urticarie cronica

12-01-2009
venter
Nu este medic/terapeut
venter
de anul trecut din martie ma cronfunt cu o urticarie cronica care nu cedeaza la tratament cu aerius, 2, 3 tablete pe zi.debutul bolii a fost intai cu dureru=i de stomac, prurit intens generalizat pete rosii cutanate fugace pe tot corpul, care dupa 20-30 minute dispar ca si cum nu ar fi fost si aper in alta regiune a corpului.apoi s-a instalat urticaria care si ea, sub medicamente, apare, mai ales pe fata, gat, apoi dupa o ora dispare, ca sa apara mai tarziu din nou.Degetele mainilor sunt umflate in fiecare dimineata.Fara aerius, pruritul este foarte intens, mai ale in palme, fata, gat.Sunt disperata, nu stiu ce sa fac, care credeti ca ar fi cauza si cum m-as putea trata?Va multumesc!
209 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›
0
12-01-2009, ora 15:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Mai mult ca sigur suferiti de urticarie cronica. Cele mai eficiente antialergice sunt Clemastina (Tavegyl) si ketotifen hidrogen fumurat (Ketotifen sau Ketof)...Ketotifenul are si proprietati antianafilactice fiind cel mai prescris in cazurile de bronsita alergica si astm bronsic, dar are o afinitate foarte mare si pentru reactiile alergice cutanate datorita stabilizarii celulelor mastocitare si a mediatorilor (serotonina si histamina)...

Va sfatuiesc sa consultati un alergolog sau sa luati in loc de aerius Ketotifen (efectele ketotifen apar in timp pentru ca sunt efecte cumulate)...
--------*

In speranta ca v-am putut ajuta,

Nick!

(*modificat de admin)
0
12-01-2009, ora 15:25
venter
Nu este medic/terapeut
venter
Nick, va multumesc pt.raspuns, insa eu tot nelamurita sunt.Cat timp trebuie sa iau ketotifen?Am luat cateva zile in martie si imi da o pofta de mancare enorma.Apoi ce ma framanta si ma nelinisteste e ca nu stiu ce cauzeaza aceasta urticarie.O sa inceteze vreodata?trebuie sa iau toata viata medicamente?Vreau sa am un copil, cum o sa fie sarcina cu aceste medicamente?E aceasta urticarie doar un simptom al altei boli mult mai grave?pe net am citit de disproteinemii, cancer, leucemii, sindrom Hashimoto etc.Deja alunec in depresie, vad totul gri, nu mai stiu ce sa mananc, ce sa beau.Sunt tanara, am doar 32 de ani, ce consecinte au toate astea asupra sanatatii mele in viitor?
Va multumesc, Mari
0
12-01-2009, ora 16:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Uitati aici mai multe informatii foarte utile si scheme terapeutice homeopate si fitoterapice:

" Urticaria este o reactie alergica a organismului, exteriorizata pe tegumente, sub forma de placi rosii, reliefate (ca placardele provocate de urzica), pruriginoase (dand mancarimi); sunt insotite de o stare de neliniste, agitatie, insomnie, senzatia de arsura la nivelul tegumentelor.
In zilele noastre urticaria este frecvent intalnita si se manifesta ca o maladie reactiva si de avertisment a organismului fata de impactul intern cu diverse substante chimice din alimentatie (pesticide, ierbicide, conservanti, etc), din tratamente polipragmazice cu medicamente de sinteza, din imbracaminte (coloranti, nailon, etc) din cosmetica (vopsele, deodorante, creme, etc), cu mucegaiurile din mediul profesional si de locuit sau din atmosfera.
In cazul urticariei se cauta, prin eliminare, sau, eventual, prin testare alergologica, depistarea agentului sau de multe ori a agentilor cauzali, pentru ca sa poata fi inlaturati. Astfel, pacientul trebuie sa se observe foarte bine: in ziua aparitiei urticariei trebuie sa-si noteze tot ce a mancat, ce medicamente a folosit si ce operatiuni casnice si profesionale a efectuat; in acest fel, medicul poate fi orientat pentru ca, dintre factorii posibili declansanti, sa-si poata restrange punctul de testare la cativa, pe care-i poate confirma sau nu ca fiind implicati.

Intr-un procent mai mic, sunt cazurile de urticarie care pot fi declansate de alergeni de mediu ca: praful de casa, praful de pe carti vechi, lucruri vechi, hartie si documente depozitate de multi ani, polenurile si mucegaiurile, provenite din procesul obisnuit de fabricatie a unor produse alimentare (branza fermentata, cascaval, branza tip Homorod, vinuri, bere) poluarea cu mucegaiuri a unor alimente (dulciuri, gemuri, branzeturi) sau mucegaiuri aparute in conditii de habitat sau profesionale.
In cazul acestor afectiuni alergice se aplica terapia hiposensibilizanta specifica (aplicarea in dilutii succesive a unui extract din alergenul depistat ca fiind cauza) sau hiposensibilizarea nespecifica (produsi de tipul histamin-globulinei). Cand alergenii nu au putut fi determinati se recurge la tratamente homeopate, fitoterapie si balneoterapie.

Fitoterapie

Se bazeaza pe plantele cu efecte depurative.

Trei frati patati - se foloseste sub forma de infuzie, in proportie de 20 g la un litru apa, sau ca extract apos 10 %, in doze de picaturi, de 3 ori pe zi.
Brusturele - se administreaza sub forma de tinctura sau extract (10 - 20 %), in doze de 10 picaturi, de trei ori pe zi; se folosesc numai radacinile proaspete.
Scoarta de ulm - se administreaza sub forma de decoct concentrat care se prepara astfel: 130 g scoarta (de ulm de la cel putin 2 ani), se fierbe in 2 litri apa pana scade la jumatate; se dau bolnavului 250 g pe zi din aceste remediu in mai multe prize.
Zgrabuntica - se foloseste sub forma de suc proaspat, obtinut din planta, din care se iau 3-4 linguri pe zi; de asemenea se poate obtine o infuzie din 25 g planta la un litru apa, folosita pentru calmarea pruritului cutanat la bolnavul diabetic.
Tratament homeopatic urticarie

Apis: unul dintre cele mai bune remedii ale urticariei, avand urmatoarele caracteristici: absenta setei, eruptie urticariana, rosie aprinsa, foarte sensibila la atingere, insotita de senzatia de arsura la nivelul eruptiei; eruptia este agravata de caldura si ameliorata de aplicatii reci; uneori este insotita de febra.
Chelidonium: indicat mai ales bolnavilor care au boli de ficat sau cai biliare, urticaria avand aspect de pete mici; pruritul (mancarimea) este generalizat; bolnavul are gust amar, balonari, tulburari de tranzit intestinal (constipatii sau diaree).
Viola tricolor: acest remediu se indica mai mult in cazurile cu eruptii urticariene pe fata, insotite de senzatii de arsura si mancarime intensa.
Formula "Drenor hepatic": (China, Chelidonium, Taraxacum, Solidago, toate in dilutii D3) da bune rezultate cand este administrata singura sau in asociere cu alte remedii in cazul bolnavilor cu dischinezie biliara, obezitate, constipatie.
Sulfurul: este bine a se folosi la intervale mari (5 - 7 zile), in dilutii joase sau succesive inalte.
Apis se foloseste in dilutia CH30 la intervale scurte (1-3 prize pe zi), in puseele eruptive acute. Celelalte remedii se folosesc in dilutii joase, la intervale scurte (2-4 pe zi), in tratarea starilor acute si la 2-3 zile, ca tratament de fond. "

copyright - www.util21.ro

Din pacate, antialergicele din medicatia alopata nu se pot adinistra in timpul sarcinii pentru ca au efecte negative, tocmai de aceea va sfatuiesc sa urmati sfaturile uni homeopta sau fitoterapeut pentru a incerca sa tratati sau sa desensibilizati organismul, ca mai apoi sa puteti sa ramaneti insarcinata si sa aveti grija linistita de copilul pe care vi-l doriti si pe care il veti avea cu siguranta pana la varsta de 34-35 de ani!

Numai BIne, multa sanatate si credinta in Dumnezeu...va veti face bine negresit cu credinta si tratament natural adecvat! :)
0
22-01-2009, ora 16:58
Manuel92
Nu este medic/terapeut
Manuel92
Buna ziua domnule NICK.cu aceasta problema ma confrunt si eu.puteti da un id de mess..sa vb mai pe larg?.multumesc
0
17-02-2011, ora 14:39
ioncelpatit
Nu este medic/terapeut
ioncelpatit
Acum 5 luni mi-a debutat urticarie cronica, pete rosii apareau mai mult seara si disparea peste zi, cu prurit, inflamare buze sau pleoape, dureri de piele rare, dureri de articulatii, inflamare articulatii, etc. Am luat 4 luni Xyzal timp in care am vizitat toti medicii posibili si am facut analize incredibil de scumpe si multe. Avand probleme de tiroida in trecut toata luma acuza tiroida desi aveam analizele normale. In final am gasit pe un forum ca ar putea fi virusul varicelei reactivat sau o forma nespecifica de zona zoster. am facut tratament cu aciclovir 2 sapt si de atunci petele au disparut. Va tin la curent cu evolutia petelor dar luati in calcul si varianta asta
precizez ca toti medicii cu care am vorbit (cu o exceptie timida) au spus ca nu poate fi vb de virusul varicelei desi pe internet am gasit o gramada de info care se portiveau cu simptomele mele
0
21-02-2011, ora 23:57
DannyP
Nu este medic/terapeut
DannyP
Ionel cel patit da-ne mai multe amanunte. Cam de 6 luni am si eu aceleasi simptome. Am fost diagnosticat cu urticarie acuta. Am incercat o gramada de tratamente, am schimbat 3 doctori dar tot degeaba. Sincer nu stiu ce sa ma mai fac. Sa fie oare si la mine aceeasi cauza?
0
18-05-2011, ora 05:27
jullana
Nu este medic/terapeut
jullana
salut!citind mesajele voastre ma simt ceva mai bine... am o urticarie ce tine de vreo luna. fac tratament cu antihistaminice, acupunctura si mai nou merg si la homeopat.interasant ca urticaria imi apare intre orele 3 si 5 am iar peste zi aproape ca trece.se mai confrunta cineva cu asa ceva?pot sa-mi pun ceasul dupa bubele mele asa -s de precise numai intre aceste ore...va pup
0
18-05-2011, ora 14:44
Manuel92
Nu este medic/terapeut
Manuel92
Eu am o urticarie de 2 ani, dar s-a diminuat, nu mai e ca la inceput.O deosebesc asa: Cand ma ciupesc, imi sta mai mult timp rosie, decat ar fi normal, in rest nu face altceva.
Sincer, nici nu o mai bag in seama, si acum nu mai e ceva care sa ma sperie, face parte din mine:)0
Treaba cu urticaria, tine mult si de psihic;la inceput e greu, dar cu timpul te obisnuiesti. ;)
0
19-05-2011, ora 10:50
venter
Nu este medic/terapeut
venter
in sfarsit am aflat cauza urticariei mele!A descoperit-o un medic homeopat din Elvetia.Se numeste intoleranta la histamine.Despre aceasta boala se gasesc pe net mai multe informatii.ce e ciudat:nici un medic laergolog nu se gandeste la asa ceva.Aceasta boala nu e tratabila, dar poate tinuta in frau cu o alimentatie corespunzatoare.
0
20-05-2011, ora 07:11
jullana
Nu este medic/terapeut
jullana
urticaria mea nu vrea sa cedeze absolut deloc.merg la homeopat si acupunctura dupa ce am eliminat medicina alopata care nu da rezultate.am incercat cu mai multe antihistaminice(telfast, zyrtec, xyzal, peritol etc)si absolut nimic.ma mai dadeam cu alcool mentolat si mai disparea pruritul dar acum homeopatul mi-a interzis mentolul asa ca ma scarpin de nu mai pot...poate mai are cineva vreo idee
0
20-05-2011, ora 14:04
Manuel92
Nu este medic/terapeut
Manuel92
E greu jullana la inceput cu urticaria, iti vine sa te arunci de pe o stanca, cunosc sentimentul...dar cu timpul o sa vezi ca iti mai trece.
Eu am urticarie cronica, dar am alergie la frig :| Mi-au aparut dupa un antrenament iarna, si am facut toate testele acelea, si la cel de gheata a iesit pozitiv, deci frigul e problema mea, dar cu timpul mi s-a diminuat si nu o mai simt iarna :)
0
20-05-2011, ora 18:13
jullana
Nu este medic/terapeut
jullana
tocmai am venit de la o sedinta de acupunctura si pruritul e mai intens pe locul unde au fost acele.adevarul e ca urticaria iti afecteaza tare modul de viata(oricat as incerca s-o ignor)oricum multumesc manuel pt incurajari...
0
25-05-2011, ora 12:28
carmen0
Nu este medic/terapeut
carmen0
buna ziua domnule nik!!
ma bucur ca ati dezvoltat acest subiect cu care ma confrunt si eu.in urma cu 5 luni mi-au aparut pete care ma mancau insuportabil.am fost la dermatolog mi-a dat tratament cu aerius pentru o luna si mi-z fost bun nu au m-au iesit.supa ce am terminat tratamentul au inceput iar sa iasa.am fost la alergolog in urma unei urticarii cronice unde am ajuns si la urgente.am facut o sumedenie de anlize la sange pentru alergii pentru tiroida pentru mai multe.si am fost diagnosticata cu hipertiroidism.dar la alergii nimik au iesit negative.iau in continuare aerius dar parca nu mai au nici un efect noaptea imi ies foarte multe pe picioare si pe maini pe trunchi nu ies iar dimineata cand iau pastile se mai amelioreaza mancarimea dar ele tot acolo sunt.
va rog sa ma ajutati ce ma sfatuiti sa fac incerc sa tin regim dar e un pic greu deoarece muncesc in domeniul restaurantelor si mananc cand apuc si nu pot nici din cauza tiroidei deoarece ma simt slabita daca nu mananc macar 300 de calorii la o masa.deci trebuie sa mananc consistent cat de cat nu numai salate si fructe si lactate cum ar trebui sa tin regim.
o zi placuta
0
28-07-2011, ora 03:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Carmen0, ţinând cont că teste alergologice v-au ieşit negative, s-ar putea ca problema dv. să constea, atenţie, într-o digestie deficitară.
Nu de foarte puţine ori, în urma unui proces de digestie deficitar, şi când spun deficitar vreau să spun incomplet, în primul rând, unele substanţe nutritive, în special aminoacizii excitatori şi proteinele, nu se digesră cum trebuie, fapt pentru care se descompun eronat şi formează ANTICORPI. Aceşti anticorpi, dragii de ei, fără să vrea, declanşează un adevărat război. Alergia apare atunci când sistemul imun al persoanei care dezvoltă acei anticorpi în urma digestiei defectuoase, nu mai poate recunoaşte corect substanţa, din care s-au format anticorpii, ca nefiind dăunătoare; nerecunoscând inocuitatea substanţei, inofensivitatea ei, sistemul imunitar eliberează o substanţă chimică numită histamină, cu scopul de a se apăra împotriva anticorpilor ca şi cum ei ar fi agresivi, deşi nu sunt.
Eliberarea histaminei produce fenomene de intoleranţă şi hipersensibilitate, fenomene care conduc direct la alergie.
În acest sens, pentru a exclude teoria digestiei defectuoase, ar fi indicat să luaţi un supliment alimentar cu enzime digestive, pentru a vă optimiza digestia; un supliment precum Sanzyme, pe care să-l administraţi în timpul meselor, de maxim 3 ori pe zi.
----------*
Alături de Sanzyme, ca şi suport antialergic naturist, puteţi lua Extract din muguri de Coacăz Negru, câte 50 de picături, diluate în puţină apă, de 3 ori pe zi, administrate cu 30 de minute înainte de masă.
--------*
Consultaţi medicul înainte de a vă administra cele 2 suplimente alimentare menţionate în rândurile de mai sus, pentru a obţine aviz de administrare.
_

