urticarie colinergica

31-08-2015
Gabriel.Teodose
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Teodose
Buna ziua,
cateva luni bune simteam la efort sau la caldura pe spate si piept intepaturi de varf de ace si pielea se inrosea puternic si avea multe punctulete ca intepaturi. Dupa ce ma linisteam (cateva minute) pielea isi revenea la normal ! Am mers la Spital, la sectia Alergologie - Imunologie si am fost diagnosticat cu urticarie colinergica, mi s-a prescris tratament cu Aerius 10 zile, 1 pastila dimineata si xyzal de 5 mg, pentru 30 de zile, cate o pastila seara si inca 30 de zile xyzal dar nu in fiecare zi, o zi da, una nu ! Dupa aproximativ o luna pot spune ca m-am vindecat insa dupa aproximativ 2-3 au reaparut simtomele (intepaturi simtite pe piele, dar la o intensitate mai mica).Precizez ca in acest timp am fost f putin la bai sarate, D-na doctor interzicandu-mi sa merg la mare pt un an ! Am vb cu D-na doctor, a prescris pt cateva zile xyzal apoi sa o sun, dupa o saptamana cu xyzal au disparut manifestarile bolii insa D-na doctor a spus sa i-au inca 3 luni xyzal apoi daca sunt ceva neplaceri sa facem teste cutanate ! Nelamuririle mele sunt: nu este prea mult tratament cu xyzal? (recunosc, da rezultate), exista si un alt tratament? in ce constau testele cutanate?
Astept raspunsul dumneavoastra !
Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
01-09-2015, ora 11:35
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Buna ziua,
1. In functie de tipul si severitatea urticariei, tratamentul cu antihistaminice se poate face de la 2 saptamani la cateva luni in continuu. Antihistaminicele nu au cine stie ce reactii adverse, sunt medicamente ce se pot administra o perioada mai lunga, daca nu aveti probleme cu ochii (de ex glaucom). Unele atihistaminice pot provoca somnolenta.
2. Antihistaminicele sunt medicamentele de electie in urticarii si de obicei singurele de care este nevoie. Inainte de a incerca alte tratamente (mai agresive, cu mai multe reactii adverse) trebuie epuizate schemele de terapie antihistaminica. Se mai pot administra antidegranulante mastocitare, in combinatie cu antihistaminicele, insa asta trebuie sa decida medicul dumneavoastra curant.
3. Referitor la testele cutanate, trebuie sa intrebati medicul care vi le-a recomandat in ce constau. Exista mai multe tipuri de teste cutanate, ce investigheaza diferite tipuri de reactii alergice. Pot doar presupune ca s-a referit la prick-testare.
0
01-09-2015, ora 11:51
Gabriel.Teodose
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Teodose
Va multumesc frumos pentru raspuns ! din ce v-am prezentat, dumneavoastra considerati ca medicul mi-a prescris tratamentul corect? sunt pe calea cea buna?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: