonuri ca e un procedeu de dezintoxificare foarte bun.

O zi buna va doresc si sanatate!!
0
14-07-2012, ora 15:11
idamahyp
Nu este medic/terapeut
idamahyp
Catalin 1983, nu intelegeti ca puteti sa eliminati si apa de izvor, oxigenul si lumina soarelui.
Dereglajul e 98% de alta natura/ de alta competenta. Sigur ca de multe ori stressul e truggerul ( declansatorul)
Dar o data declansat mecanismul, nu regimul va va vindeca ( e drept ca anumite substante care pot ALIMENTA declansarea crizelor se gasesc in proteine, etc, dar nu acolo e buba,

Nu e vorba de o intoxicare fizica, credeti-ma.

MERGETI la un bun homeopat. Dr Simu, de pilda, dar sunt si altii.

Si apropos, eu am in continuare alergie la ortografie, se scrie " acestei urticarii" cu doi de i, bata-i vina, grea e limba noastra romaneasca.

Succes. Regimul Oshawa o fi el bun, dar pentru alte scopuri. Alergia n-are decat 2 alternative de tratament: A : alopat, care trebuie urmat intr-una, cum nu luati dozele, refaceti crizele - cu antihistaminice si cortizon. B. Homeopat. Singurul care va ofera o sansa de vindecare. Ma bucur ca ati invatat de pe forum. Va doresc sanatate.
0
17-07-2012, ora 11:07
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Eu am descoperit, asa cum banuiam ca nu e numai o urticarie, ci mai am si o tiroidita autoimuna care ar putea avea legatura cu problema mea...am facut si un screening pentru 9 boli autoimune ANA-9 se numeste.Acum astept rezultatul, sa vedem ce mai iese si deacolo. Restul analizelor sunt in limite normale, doar un mic semn de inflamatie-posibil de la tiroidita...
0
17-07-2012, ora 21:41
Marisam
Nu este medic/terapeut
Marisam
buna mihaelaberea,

citeste posturile mele, si eu am tiroidita autoimuna, de fapt am o boala autoimuna, care da atatea probleme multor organe, care da urticaria autoimuna, etc. eu acum am reglata functia tiroidei fara tratament alopat, doar homeopat.
multa sanatate :)
0
18-07-2012, ora 10:40
idamahyp
Nu este medic/terapeut
idamahyp
Tiroidita auta imuna nu este o cauza, ci ea insasi EFECTUL unei dereglari a sistemului imunitar. Un alt efect posibil este urticaria. Fara tratament serios, sistemul imunitar dereglat poate conduce si la alte boli autoimune mult mai grave si mai dificil de tratat. Nu e cazul sa intram inutil in detalii. Mergeti la un homeopat. Medicina alopata, in cazurile legate de imunitate nu poate decat trata efectele, cu consecinte nefaste pentru organism - prin cortizon de pilda, o adevarata OTRAVA! - dar nu reuseste sa rezolve problema, cauza ei.

Dereglarile sistemului autoimun sunt mecanisme prea subtile, prea infinitezimale pentru medicina alopata.

Daca vreti sa intelegeti si sa nu va mai vaitati batand campii cu analize numeroase si costisitoare, care in final vor avea aceasi concluzie: nu stim, nu putem, luati antihistaminice si cortizon.

A bon entendeur, salut.
Eu m-am plictisit sa tot repet una si buna.

Succes si sanatate.
0
12-08-2012, ora 10:24
rayne
Nu este medic/terapeut
rayne
Buna dimineata

este duminica dimineata ora 8 si sunt deja treaz de 2 ore citind articolele si comentariile tuturor. Tin sa mentionez ca sunt ingrozit de ce am citit si ca sunt oameni care sufera de 17 ani de asa ceva...

o sa va spun povestea mea despre urticarie poate ajuta pe cineva. prima data cand mi-au aparut bubele a fost acum 3 ani prin septembrie 2009 in anglia. Am fost la medic aici si mi-am facut analize de sange care au iesit bine, in consecinta doctorul de familie de aici m-a trimis la un dermatolog care mi-a spus ca am uritcarie si ca o sa ma tina intre 2 luni si 2 ani. Mi-a dat sa iau loratadina (surprinzator ca de obicei doctorii din UK dau paracetamol pentru orice afectiune). Cateva saptamani a fost bine am luat medicamentul si nu mi-au aparut, dar dupa cateva luni luam pastile cu pumnul si degeaba. Anul urmator in vara am fost in Romania si cu ajutorul unei cunostiinte am ajuns la spitalul colentina la Prof. Dr. Iamandescu. Mi-a facut testele de piele si totul a fost ok dupa care m-a luat la intrebari iar una dintre intrebari a fost daca ma doare uneori spatele fara sa fi facut efort sau ceva de genu; raspunsul fiind da mi-a dat sa citesc intr-o carte de a dansului ca ar fi ceva de la rinichi care ar fi putut declansa aceasta urticarie.

Tratamentul pe care l-am urmat a fost urmatorul: am luat 3 zile medrol (o jumatate de pastila in prima zi, apoi cate o pastila in restul zilelor). Dupa medrol am luat 4 saptamani aerius si apoi 2 saptamani xyzal. Totul a fost foarte bine nu am mai avut nici o problema pana acum 3 luni cand intr-o dimineata "hop sarmaua" (scuzati expresia) m-am trezit cu ele pe picioare; tin sa mentionez ca mie imi apar doar pe picioare in cantitati "industriale". In decursul acestor ani va spun ca nu am tinut niciun fel de regim, mod de viata dezorganizat, am mancat toate prostiile, mcdonalds, pizza, carnati, lactate toate sucurile posibile si imposibile si nu m-au afectat cu nimic. Acum nu mai stiu ce sa fac si in Romania nu voi ajunge foarte curand, o sa ma apuc de ceaiuri cu trei frati patati si de altceva ca aerius vad ca nu isi mai face efect.

Ah, era sa uit, Prof. Iamandescu mi-a spus sa ma intorc dupa ce termin tratamentul sa imi faca un vaccin care sa ma scape de pardalnica mancarime si boala, dar m-am vazut cu sacii in caruta adica vindecat si am spus ca nu-mi mai trebuie mie vaccine si uite ca mare greseala am facut.

Prof. Iamandescu nu mai lucreaza la Spitalul Colentina ci la Clinica Gral Colentina, locatie care va fi primul punct turistic pentru mine cand o sa ajung in Romania
http://www.gralmedical.ro/p-226-preturi_gral_medical.html

asta este linkul clinicii (am pus lista de preturi ca doar acolo am gasit numele dansului)

Sper sa ajut pe cineva si imi cer scuze daca am plictisit pe cineva

Cu respect
0
18-12-2012, ora 21:27
Roxyandro
Nu este medic/terapeut
Roxyandro
Eu am avut urticarie cronica timp de 2 ani si jumatate, fara nicio cauza descoperita (a aparut din senin si am facut investigatii peste investigatii, dar nu a reusit niciun medic sa-i dea de capat). Am putut sa o tin sub control doar cu picaturi zyrtec sau xyzal luate seara si dimineata, dar asta doar pt a le estompa si a elimina partial mancarimea. am incercat regim alimentar, tratamente alopate, naturiste, homeopate, dar fara niciun rezultat. Intr-un final mi-a trecut cu 2 medicamente ayurvedice pe baza de plante, aduse din India: patolakaturohinyadi kwatham si haridrakhandam. Le-am luat aprox. 1 luna si efectul a fost imediat. acum am mai bine de jumatate de an de cand nu mai iau nimic. Multa sanatate tuturor!
1
13-02-2013, ora 18:38
nikuu
Nu este medic/terapeut
nikuu
Buna ziua, de o luna am senzatia de mancarime neintrerupta pe tot corpul, in urma careia apar umflaturi ca niste blande care dispar sau uneori seara se accentueaza dand senzatia de usturime, cand luam la inceput aerius, acestea nu se faceau atat de prezente ca si atunci cand nu le luam, dupa ce terminam perioada de 10 zile mancarimile se faceau si mai prezente si ma mancau rau de tot ca si inainte doar ca mai des si mai puternice fiind mai pronuntate si la scarpinare pe o zona de 10- 15 cm din blande devenea umflatura care trecea dupa 1 zi. Nu mai suportam mancarimile am mers la un dr. homeopat care mi-a prescris mezereum, coacaz negru, betarax, urtica urens, de la o saptamana de la tratament prezint aproape la fel ca si inainte, dar stiu ca acest tratament isi face efectul ulterior fiind unul homeopat. Am fost la un dr. dermatolod zilele acestea sa vad sfatul dumnealui, si m-a intrabat daca prezinta si cei din familie aceste mancarimi ingozitoare si i-am raspuns ca nu doar copilul se scarpina la buric ce cateva zile si il dau seara cu baneocin crema, in urma raspunsului dr. mi-a spus ca este scabie si mi-a dat unguent pe baza de sulf cel mai des folosit pe care l-am imediat folosit si sotul dar si copilul de 1 an si 8 luni. Doresc sa va spun ca aceste mancarimi nu sau terminat au ramas aceleasi... din unele probleme ale unor persoane care au accesat lista de net am descoperit pe cineva care prezenta aceleasi simtome similare mie daca ma scarpinam mai tare (zgariam cu unghia) aparea umflaturi in zona respectiva. avand diagnostic dermografism. Prin urmare va rog sa- mi spuneti ce anume am nu mai suport acerte mancarimi si senzatia de usturime, nu pot crede ca am declansat asa ceva, ma simt tot timpul plina de bube, imi da senzatia de arsura caldura nu mai stiu, nu ma pot concentra la fel ca inainte nu le mai suport... am rugamintea daca binevoiti sa-mi raspundeti la aceasta suparatoare problema?
Tin sa va multumesc pe aceasta cale sa fiti sanatos, ocrotit de Sfinti si Binecuvantare de la Bunul Dumnezeu.
0
15-02-2013, ora 15:13
didididi
Nu este medic/terapeut
didididi
Buna ziua. Eu am fost diagnostigata cu urticarie cronica in 2010, iar acum pot spune ca sunt foarte bine. Sa va spun povestea mea tragica (nu credeam sa-mi mai revin vreodata), si tratamentul minune ca sa zic asa. La mine urticaria a aparut din senin, pur si simplu m-am trezit cu bube pe fata, apoi pe trunchi, apoi pe tot corpul, eram un monstru. Zic din senin, deoarece nu am avut niciodata niciun fel de alergie, nici cand eram mica, ca sa pot spune ca sunt alergica la ceva, ca am mancat ce nu trebuie, s-au ca s-a agravat vechea alergie. Dintr-o persoana perfect sanatoasa am devenit un monstrulet, in fiecare zi eram plina de bube pe absolut tot corpul, aveam o stare groaznica si niste mancarimi...pe toata pielea aveam niste plagi imense si umflate. Am fost imediat la medic, primul din cei multi la care am fost si mi-a pus un diagnostic gresit.. pitiriazis, cand am citit pe internet m-am ingrozit, o boala foarte grea, am luat tratamentul de la acel medic doar doua zile, pentru ca din ce citisem eu imi parea a fi urticatrie si nu vroiam sa cred ca am pitiriazis. Am fost de data aceasta la un alt medic, care in prima faza m-a diagnostigat cu urticarie acuta si mi-a dat o plasa de medicamente...m-am linistit si am zis ca in cateva saptamani imi va trece, este acuta si scap, dar din pacate nu a fost asa.mi-a dat pentru inceput antihistaminice usoare plus o serie de teste si analize, sa descoperim cauza. Am inceput cu claritine, loratadina, aerius, telfast, zyrtec, xyzal, ketotifen, care nu aveau aproape niciun efect, imi dispareau 2-3 ore apoi erau la loc. Intre timp domnul doctor mi-a schimbat diagnosticul...urticarie cronica, eram innebunita si convinsa ca asa voi ramane toata viata, dar si tratamentul faceam injectii de 3-4 ori pe zi cu hidrocortizon de 100 ml, foarte mult, va sfatuiesc sa nu faceti nici macar o injectie. Imi dispareau in cateva minute, credeam ca gata, m.am vindecat, in 2-3 ore erau la loc. In tot acest timp tineam si un regim alimentar foarte drastic, cu toate ca analizele erau foarte bune, in teste nu-mi iesea ca as fi alergica la ceva, eu nu puteam sa mananc mai nimic, deoarece ma transformam instantaneu, ca supermen, asa ca domnul doctor mi-a impus un regim...ceai cu paine si orez fiert, fara sare normal, pentru ca mi+a mai dat un nou medicament...medrol, si am luat 3 saptamani, in conditiile in care acest medicament este foarte puternic si trebuia luat doar o saptamana, l-am luat 3 sapt cu acordul meu si scazand doza cate putin in ult sapt, a avut cel mai bun efect dintre toate medicamentele pe care le-am luat, nici nu mai stiu ce am luat, au fost atat de multe, dar in acelas timp faceam si hidrocortizon, fara de care nu am putut sta cateva luni., cand nu gaseam hidrocortizon, a fost o perioada...faceam inj cu dexametazona...toate astea pana cand am intrat in soc anafilactic, eram plina din cap pana in picioare si umflata toata, ni mi se mai vedeau ochii, am ajuns in ultimul moment la urgenta, in timpul noptii mi s-a declansat, nu mai simtem nimic, parca levitam si vroiam sa dorm doar, nu mai putem sa respir si nu puteam sa merg singura nici macar 1 metru...gata, a trecut si socul (am uitat sa va mentionez ca ma sufoca alergia, cand aparea pe gat si trunchi, avem numai noduri, in cateva nopti m-am trezit sufocata, bn ca m-am trezit :).Timp de un an de zile am trait clipe groaznice si am schimbat o gramada de medici, care imi spuneau ca nu au mai intalnit asa ceva, ca nu este normal sa ma sufoc, in conditiile in care facem analize peste analize si nu-mi iesea nimic,..am facut toate analizele posibile cu exceptia tomografului, m-am suparat si am zis ca nu am nimic la cap. credeu ca am vreo boala care imi mentine alergia in viata, sa stie ce sa trateze apoi sa vada cum trateaza alergia.totul mi-a iesit f bn, cum am mai zis doar tomograf nu am facut, insinuau ca am o tumoare, ceva,..mi-au trimis analize si in germania, am facut teste pentru lupus, borelioza, crezand ca probabil m-a intepat o insecta, si nimic, toate bune. Am facut toate analizele la Bucuresti, am fost si la Institutul de alergologie, la Spitalul Militar, dar unde nu am fost, ,..pana am intalnit un medic care mi-a zis ca alergia mea va disparea asa cum a si venit, din senin. In 3, 4sau 5 ani nu voi mai avea toate aceste episoade grave, dar in corp o voi avea ptr totdeuna ptr ca este cronica.Pe langa tratamentul medicamentos mi-a recomandat sa fac cura cu ape de la Olanesti. Evident ca nu l-am luat in seama si am continuat cu pastile si hidrocortizon, dar mai putin, incercam sa fac cat mai putine injectii si mai rar pentru ca afecteaza oasele si multe altele. De Olanesti mi-au tot zis multe persoane, dar am refuzat sa cred, cum sa ma salveze o simpla apa. Am baut chiar si argila, cateva luni paralel cu medicamentele, se ameliorau foarte putin si atat. Intr-o seara am avut din nou o criza, nu le mai suportam nu mai avem unde sa fac injectiile (faceam i.v.), aveam venele sparte, ajunsesem la capatul puterilor..ne-am facut bagajul si am plecat la Olanesti, dimineata la ora 2-3, am plecat fara trimiteri fara nimic, doar cu bagajul si banii...Acolo le-am povestit totul, le-am aratat analizele si m-au bagat la acelas tip de tratament pe care-l urmau si cei cu forme usoare de alergie sau alte boli de piele. Majoritatea oamenilor erau veniti numai pentru asa ceva. Doctorii de acolo sunt balneologi. Tratamentul meu era in felul urmator: injectie cu apa de la izvorul 7 dimineata, si cure interne cu apa de la alte izvoare si de la 7. Apa de la izv. 7 este pentru alergii. Eram foarte sceptica, nu vedeam nicio schimbare in bine, din contra eram mai rau, doctora mi-a spus ca asa este normal, reactia apelor, asa isi fac efectul, pana am facut din nou o criza si m-am sufocat, doctora s-a speriat si nu stia ce sa-mi faca, stiam eu, o inj cu hemisuccinat rezolva totul. Cateva zile faceam in paralel inj cu apa de la iz 7 si inj cu hidrocortizon. Am vorbit cu foarte multe persoane de acolo care erau f multumite si spuneau ca s-au vindecat, eu nu mai credeam nimic, trebuia sa vad cu ochii mei. Am facut o cura da 10 zile, adica 10 inj, asa este recomandat, in ultimele zile aproape ca nu mai aveam deloc. Doctorita m-a avertizat ca dupa tratament voi mai avea episoade inca 2 saptamani, reactia dupa cura cu ape, dar ca ma voi vindeca. Asa a fost am renuntat la medicamente si mai faceam doar cate o inj din cand in cand, timp de 2-3sapt. Regimul alimentar am inceput sa-l imbogatesc incetul cu incetul, mancam aproape orice, evitam alimentele care contin o cantitate mai mare de histamina, alimentele procesate..mancam cat mai natural si sanatos...Pot sa spun GATA, NU MAI ESTE! nici in momentul de fata nu-mi vine sa cred. Mi-a fost recomandat, de catre medicii de acolo sa fac aceasta cura cu ape din 6 in 6 luni timp de 3 ani minim ca sa aiba efect definitiv. Eu am fost de 4 ori pana acum, in aprilie anul acesta merg iar, dar vreau sa continui asa toata viata, macar o data pe an. De prima data de cand am fost nu mi-a mai aparut deloc, acum mananc orice, chiar si citrice, care nu sunt indicate cand ai urticarie, peste..anul acesta a fost prima data cand le-am consumat de cand am alergia... ce dor imi era de ele..Dupa ce am fost la Olanesti mi-am facut niste teste sa vad daca mai am alergia, si da este in organism, dar nu mai apare pe piele, nu ma mai deranjeaza, nu o mai simt, trebuie terminat tratamenul cu apele sau inca traieste si asteapta sa recidiveze candva probabil pentru ca este cronica...nu stiu si nici nu-mi mai pasa atata timp cat acum sunt perfect sanatoasa ca inainte..nu stiu ce ar putea-o face sa recidiveze pentru ca nu stiu ce a declansat-o... cum a venit asa trebuie sa si plece.Imi pare rau daca v-am plictisit, sper ca v-am fost de ajutor, eu chiar m-am vindecat, nici mie nu-mi vine sa cred, dar este adevarat, asta a fost ultima mea sansa, poate ca acum nu mai traiam daca nu existau acele ape. Nu vreau sa se creada ca fac reclama, nu am la ce...eu asa m-am tratat, sunt un om sanatos care nu mai depinde de medicamente si inj. Va doresc multa sanatate si sa nu aveti parte de asa ceva vreodata!
0
02-04-2013, ora 14:37
valy31
Nu este medic/terapeut
valy31
buna ziua, am o urticarie cronica de 2 ani si ceva si nu stiu ce sa ma i fac pt ca am fost la toti doctori si pana in prezent nu am rezolvat nmic, fac un tratament cu borenar si prednison, i-au o pastila de borenar dimineata si 3 de prednison pana acum 2 saptamani luam 6 pastile de prednison acum am scazut pt ca mai disparusera dar acum numai stiu ce sa fac i-au tratamentul dimineata imi dispar dupa 4 ore si seara incep sa imi para una cate una si dimineata cand ma trezesc am pe tot corpul imi i-au tratamentul si parca apar mai multe dupa ce il i-au dar incep sa imi dispar dupa 3-4 ore de la admistrarea tratamentului si asa mereu si nu stiu ce trebuie sa fac pt ca numai pot sta nu pot sa ies afara pt ca imi apar pe fata pe tot corpu nu stiu ce tratamente sa mai fac si analiza pt ca analize am facut tot ce este posibil si nu am gasit nimic simt ca nu pot sa respir cand imi afar bubele si folosesc un spray pt astm mi l-a recoandat ultimul doctor pe care l-am consultat, nu stiu astept sa vad si eu un sfat de la cineva care a trecut prin asa ceva.
Va Multumesc!!!
0
25-04-2013, ora 11:46
cristi 2010
Nu este medic/terapeut
cristi 2010
salutare, Vali, primavara toate problemele se accentuaeaza dar treptat, odata cu instalarea temperaturilor crescute, se mai estompeaza din efectul puternic pe care il resimtim acum, pt ca si eu am de cativa ani si am inceput sa monitorizez atent fiecare miscare sau posibil factor declansator. De exemplu daca ma bronzez nu mai am probleme atat de deranjante, apoi se si mascheaza putin din roseata.
In continuare si eu ma chinui sa gasesc solutii. Din ce mi-a spus doamna doctor, problema noastra nu este neaparat histamina ci acetil-colina, un neuro-transmitator, de unde si denumirea de urticarie colinergica.
1
27-05-2013, ora 21:03
vlad2013
Nu este medic/terapeut
vlad2013
Buna seara!
In primavara anului 2008 am inceput sa ma confrunt cu episoade de urticarie. Petele apareau seara in special pe gat si pe spate. La momentul respectiv fiind si mai mic de varsta (aveam 13 ani) si nepasandu-mi in general de starea mea de sanatate, nu le-am dat atentie. Odata cu trecerea verii insa, in toamna aceluiasi an, simptomele au inceput sa se agraveze, eruptiile se manifestau seara si in timpul noptii, astfel incat dimineata cand ma duceam la scoala eram patat inclusiv pe fata. Eruptia se ameliora in cursul zilei, reaparand in fiecare seara. Am ajuns astfel la medicul de familie care mi-a dat un tratament cu antihistaminice (xyzal) si o trimitere la dermatologie. Xyzalul a dat rezultate o perioada scurta de timp, orice intrerupere insa lasa boala sa isi faca de cap. Consultatia la dermatologie nu a ajutat cu absolut nimic, in iarna lui 2008-2009 boala marindu-si intensitatea, capatand imunitate la orice antihistaminic incercat (xyzal, aerius si multe altele al caror nume nu il mai tin minte). Ajunsesem ca un burete rosu in fiecare seara, umflat tot si cu senzatii de nod in gat si temperatura ridicata. In primavara lui 2009 la recomandarea cuiva am ajuns la spitalul Matei Bals, situatia mea fiind grava, fiecare dimineata gasindu-ma cu buzele si ochii tumefiati, degetele umflate si plin de pete rosii pe tot corpul, inclusiv in palme si talpi. Diagnosticul a fost de urticarie cronica cu puseu acut, si a urmat o perioada de 2 luni de zile de analize EXTREM de costisitoare, seturi peste seturi, toate demonstrand ca sunt perfect sanatos si nu sunt alergic la nici un factor extern. In acest timp, am facut mai multe tratamente cu medrol si antihistaminice. Cat timp luam medrol totul era bine, nu aveam nimic, imediat dupa incetarea tratamentului urticaria revenind.
Dupa 2 luni de zile de absente la scoala, in tot acest timp viata mea sociala transformandu-se intr-un chin, am incetat vizitele la spital care de altfel nu au avut nici un rezultat, toata analizele fiind perfecte. Am plecat de acolo doar cu promisiunea doctorilor ca odata si odata se va remite. Ajuns la capatul puterilor dupa zeci de tratamente si perioade de regim alimentar, am incercat sa imi reiau viata la modul normal si am inceput sa fac miscare, sa alerg, sa joc fotbal, orice care sa ma deconecteze de la starea de sanatate precara. Ajunsesem ca in mijlocul verii la 35 de grade sa ies afara in hanorac, fiind plin de pete. Odata cu inceperea activitatilor sportive, boala a inceput sa se amelioreze lent, treptat. MI-am facut abonament la o sala de forta si am inceput o viata sportiva, fiind dupa parerea o decizie care mi-a schimbat viata. In anul 2011 boala a cedat complet, totul producandu-se insa lent si treptat, exact ca si perioada in care ea se agrava.
Acum, la 2 ani dupa ce am scapat de chin, viata mea e multumitoare, fara nici un medicament la ore fixe, fara regim alimentar. Sportul mi-a adus numai beneficii si sanatate si n-as putea sa mai traiesc fara el. Vi-l recomand din toata inima ca mod de viata si de imbunatatire a ei.
Prin postul meu vreau sa va doresc sanatate, numai bine si aveti incredere in Dumnezeu si in propriile forte, nu va lasati doborati. Nu am in intentie promovarea sportului ca mod de tratament, ci doar mi-am expus mica poveste care sper sa va ajute si sa va redea increderea ca totul va fi bine!
0
27-05-2013, ora 21:25
cristi 2010
Nu este medic/terapeut
cristi 2010
salut Vlad, excelenta postare, sa stii ca si eu in perioada in care am facut sala am redus din intensitatea petelor dar cred ca am cedat eu inaintea lor si m-am retras in propria mini-sala de acasa :)
si timpul liber este destul de limitat dar dupa cum bine ai subliniat, sportul si miscarea in general stimuleaza o stare generala de bine.
Toate cele bune si multa sanatate tuturor!
0
25-11-2013, ora 10:19
irinamaria
Nu este medic/terapeut
irinamaria
Buna ziua,

Am urmarit parte din intrebarile adresate si as avea nevoie si eu putin de ajutorul dv.

In luna august am fost la tara si am fost muscata in timpul noptii cel mai probabile de un paianjen.Au aparut local, edem, urticarie, pustule cu apa.Cam la o saptaman dupa, au inceput sa+mi apara pete mari pe corp, placarde, mi s+au umlat pleopele, in file am ajuns la perfuzii cu hemisuccinat, calciu etc...
De atunci incoace imi tot apat in special pe trunchi, mi se umfla si pleoapele.
A m facut analize, IGEtotal 155 ui, helicobacter negativ, lamblii, pozitiv si tratate ulterior,
Am fost la derma si alergolog si mi+au dat aerius 2 sapt.care nu m+a ajutat si am trecut din initiativa mea pe claritine care este mult mai eficient dar cand nu il iau apar din nou.
Ce sa fac?Asa si toata urticaria asta apare dimineata, daca ar fi sa ma duc dupa masa la medic nu prea mai am ce arata.
Am facut si o gramada de poze.
Am 35 de ani.

Astept cu mare interes raspunsul d-v !
Maria, Deva
1
03-07-2014, ora 23:54
mitrofan.gabriela@yahoo.fr
Nu este medic/terapeut
mitrofan.gabriela@yahoo.fr
Buna seara! Ma confrunt de mai bine de 2 luni cu o urticarie. Pana acum 2 saptamani, cand am fost la dermatolog, nu stiam ce este pt ca medicul de fam mi-a zis ca sunt eczeme iar prietenele imi ziceau ca sunt intepaturi de insecte. La inceput imi apareau doar noapte si dimineata asa ca am crezut k sunt plosnite, am cautat dar nu am gasit nimic. Mai nou imi apar si pe degete, la incheietura mainii si chiar pe glezna si gat, imi apar in orice moment al zilei, se maresc vazand cu ochii sau apar direct mari. Uneori nici nu le simt, alteori ma scarpina rau si noaptea si dureaza cateva zile, dupa care imi trec si apar altele iar in locul lor raman niste pete maro care persista cateva saptamani. Iau de doua saptamani aerius. Ce sanse sunt sa scap de ele?
0
05-08-2014, ora 10:32
ralina10
Nu este medic/terapeut
ralina10
Buna ziua,

Am citit acest forum in cautare unui tratament pentru urticaria cu care se confrunta fetita mea.Am dat peste postarea lui Dididi.si asa am ajuns la Olanesti.
Fetita mea face aceste urticarii de la varsta de 2 ani jumatate.Analizele sunt bune.medicii nu au un diagnostic clar si nici o cauza care sa declanseze aceste crize.Ajunsesem sa ii dau doza dubla de aerius pentru adulti si organismul ei nu mai raspundea la tratament.Am ajuns la Olanesti cu ea umflata, singurul tratament alopat care ar fi dat rezultate pentru o scurta perioada de timp ar fi fost injectiile cu hemisuccinat si dexa.Dar atata timp cat nu eliminam cauza dupa o perioada reincepeam sa ne lupatm cu urticaria.Ca si cauze mi-au fost spuse de un medic alergolog toate alergiile pe rand.Prima data a spus ca este alergie alimentara, dupa care alergia a fost medicamentoasa, dupa care parazitara, dupa care colinergica.II dadeam aerius zilnic, daca as fi vrut sa opresc pastilele in a 3-a zi fara pastiluta incepea urticaria..POvestea e f lunga, am un dosar de analize, un istoric de vizite la medic de diferite specializari f lung...si dupa 3 ani de lupta cu urticaria am aflat despre Olanesti.
Am ajuns cu ea in plina criza la Olanesti unde a inceput imediat tratamentul cu ape de aici.Dupa 4 zile am oprit aerius-ul si au incetat si bubitele.Pentru noi tratamentul a fost miracolos.Mare pacat ca acest tratament nu este cunoscut de medicii de familie si nu este recomandat.Dupa tratament am mers la medicul de familie sa ii duc scrisoarea medicala si sa ii spun despre tratament.Nici medicului nu ii venea sa creada.Urmeaza sa mergem pentru a doua tura de tratament
Am scris despre noi, pe scurt, pentru a da speranta si altor oameni care se lupta cu aceasta urticarie cronica.solutie exista :)
Multa sanatate!
0
31-01-2015, ora 21:25
Sefora
Nu este medic/terapeut
Sefora
Va rog, ajutati-ma si pe mine cei care v-ati vindecat de urticarie, sufar enorm ca si voi, de cca 5 luni a inceput sa ma chinuie, imi apar bubite rosii, apoi se umfla zona cu bubite si am niste mancarimi teribile.Bubele apar mai intai cate putine, se trec si reapar peste tot, pe membre, pe sani, pe gat, pe burta, pe sezut...in prima faza m-am chinuit 2 luni, acum au reinceput si imi provoaca stari depresive, panica, nervi, agitatie.Analizele sunt bune.Am folosit Elocom crema, care in prima faza a dat rezultate, plus antihistaminice si prednison.Acum nu mai dau rezultate.Va implor scrieti-mi in privat cei care v-ati gasit tratamentul.Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti si sa vindece El, ceea ce omul nu poate vindeca!
0
31-01-2015, ora 22:00
Sefora
Nu este medic/terapeut
Sefora
didididi, te rog scrie-mi in privat cum te-ai vindecat, am vrut sa iti trimit mesaj si nu ma lasa,.Sufar su e de aceasta oribila boala, ajuta-ma, te rog!
0
31-01-2015, ora 22:04
ralina10
Nu este medic/terapeut
ralina10
Sefora pentru fetita mea tratamentul balnear care se face la Baile Olanesti e miraculos.Si eu am tratato prima data dupa cum mi-au spus medicii.pana a ajuns sa ia antihistaminice combinate si sa nu mai raspunda la tratament.
Tratamentul la Olanesti consta in injectiile cu apa de la izvorul 7, aerosoli cu apa de la iz 7si o cura de ape pe care ti-o va indica un medic balneolog, dupa consult si dupa ce se uita pe dosarul cu analizele facute de tine.
Pare ciudat ca niste ape cu sulf sa te poata vindeca.dar crede-ma ca au rezultate.Noi am fost deja de 3 ori pana acum, fetita mea nu mai face urticarie si ce emai important, nu mai ia antihistaminic pe care inainte il lua zilnic, daca indrazneam sa il opresc a treia zi era plina de bube mancacioase.
Am intanit ultima data in hotelul la care mergem noi un domn care vine aici din 1984, da de 30 ani.El a putut sa isi investigheze boala si in strainatate pe vremea aceia si nu a reusit sa afle cauza alergiei, a ajuns la Olanesti la sfatul unui prieten.si a facut tratamentul(atunci se faceau 21 de zile injectiile) in 1984 iar de atunci si pana acum nu a mai avut probleme, dar merge o data pe an ptr tratament de teama sa nu ii mai apara bubitele.
Acum tratamentul se face 10 zile.
Noi mergem la hotel Tisa, au o doamna doctor foarte priceputa.Gasesti pe situl hotelului preturile.Daca ti se par prea mari stiu ca la hotel Olanesti exista un program sanatorial, suni la receptia hotelului si ceri detalii si trebuie sa te programezi in programul asta locurile sunt limitate pentru ca si pretul e f mic.
Ai nevoie de o trimitere de la medicul de familie dosarul cu analizele facute si sa ai la tine medicatia, e posibil in primele zile sa faci reactia la cura balneara si bani
Sanatate multa!
0
31-01-2015, ora 22:55
Sefora
Nu este medic/terapeut
Sefora
Ralina 10, multumesc mult de tot, te rog din suflet scrie-mi numarul de la receptia hotelului de care spuneai, te rog mult de tot!!Esti o scumpa si ma rog ca Dumnezeu sa te binecuvanteze, nu stii ce mult mi-a ridicat moralul mesajul tau.As vrea sa vorbim la telefon daca este posibi, iti trimit nr meu de telefon in privat, sau pe mess -*


(*modificat de admin)
0
31-01-2015, ora 23:21
Sefora
Nu este medic/terapeut
Sefora
Dragii mei, sunt atentionata ca am primit mesaje in privat de la voi, insa nu le gasesc in contul meu, se pare ca le-a sters administratorul forumului, de aceea va rog din suflet pe cei ce mi-ati raspuns in privat, scrieti-mi -*

Va multumesc tutoror, o noapte linistita va doresc!

(*modificat de admin)
0
16-02-2015, ora 11:31
mateo
Nu este medic/terapeut
mateo
buna ziua..am un baietel de 3 ani si 4 luni, de aproape 3 luni ne confruntam cu o alergie fiind declansata de la excesul de antibiotice.Am fost fost la un cabinet de alergologie imunologie, si mi a dat sa i fac analize la antibioticele care i le am administrat in acea perioada, am facut analizele in bucuresti eu fiind din jud olt.in urma rezultatului toate fiind pozitive cu valori foarte mari, dupa aceea mi a fost dat sa urmez analize la scaun si au iesit negative..dupa tot acest timp doamna doctor mi a spus ca normal ar trebuii sa nu ami aiba acea sensibilitate, dar nu este nici o ameliorare si acea alergie o are *(apar pete rosii pe urechi, fundulet in obraji si se inrosesc mainile, )am observat ca in urma unui efort fizic(joaca agitatie)chiar si la frig i apar.tratamentul pe care la urmat a fost aerius, ketof predison...vreau sa va intreb daca exista tratament pentru a scapa de aceasta alergie..nu stiu ce sa mai fac si la cine sa mai merg pentru a scapa de aceasta problema
astept raspunsul dvs...va multumesc
0
16-02-2015, ora 13:32
ralina10
Nu este medic/terapeut
ralina10
Mateo am povestit mai sus despre tratamentul pe care il urmam noi.Pentru noi apele de la Olanesti sunt miraculoase.Mergeti cu incredere acolo, cu siguranta starea micutului se va ameliora.Noi am facut tratamentul injectabil de doua ori pana acum, ultimul tratament a fost in decembrie si copilul meu are doua luni de cand nu mai face urticarie si nu mai ia nici o pastiluta.
Cautati sa va cazati la un hotel cu baza de tratament.Sanatate multa!
0
25-02-2015, ora 03:15
Flooorance
Nu este medic/terapeut
Flooorance
Buna.Am gasit acest forum cu un an in urma cand intr-un concediu de 2 luni intr-o clima calda tropicala, mi-a aparut si mie pe maini asa zisa alergie atopica, sau urticarie.Dupa o indigestie alimentara cu voma si diaree de moarte, am ajuns la urgenta primind toate cele necesare insa la doua zile dupa, m-am trezit plina de pete cu besici pe ambele maini, ajungand din nou la urgenta pt a doua oara intr-o saptamana de data aceasta facandumi-se tratament antialergic cu antihistaminice injectabil si perfuzii.Eu fiind vegetariana si folosesc medicina hemeopata de 20 de ani de aceasta data am acceptat interventia de urgenta simtindu-ma ft rau, intr.o tara ft indepartata.Din pacate dupa 3 zile cand tratamentul de urgenta sa diminuat, medicamentele antialergice si crema data de doctor nu si-au mai facut efectul agravandu-ma din nou.Asa am descoperit acest topic de care m-am si bucurat dar si intristat ft mult vazand ca aceasta boala nu are nici leac nici explicatie.Am dat vina pe alimentatie, fructe de mare, fructele exotice etc.In toata agonia am reusit pe net.sa contactez medicul meu hemeopat Rai Petru din Bistrita si el recomandadu-mi din farmacia mea avuta cu mine RHUX TOXICODENDRON, un remediu care mi la tot schimbat ca dilutie facandu-ma bine in 3 zile, multumind Lui Dzeu si tuturor de aici pt tot.Am zis gata..pt mine boala asta a avut leac.insaaa...dupa un an m-am reantors in acelasi loc pt.un concediu de 3 luni si de o luna si jumate ma confrunt cu aceeasi problema de cum am ajuns din aici.Doresc sa vorbesc despre patania mea cu gandul ca poate ajut si pe altii care trec prin iadul prin care am trecut si trec si eu chiar acum, insa iadul din acest an a fost extrem de grav si dureros.Prima parte a bolii mele a aparut pe toata fata care ma transformat intr-un monstru incredibil de culoare violeta cu nasul umflat si la fel partea dorsala a mainilor si printre degete erau struguri de besici apatoase pline de prurit si inflamatie.Am ajuns la urgenta crezand ca este o alergie la soare evitand soarele direct, tinand un regim strict stiind pivestea de anul trecut am evitat tot ce credeam ca ar fi fost cauza mai veche cu un an, insa de data asta medicii mi-au zis sa evit total soarele facandumi-se tratamebtul antialergic de rigoare continuand 5 zile cu pastile care mi-au dat o somnolenta 18 ore din 24.Stiind problema de anul trecut am inceput tratamentul hemeopat cu rhux toxicodendron, insa nu ma ajutat prea mult.Alergia a cedat dar bubitele nu dispareau complet din cabd in cand fiind chiar ft active.Au trecut 3 saotamani facand baie in oceanul cald si sarat insa evitam total soarele, crezand ca el ar fi buba vietii mele.In curtea noastra exista o piscina de vis facand aproape zilnic cateva min seara gimnastica dupa ce soarele era pe duca.Intr-o zi m-am trezit cu mainile umflate incat degetele au inceput sa se mutileze..tiate articulatiile extra umflate si pielea plina de besici extrem de mari si apatoase cu mancarimi pe care nu mi le-am imaginat ca exista.Sotul meu pornit sa ma duca pt a doua oara la urgenta eu refuzand categoric jocul plin de riscuri pe care mi-l infiltrau in sange fara ca sa imi vindece problema doar anihiland simtomele pt.scurta durata.Am decis ca orice ar fi sa ajut corpul cu orice alte metode naturale.Am reanceput cu rhux toxicodendron dar nimik.Am inceput o terapie cu acupunctura pt dezintoxicare lucrand pe organe ficat inflamat, digestie grea, stomac umflat care ptea sa dea rezultate insa pt scurt timp.Am inceput un tratament cu flori de Bach tot hemeopat pt.stress pt traumele psihice si fizice traite in trecut si mai ales cele din prezent care mi-au schimbat viata, dintr-o femeie cocheta, sportiva frumoasa intr-o sperietoare de ciori obosita si nedormita umbland noptile prin casa de nebuna folisind in crize un gel de aloe vera mai multe tipuri indicat mai ales in probl.de piele.Probl.cu ficat inflamat, cu intestinul gros inflamat..stomac umflat dureros sa rexolvat prin sedintele de acupunctura si masaje speciale fiind facute nu de un terapeut oarecare ci de insasi un prof.universitar in chinesioterapie.Am urmat cateva sedinte de THAICHI.Arta pe care chinezii o practica afara toti chinezii.O arta a relaxarii, a respiratiei, a controlului energiilor si mai ales producerea destrasarii prin miscari lente si o concentratie psihica si fizica maxima predata de acelasi prof.care cunoaste toate artele martiale fiind ales ca model al artelor martiale in America.Am studiat cu el multe tehnici de respiratie si relaxare inducand vindecarea prin puterea mintii.Nu corpul comanda ci mintea.Boala mea se diminua ziua vazand cu ochii insa noaptea diavolul crestea in mainile mele gata sa-mi ia viataAm contactat un ft bun medic dermatolog un arab deosebit cu o sensibilitate sufleteasca enorma.Mi-a xis ca akergia mea se produce de la un contact cu plante, cu detergenti desi folosesc doar produse pt piele sensibila pt bebe.Plante nu ating stiind ca am aceasta probl.mi-a zis ca poate fi muscatura de tantari aici moschitos se numesc un fel de musculite invivizbile si veninoase.Mi-a zis ca poate intru in contact cu mucegaiuri, facandu-ne sa cuparam un dezumidificator care absorbea dintr-o singura camera 15 l.de apa pe zi facandu'ne schimbam casa care parea umeda.mi-a studiat mainile si am discutat o ora asupra tuturor factorilor printre care poate fi si contactul cu parul de csine de pe plajele unde circula canii abandonati si care tare am crezut din acel moment ca ma asemanam cu toto cainii vazuti de mine care se scarpina peste tot aici animalele fiind ft iubite si indragite avand acces peste tot.Sotul meu vazand imposibilul in toata povestea noastra care nu se mai termina a dorit sa cumpere bilete pt intoarcete acasa si care nu costau mai putin de 4000euro.Dermatologul mi-a dat un tratament pt.doua zile cu 4 padtile pt o eventuala problema interna al acestei infectii cerand neaparat tratamente fara cortizoni, stiind ca nu imi vor vibdeca boala ci doar o vor ascunde pt putin timp, incarcandu-mi viata de si mai multe probl.Mi-a dat doua creme preparate de el dintr-un frigider una hidratanta si a doua pt.arderea si topirea bacteriei, toate fara cortizoni stiind ca drumul frara cortixoni poate fi lung si ft greu precum a si fost pana cand, am contactat din nou doctorul hemeopat din ro.si mi-a recomandat APIS MALEFICA M1 din farmacia avuta cu mine fiind pregatita cu 30.tipuri de remedii hemeopate in caz de nevoie.Cum am inceput apis la 2 ore am simtit ca tensiunea umflaturii care mi-a distrus mainile mai ales stanga a inceput sa scada.Am facut apis 3 zile de trei ori pe zi 5 bilute dupa care mainile mele s-au desumflat ca un balon zbarcit de pe care cadea pielea moarta bucati mari.Am dormit din nou noaptea fara sa ma mai trezeasca mancarimile si articulatiile degetelor si a inchieieturilor se miscau fara durere.dupa cele trei zile am continuat cu apis doar 3 bilute doar de foua ori pe zi, cea de a doua zi fiind chiar azi, urmand o pauza si tinand contactul cu doct.hemeopat prin mail cu poze etc.Dipa zile si nopti de analize in cate am tot dezbatut care ar fi cauza am decis ca prima reactie alergica si anul asta si anul trecut sa produs din momentul in care dimineata la alergare pe marginea drumului se vinde suc de portocale cu ghimbir si gel de aloe vera verde preparate pe loc band acel suc de vitaminizare si hidtatare intr-o temperatura de 30 de gr.la ora 8 dimineata.insa...frunzele de aloe golite de gel di pline de zeama le ungeam pe maini si fata zi de zi dimineata.Cu cat era alergia mai activa cu atat foloseam tot mai mult gel crud sau cumparat din farmacii pt.hidratare.Cea de a doua criza extrema cu umflaturi grave sa produs in urma contactului repetat cu clorul in urma folosirii piscinei in 4 zile consecutiv timp mai indelungat de 30 min de 2 ori pe zi fapt care mi-a declansat chinul intre viata si moarte.Sunt spre vindecare vazand cu ochii pielea carnea, muschii si articulatiile facandu-se sanatoase simtind ca o pastila efervescenta sub piele care arunca energie si vitalitate.Doresc ca experienta mea sa va ajute sa descifrati mai bine problemele dvoastra cu gandul ca v-am ajutat cu ceva cum si eu aici am gasit multe lucruri bune care m-au ajutat.Va doresc la toti sanatate avand grija pe parcurs sa evit toti factorii declansatori a tuturor alergiilor mele.Recomand sport, miscare de relaxare in aer liber, alimentatie vegetala cruda, peste, ulei de peste, zinc, vit e, ceai verde, celuloza si activator celular de la herbalife.vit.c1500mg pe zi cu descarcare inceata.Iaurt degresat cat de mult sau pastile cu acifofili si lactobacili, pastile cu fibre de calitate ajutand detoxifierea si eliminarea tox.Stresul in combinatie cu multi alti factori de contact sau alimentatie pot sa creeze un haus in viata si celui mai sanatos om.Tin sa va spun ca sistemul meu imunitar slab sau nu ma ajuta sa nu racesc cu anii..in 20 de ani antibiotic am luat la implanturi dentare si atat..nu cunosc nici un alt fel de medic si medicamente de nici un fel insa in ultimii ani stressul si oboseala mi-au afectat psihicul si nivelul energetic total.Noi oamenii avem nev de oauza, liniste, incredere in noi, in natura care ne sta la indemana si de care nu mai avem timp traind mai mult fara miscare in aer liber in contact maxim cu natura care ne vindeca zi de zi.Crezand in Divinitate, in Dzeu Creatorul nostru avand prin rugaciune o terapie sfanta si divina mai presus decat orice medic.Va doresc sanatate la toti.
0
17-03-2015, ora 03:39
Flooorance
Nu este medic/terapeut
Flooorance
SUNTEÈšI AICI:



Buna ziua cu sanatate la toti.Am mai intrat cu vesti proaspete a8ci aducand fapte si experiente din viata mea cu moartea si diavolul de sub piele care mi-a facut viata un iad.dupa ultima mea scriere si experienta negativa din Venezuela, in care am renuntat la orice tra5ament chimic alopat incercand doar remedii hemeopate care la al treilea debut grav in 2 luni a acestei boli fara leac am primit o crema de la un prieten italian care si el a primit-o din Australia si care mie una mi-a usurat viata.Se numeste HEEL BALM de la EULACTOL.Crema este pe baza de uree combinata cu vitamanie continand o planta deosebita care reduce intr-un mod miraculos mancarimile si nu numai.Cum am pus.o pe piele mi.a schimbat viata si depind de ea.Intre timp am cunoscut un medic care foloseste terapia cu ozon pt. imunoterapia.Azi am facut prima sedinta cu ozon.Vindecare naturala cu propriul nostru sange.Mi-au recoltat o siringa de sange, l.au pus intr-un aparat foarte interesant care prin amestecul sangelui cu ozon plus un produs am inteles un antialergic natural din germania care l-au centrifugat si mi l-mau injectat muscular.Aceasta terapie cu ozon se practica si in ro.insa se stie infinit de putin despre acest mod de imunizare.Dupa 8 zile se repeta sedinta care a durat max.cu totul 2 min.fiind facuta de insasi medic.Aici in venezuela medicina fiind peste asteptari de bine pusa la punct si moderna..toti medicii sunt pregatiti in europa italia franta germania pana si america.orice cabinet medical care le gasesti la fiecare pas sunt dotate cu aparaturi care la noi se vb putin sau inca nu exista.Desi aceasta terapie ecista si este practicata de prin 1800 nu este ft publicizata din varii motive cred financiare pt.cei care conduc lumea medicinei.intrati pe google si cititi despre imunologia cu ozon...sau despre terapia cu ozon..sau orice aparat care ionizeaza aerul, apa..sauna cu ozon care la noi nu exista sau poate ft putine in toata ro.Aceasta imbunatatire a sangelui cu ozon nu face decat sa creasca oxigenul in sange pt timp indelungat facand din asta o purificare din interior spre exterior la toate nivele reusind corpul singur sa-si refaca sanatatea echilibrand ph.si revigorand celulele la tot nivelul celular hranindu.l cu oxigen.aceasta terapie 3ste benefica in orice alta boala pana cancerul este combatut si vindecat dar acest lucru nu treb.facut cunoscut dupa mintea celor pe care ii platim sa ne faca sanatosi.aici o sedinta ma costa 21 de euro, nu stiu in ro.cat sa coste dar merita incercat acest mod sanatos de vindecare cu propriul nostru sange oxigenat.Acest ozon in cantitati ft mici in corp are de sute de ori puterea clorului in uciderea bacteriilor si virusilor de orice fel.Aceasta mare zi in care am facut prima sedinta pt mine este extrem de multa speranta dorind in fuga sa dau de veste aici la aceasta sansa care o meritam toti bolnavii din ro.mai ales cei care suferiti de urticare.Doresc sanatate la toti multumind saitului pt.aportul de ajutor si sprijin pt cei care cauta viata si sanatate.Cum vad ameliorari sau noutati o sa va tin la curent.Apropo..Legat de vaccinul sau terapia cu Histaminaglobina, cineva scria aici ca acest produs poate fi fabricat din sange uman si ca ar putea fi riscul unei infectii cu hepatita sau HIV.Doresc sa corectez ca acest produs nu are nici o legatura cu nici un fel de sange uman sau animal ci cu totul este un produs al albinelor.