Ar fi indicat să aveţi şi un regim alimentar. Consumaţi rar ALIMENTE HISTAMINOFORE, sau, mă rog, nu le consumaţi în exces.
Alimentele histaminofore sunt alimentele care conţin cantităţi apreciabile de histamină sau histidină, precursoarea histaminei, care la persoanele sensibile pot declanşa reacţii specifice excesului de histamină (erupţii cutanate, mâncărimi etc.), prin accelerarea transformării histidinei în histamină şi/sau prin inhibarea enzimelor care neutralizează histamina în exces. Cel mai des, nivelul histaminei creşte în organismul persoanelor sensibile, după consumul de: peşte sub formă de conservă, fructe de mare, carne - mai ales cea de porc,  alimente conservate, afumături, mezeluri - mai ales cârnaţi şi crenvuşti, lapte şi derivate din lapte, cereale şi derivate din cereale, ciocolată, roşii, ouă de găină etc.
Ba mai mult decât atât, şi anumiţi aditivi alimentari prezenţi în unele alimente pot fi de asemeni histamino-generatori, cel mai histamino-generator aditiv fiind guma arabică.
_

Vă doresc însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!

(*modificat de administrator)
0
11-08-2011, ora 15:41
63jax
Nu este medic/terapeut
63jax
Buna Ziua,

Vreau sa spun ca si eu sufar de aceeasi problema de peste un an de zile si ma dispera, imi distruge toata viata sociala pentru ca nu pot sta nicaieri mai mult de ora 4-5 cand incep sa-mi "apara bubele" cauzate de urticarie. Am incercat o gramata de tratamente dar nimic nu a functionat, dau cu aspiratorul zilnic in casa ca sa elimin praful, scutur hainele sa nu cumva sa aiba praf impregnat in ele, etc, dar orice as incerca nimic nu pare sa se schimbe si deja simt ca ma ia toti dracii.
Am luat in considerare si niste intepaturi de albine pe care le-am suferit anul trecut, dar nu cred ca ar fi ele de vina, ar putea fi mancarea, apa, stresul (sunt o fire foarte agitata si nervoasa)...nu mai stiu, m-am gandit la aproape toti factorii posibili si imposibili. Am observat ca daca stau in casa si nu ma duc nicaieri nu imi mai apare dar daca ies undeva automat mi se declanseaza(dupa-masa in general), asa ca oriunde ma duc trebuie sa vin repede acasa sa nu cumva sa ma faca lumea in fel si chip, bubos, raios, etc, ca deh, lumea e rea si una doua te judeca si se uita la tine ca la felu' 12.
Am fost si la dermatolog mi-a dat niste anti-histamine, care nu au efect, am mai luat eu de capul meu cateva medicamente dar in zadar. Mi-a mai spus ca ar putea fi cauzata si de niste paraziti in organism, e posibil asa ceva? Nu am fost sa-mi fac analizele de sange si coprologicul (de lene ) dar probabil ca am sa ma duc pana la urma.
Dumneavoastra ce ati recomanda, macar un tratament pt simptome daca cauza nu o pot identifica, sa pot si eu sa mai ies in lume cat de cat. Orice parere, sfat si ajutor este bine venit.
Va Multumesc
0
12-08-2011, ora 17:38
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salutare!
Stimate drule/dle 63jax, într-adevăr, urticaria alergică poate fi produsă şi de unele parazitoze, dar mi-e greu să cred că urticaria dv. este produsă de vreo parazitoză, în condiţiile în care simptomatologia dv. se declanşează doar în momentul în care vă părăsiţi domiciliul.
S-ar putea ca urticaria dv. să vă fie produsă de o categorie de neuropeptide adaptogene produse de creier - neuropeptide eliberatoare de histamină.
Ar fi indicat să consultaţi un medic alergolog cu competenţă şi în imunologie. Locuiţi în Bucureşti? (vă întreb pentru a putea să vă recomand un astfel de medic).
Aştept un răspuns din partea dv.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Nick

Post Scriptum - Aţi luat vreodată antialergicul Ketotifen (Ketof)? Dacă da, v-a ameliorat măcar puţin manifestările?
0
12-08-2011, ora 17:44
sery2011
Nu este medic/terapeut
sery2011
Buna ziu domnule Nick!o problema a carei rezolvare nu o gasesc am si eu si daca se poate sa-mi dati niste sfaturi in privinta ei vas fi foarte recunoscatoare.
unchiul meu se confrunta cu o urticarie de care nu mai poate scapa dupa luni intregi de tratament fara rezultat.
A fost internat si in urma consultatiilor i sa pus diagnostic: ECZEMA CRONICA GENERALIZATA, ASTM BRONSIC si un alt diagnostic pus de acelas doctor la o alta internare a fost:
0
12-08-2011, ora 17:48
sery2011
Nu este medic/terapeut
sery2011
ECZEMA CRONICA DISEMINATA.URTICARIE CRONICA..
DESI A URMAT TRATAMENTELE PRESCRISE DE MEDIC, ACESTEA NU AU DAT REZULTATE. NU STIM CUM SAL AJUTAM SI IN CE FEL
DACA SE POATE SA MA INDRUMATI INTRUN FEL, ASTEPT CU NERABDARE RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA.
EU VAM LUAT SI ADRESA DE MEE DE AICI SI IN CAZUL IN CARE DORITI SAMI RASPUNDETI PUTEM VORBI SI DUPA MESS.-*

(*modificat de admin)
0
12-08-2011, ora 19:54
63jax
Nu este medic/terapeut
63jax
Buna Ziua si va multumesc pentru promtitudinea raspunsului.

Nu, nu locuiesc in Bucuresti sunt din Oradea si nu prea mai stiu la care clinici sa ma duc, cam toti sunt in ceata ca e greu de identificat factorul si de aceea as dori mai degraba sa tratez simtpomele decat cauzele.
Am sa incerc si Ketotifen sa vad ce rezolv, poate, poate...stiu ca Claritine si Clorfeniramin sunt praf, nici un efect.
Am mai observat ca soarele puternic, caldura si emotiile sunt deasemena factori declansatori in cazul meu.

Toate cele bune si dumneavoastra Domnule Doctor si va multumesc din nou.
0
21-08-2011, ora 18:39
jullana
Nu este medic/terapeut
jullana
Nu am mai scris de mult aici insa urticaria nu mi-a trecut...din 20 aprile 2011 ma tot scarpin...am facut tot felul de analize(pt paraziti, pt boli autoimune etc)am incercat cu acupunctura, homeopatie, naturist, alopat...ideea este ca imi apare doar noaptea si uneori seara(in acea perioada activitatea suprarenalelor e mai scazuta)ma gandesc ca asta e cauza...in sfarsit am ajuns la world clinic din bucuresti...si am trimis un set de analize complet in germania(iarasi boli autoimune, paraziti, alergeni din mediu exterior si interior si din alimente etc)in 2 saptamani mi-au venit rezultatele si au iesit toate bune mai putin igA care este scazut si o serie de intolerante alimentare)cam de o saptamana tin regim(oricum aveam un regim alimentar sanatos fara proteina doar legume, fructesi lapte)insa acum am scos si intolerantele.Are dreptate nick ca poate avea legatura cu digestia si desi nu am observat o ameliorare sper ca o sa o rezolv.in plus mai iau omega3 pt reducerea procesului inflamator, vit a pt refacerea mucoasei intestinale, vit c si zn pt cresterea imunitatii si caut acum sa-mi gasesc probioticele recomandate de cei din germania(prosymbioflor, symbioflor1si symbioflor2)pt ca am o concentratie usor crescuta de e coli si candida in intestin(care se potenteaza una pe alta)in intestin sunt astfel de bacterii (bune si rele)eu am un mic exces din cele rele...nick daca mai ai vreun sfat pt mine...
0
23-08-2011, ora 07:24
dany200
Nu este medic/terapeut
dany200
buna domnule nick...am urticarie cronica si am luat levocetirina da nu mi atrecut deloc..am mancarimi 15 sau 20 de minute incontiinu numai dupa ce fac bae..in rest nu am pete sau nimic alceva numai ma mananca pielea foarte tare..imi puteti zice ce pot sa fac ca sa imi treaca.va multumesc mult.
0
19-09-2011, ora 12:35
Tudix
Nu este medic/terapeut
Tudix
Buna ziua. Am 34 de ani si o urticarie cronica a data de inceput se pierde in negura adolescentei. Se mainifesta in urmatoerul fel: apare (aparent din senin), dureaza cateva luni apoi dispare. Dupa mai multe luni/ani de liniste apare din nou la fel. Se manifesta prin bube aparute pe corp, indeosebi pe interiorul antebratelor, solduri, picioare etc. Acestea apar indeobste noaptea in somn si in cursul zilei se mai atenueaza, dupa cateva ore pot diaparea complet. Uneori in timpul episodului de manifestare am perioade cristice, in care eruptia este foarte intensa, cu mancarime puternica, plagi pe mare parte din corp plus inflamarea puternica a buzelor si a ochilor, moment in care doar medrolul m-a putut ajuta sa arata a om normal.
In decursul anilor a facut o gramade de teste, am fost la multi doctori, am trecut prin toata gama de claritine, kestine, aerius, xyzal, telfast etc. Aceste nu au facut decat sa tina putin sub control alergia, nu sa o elimine.
Singurele lucruri cat de cat certe care am constatat ca declanseaza/agraveaza eruptia sunt medicamentele (antibioticele, antiinflamatoriile). In rest toate supozitiile legate de alimentatie, detergenti, poluare etc le-am eliminat ca si cauze dat fiind ca nu am putut stabili niciodata un tipar.
Am constatat si faptul ca prezinta si notiunea de dermografism, unde pielea e stransa de chilot, ciorap sau apasat sau strans de ceva acolo se manifesta.