 
0
17-03-2015, ora 11:41
Sefora
Nu este medic/terapeut
Sefora
Fii binecuvantat, Flooorance!!!O sa ma interesez si eu unde pot sa fac aceasta terpie, probabil in germania, unde voi pleca la munca in curand.Vreau sa va spun ca, am urmat in Germania un tratament cu medicamentul homeopat de acolo, Urtica D6, mi-au trecut bubitele cam in 6 zile(a fost a doua eruptie in 6 luni, extinsa pe brate, antebrate, complicata cu vasculita).De atunci nu mi-au mai iesit, insa simt o mancarime pe brate si gambe ca intepaturile de urzica.Terapia cu ozon mi se pare o super solutie pentru problema aceasta si consider ca merita incercata.Unde putem gasi crema aceea despre care ne vorbesti, Flooorance?
Mie mi s-a parut un adevarat miracol acel tratament homeopat, dupa un chin de 6 saptamani am scapat in cateva zile.Tratamentul e de scurta durata, cateva zile pana se vindeca bine, apoi suspendat.Daca revine urticaria, se reia tratamentul.Se iau cate 5 globule dimineata si seara, pe stomacul gol, fara sa le atingeti cu mana, le tineti sub limba.Inainte de a le lua eu m-am asezat pe genunchi si m-am rugat ca Dumnezeu sa puna puterea Lui vindecatoare in aceste globule.Asa le-am luat, stand pe genunchi, vizualizand vindecarea si crezand in ea.Nu mancati jumatate de ora inainte de a le lua si jumatate de ora dupa ce le luati.Ca si crema, folosesc crema cu plante si tincturile de la Bonchis, cautati site-ul pe google.Multa sanatate!
0
17-03-2015, ora 12:00
Sefora
Nu este medic/terapeut
Sefora
Deci m-am informat, se face ozonoterapie si la noi in tara, chiar si in Tg Mures, costturile sunt intre 50 si 180 de lei, depinde de ce fel de infiltratie necesita boala fiecaruia, de exemplu, subcutanat se poate face gratis, pe baza biletului de trimitere.Intr-un cabinet homeopatic se fac aceste terapii.
0
17-03-2015, ora 17:00
Flooorance
Nu este medic/terapeut
Flooorance
Da.buna ziua cu sanatate Sefora.Am vazut si eu pe net.ca tg.muresul face aceste terapii.Eu am gasit aceasta posibilitate cautand pt.sotul meu o rezolvare la cele trei hernii de disc la coloana.Am contactat acest medic total pt.aceasta probl.nestiind nimik despre ozon si alergii.Ma vazut medicul si mi-a zis ca el ajuta si trateaza multe alte boli cu aceasta terapie mai ales alergiile explicandu-mi tot ceea ce se gaseste pe net.daca cauti imunologia cu ozon etc..nu am dat crezare.Am ajuns acasa si am citit, m, am informat si m-am decis sa incerc.Ieri dupa prima injectie am simtit imbunatatiri vizibile.Azi dimineata besicile mai grave pline de apa gata sa crape erau desumflate, retrase si uscate.ce ma bucur 3ste faptul ca aceasta terapie nu atinge doar urticaria ci oxigenand sangele revigoreaza si imunizeaza din interior tot corpul provanand o autovindecare generala la toate nivelele.Tin sa mai spun ca alimentatia este baza vietii si a sanatatii si ca mod de viata dar si mai ales in detox.cand este vorba de irice boala.Cu toate astea eu fiind o vegetariana de aproape 20 de ani..nu am consumat bauturi gazoase si zahar in tot acest timp cu exceptia unor dulciuri rareori.Greutatea perfecta..sportiva in miscare..nu am consumat alcool toata viata cu exceptia a doua pahare de vin pe zi dupa masa.Nu am fumat o singura tigara toata viata mea.Am 47 de ani sunt in forma max.arat max de 30 de ani si mintea de copil iar zambetul mereu pe fata.Am dus o viata grea fiibd tata si mama la doi copii care acum sunt de 25-27 ani a trecut ce a fost mai greu si am trecut prin toate fara nici o boala si mai ales fara urticarie.Tin sa mai spun ca in viata mea nu imi amintesc medicamente.Inafara de doua ori hepatita cand eram la gradinita..de 20 de ani am luat antibiotic doar pt implanturi dentare.Deci nu am cobsumat medicamente de nici un fel.O raceala crunta, gripa o data la 7 ani.Fac aceste precizari pt a trage concluzia de la ce am facut eu aceasta mare alergie?cand toata alimentatia mea este departe de motivele severe care ar putea declansa asa ceva.Insaaaaaa...aici am vr sa ajung si sa fac si pe altii sa vada ca si asa in cazul meu se declanseaza aceasta boala fiind totusi motive serioase si trebuiesc bagate in seama.Sistemul meu nervos a slabit in ultimii trei ani dupa ce am deschis o afacere unde am investit multa energie, somn nelinistit, frica, stress, controale, angajatii nepasatori, indiferenti etc..cearta cu sotul des pe aceasta tema..etc..eu cred ca factorul stress declina tot echilibrul emotional, psihic si fizic ajungand sa ne imbolnavim singuri pana ca si corpul devine propriul lui dusman.Rezolvarea mea nu sunt medicamentele.Este hrana si sportul dar de aceasta data nu este deajuns.Treb sa aleg intre mine, o viata sanatoasa si linistita si firma, investitii, sot care se cearta angajati, controale la care nu le mai fac fata.?e greu..dar altfel fara rezolvarea factorului de stress ajungem sa suferim toata viata nu doar de chinurile iadului de sub piele ci si de urmarile tratamentelor si a medicamentelor ingerate ani in sir facandu-ne si mai bolnavi scurtandu-ne viata.Trebuie ca fiecare sa-si caute echilibrul emotional, psihic si fizic altfel suntem pierduti pe mana tuturor doctorilor din lume.
0
18-03-2015, ora 12:34
Sefora
Nu este medic/terapeut
Sefora
Iubita Flooorance, ce spui tu ma face sa prind curaj sa ma intorc la viata, eu am renuntat sa mai lupt, am trecut printr-o depresie care a durat cam mult, am inceput sa ma vad inutila, urata, grasa, batrana, fara rost...am renuntat sa mai fac sport, am gasit in mancare un fel de substitut afectiv, deoarece sunt singura de vreo 20 de ani.Pana acum 3-4 ani, aratam si eu bine, insa am avut un accident care m-a bulversat, am lucrat cu o mana in suport, sau cum ii zice, imi era umarul distrus...am fost nevoita sa muncesc asa, ridicam un batran din pat, in Italia cu o singura mana si plangeam incontinuu de dureri...apoi am pierdut casa, masina, tot, am ramas propriuzis pe drumuri, iata fondul depresiei si apoi a urticariei care ma chinuie.Si la mine este stresul principala cauza, apoi alte boli, ficat gras, colon iritabil, etc...Te rog din suflet spune-mi si mie la care dintre medicii din Tg.Mures ai fost, aici sunt mai multi, exista riscul sa fie sters de catre admin, daca scrii numele intreg.Spune-mi doar numele de familie si o sa ma straduiesc sa il gasesc cand voi avea si banii necesari, acum sunt fara loc de munca.Nu inteleg de c e nu ne lasa sa ne oferim adrese, id-uri, etc...ar fi mult mai simplu sa ne ajutam astfel.O zi linistita iti doresc, Flooorence!Dumnezeu sa ne vindece!!!
Am recitit postarea ta cu atentie si am inteles ca nu la Tg.Mures ai fost, scuze.Unii spun ca este f riscanta ozonoterapia, ca poti sa mori...este adevarat?
Adaugă un comentariu / răspuns
209 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • Urticaria - tipuri, cauze posibile și tratament
  • Cauzele urticariei la copil
  • Femeile prezintă prurit mai rar decât bărbații
  •