De curand am mai facut niste teste destul de complexe de sange care au dovedit ca nu sunt nereguli, s-a pus diagnosticul de urticarie cronica idiopatica.
Zilele astea am trecut prin niste stari de suparare si nu cred ca a fost o coincidenta faptul ca imediat au aparut si petele pe corp si fata.
Intrebarea mea pentru cei de aici ar fi daca e posibil ca si cauzele aceste boli care mi-a facut viata un cosmar de ani de zile sa fie factori psihici si cum as putea lupta cu aceste lucruri atat de abstracte pentru mine. Multumesc.
0
28-09-2011, ora 05:17
jullana
Nu este medic/terapeut
jullana
Te-nteleg perfect, Tudix fiindca exact cu aceleasi manifestari ale urticariei ma confrunt si eu din aprilie anul asta, dupa o perioada de liniste de 10ani.Dupa cum am mai scris si sus o multime de medici...de antihistaminice, de analize pana cand am ajuns in Bucuresti la world clinic care trimit analizele in Germania.rezultatul.cateva intolerante alimentare si o imunitate scazuta la nivel intestinal.de o luna tin un tratament cu probiotice.glutamina...etc.pt refacerea florei si a mucoasei intestinale.se parea ca eruptia s-a mai calmat un pic...insa de cateva zile am racit(bineinteles ca nu iau nici o pastila de raceala)insa m-am umplut de bube.si acum cand scriu la ora asta(m-a trezit mancarimea)si m-am speriat ce am pe mine...am senzatia ca n-o sa mai scap niciodata...sigur sunt implicati si factori pshici...de fapt cred ca este un cumul de factori care creaza aceste dezechilibre
0
28-09-2011, ora 08:29
Tudix
Nu este medic/terapeut
Tudix
Da, asta cu cumulul de factori imi este si mie destul de clar de la o vreme (cel putin am observat ca la anumite medicamente ingerate pot face reatie violenta, dermografism), dar in ultima vreme mi-e tot mai clar ca starlie mele emotionale au cea mai mare influenta in declansarea acestor eruptii.
0
03-10-2011, ora 22:24
jullana
Nu este medic/terapeut
jullana
Tudix, in legatura si cu factorii pshici.am avut perioade superstresante dar pe care le-am depasit fara probleme si fara urticarie.acum de expl.am o perioada linistita.si totusi...urticaria isi face de cap...nu stiu poate dureaza sa ne reechilibram.la mine sunt de acum 6 luni de cand a reaparut.la tine cam cate luni tine...te-ntreb fiidca din descriere ai aceleasi manifestari ca si ale mele.
0
03-10-2011, ora 23:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Sery2011, problemele medicale cu care se confruntă unchiul dv. au sau pot avea multe cauze, de la o simplă idiosincrazie alimentară (intoleranţă), până la o hipersensibilitate, o infestare microbiologică, o alergie, o intoxicaţie cu un metal greu etc.
Eczema cronică diseminată, de pildă, este o boală care are sau poate avea, în cazul unchiului dv. şi nu numai, o triadă cauzală. Prima cauza este sau poate fi reprezentată de alergeni, acele structuri proteice cu o greutate moleculară mare care pot declanşa producerea unei eczeme numai în combinaţie cu alte două cauze. Cea de-a cauza este sau poate fi constituită de o infecţie asociată, care afectează pielea, mucoasele. A treia cauza, esenţială pentru declanşarea eczemei cronice diseminate, este factorul de mediu.
Vă recomand să-l contactaţi pe dnul dr. John G. Ionescu.
Accesaţi acest topic:
http://forum.romedic.ro/prod/John_G._Ionescu, __medicul_care_identific%C4%83_%C5%9Fi_trateaz%C4%83_cauza_sau_cauzele_bolilor_060463.html

Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
03-10-2011, ora 23:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Post Scriptum - Oops, observ că link-ul s-a postat în mod incorect, fapt pentru care vă rog să accesaţi acest topic:
http://forum.romedic.ro/prod/Medici_sau_terapeu%C5%A3i_foarte_competen%C5%A3i;_nume, __prenume, __date_de_contact_059793.html
(datele de contact referitoare la dnul dr. John G. Ionescu le puteţi găsi în al 9-lea comentariu!).

P.P.S. - Dacă nici acest link nu se postează corect, vă rog să accesaţi profilul meu şi să daţi click pe secţiunea subiecte. În cadrul secţiunii veţi găsi un topic referitor la dnul dr. pe care vi l-am recomandat.
Link către profilul meu: http://forum.romedic.ro/user.php?id_user=25588
0
04-10-2011, ora 00:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salutare!
Stimate drule/dle 63jax, soarele puternic, căldura şi emotiile sunt triggeri, aşa numiţi factori declanşatori, pentru urticaria colinergică, în proporţie de 90%, şi pentru urticaria solară, în proporţie de 10%.
_

Ce am scris eu: " Aţi luat vreodată antialergicul Ketotifen (Ketof)? Dacă da, v-a ameliorat măcar puţin manifestările? "
Ce aţi scris dv.: " Am sa incerc si Ketotifen sa vad ce rezolv, poate, poate...stiu ca Claritine si Clorfeniramin sunt praf, nici un efect ".

- Eu doar v-am întrebat dacă v-aţi administrat vreodată Ketotifen, nu v-am sugerat să-l luaţi, nici atât nu vi l-am prescris.
Am cunoştinţe medicale vaste şi fundamentate, dar NU sunt medic! :) Deci, nu pot să vă prescriu nimic!
Dacă tot aţi spus că veţi lua Ketotifen şi dacă l-aţi luat, v-a ajutat în vreun fel? Dacă da, cum?

_

Recomandare: În cadrul centrului medical de mai jos puteţi găsi un medic specialist în alergologie şi imunologie:
CENTRUL MEDICAL PELICAN
Strada C. Nottara, bl. C8-C10
Oradea, Jud.Bihor
Tel: 0259/412.311; 0259/432.374
Fax: 0259/432.374
Consultaţi un medic alergolog cu competenţă şi în imunologie.
_

Însănătoşire grabnică!
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
04-10-2011, ora 00:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Jullana, intoleranţele alimentare stau, în principal, la baza producerii urticariei dv. Ţineţi cont de indicaţiile din Germania. Luaţi neapărat probioticele!
În ceea ce priveşte E-coli şi Candida, ambele situate la nivel intestinal, vă sugerez să vă documentaţi cu privire la suplimentul alimentar ULTRA PURIFIANT, de la New Roots. Administrat conform protocolului de 21 de zile, vă poate face mult bine.
Verificaţi-vă mesageria privată, accesându-vă profilul de pe Romedic (v-am indicat adresa web unde puteţi găsi mai multe detalii, într-un mesaj privat).
_

Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
04-10-2011, ora 00:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
" buna domnule nick...am urticarie cronica si am luat levocetirina da nu mi atrecut deloc..am mancarimi 15 sau 20 de minute incontiinu numai dupa ce fac bae..in rest nu am pete sau nimic alceva numai ma mananca pielea foarte tare..imi puteti zice ce pot sa fac ca sa imi treaca.va multumesc mult "

Bună dimineaţa!
Stimate/Stimată drule/dle/dră/dnă dany200, simptomul dv. principal se manifestă în prezenţa factorului declanşator principal al urticariei colinergice.
Consultaţi un medic alergolog care să vă examineze şi care să ia în considerare necesitatea prescrierii unui vaccin cu histaminoglobulină antialergică.
Accesaţi acest topic: http://forum.romedic.ro/prod/urticarie_colinergica_011894.html/
În cadrul topicului puteţi discuta cu user-ul p.daddy_05, un domn care s-a vindecat de urticarie colinergică şi care vă poate ajuta să vă procuraţi histaminoglobulina, care, apropo, nu se mai fabrică în România (se comercializează în Ucraina).
Link către profilul lui p.daddy_05: http://forum.romedic.ro/user.php?id_user=76422

_

Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns
209 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • Urticaria - tipuri, cauze posibile și tratament
  • Cauzele urticariei la copil
  • Femeile prezintă prurit mai rar decât bărbații
  •