urticarie acuta, alergie

10-12-2010
Nagy Geza
Nu este medic/terapeut
Nagy Geza
Buna ziua tuturor, de aproximativ 2 ani am problemele acestea, imi apar pete rosii pe piele, cateodata mi se umfla degetele de la maini si mi se umfla buzele. Am fost la doi alergologi dar nu am reusit sa identificam problema.petele rosii pe corp, in general pe maini, spate, picioare apar cam la 2-3 zile dar este cand o saptamana doua nu apare nimic, totul e ok. Cand apar de obicei iau un flonidan sau claritina si dispar petele. in urmatoarea zi poate apare iarasi, nu este o regula ca apar dimineata sau in timpul zilei, inainte de masa sau dupa masa, inainte sa beau ceva sau dupa. Am incercat sa evit anumite mancaruri sa mananc, sa nu beau alcool etc. chiar o saptamana am mancat doar verdeturi, alteori sa nu mananc lactate sau carne de porc...dar tot nimic. A fost cand am baut o bere si mi au iesit petele, alteori puteam sa beau 2-3 si nimic.efectiv nu mai stiu ce sa nu beau sau ce sa nu mananc ca tot imi ies. Alergologii la care am fost la noi in oras mi au facut teste dar nimic, am facut teste din sange, scaun.. etc tot nimic.Mi se umfla cateodata buzele dar nu asa frecvent asta mai rar, ca si umlatura la degete. Ce am observat ca daca iau algocalmin, cafetin, saridon..etc de obicei atunci mi se umlfa buzele. De exemplu azi am fost la stomatolog, mi a dat injectie si nu am avut absolut nimic, nici pete nici umlaturi, mi a plombat maseaua ca sa-mi omoare nervul. in seara asta a inceput sa-mi doara maseaua in cauza, am rabdat vreo 2-3 ore si dupa aceea am luat un saridon, dupa ~15-20 minute a inceput iarasi mancarimea, mi s-a umflat degetul aratator de la mana si mi s-a umflat si buzele. Am luat un claritina si am baut o tableta de calciu efervescent, mancarimea a trecut, petele au trecut dar buzele si degetul a ramas umflata. in noaptea asta asa va ramane, iar in general maine pana la amiaza sau dupa masa mi se va dezumfla. Acum vreo 6 luni ma durea capul, am luat un algocalmin, cam tot asa am patit si atunci. am fost umflat 2 zile, intr-o alta zi am luat aspirina tot la fel, saridon la fel. am ajuns ca daca ma doare ceva trebuie sa rabd sau sa ma umflu. poate cineva sa-mi spuna ce sa fac? unde sa ma duc? Multumesc pt timpul acordat Cu stima Geza
2 comentarii
0
10-12-2010, ora 08:06
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
Buna, se pare ca esti alegica la anumite medicamente sau anumite substante chimice pe care ficatul nu le mai poate elimina. Ar trebui sa le eviti. Ai remarcat cumva daca simptomele se agrabeaza la caldura sau spalat cu apa calda ? Prima oara cand ti-au aparut ai luat ceva medicamente ?
0
10-12-2010, ora 17:40
Nagy Geza
Nu este medic/terapeut
Nagy Geza
Buna, simptomele nu au legatura nici cu caldura, nici cu apa calda. prima oara mi sa umflat buzele, seara, atunci nu am dat importanta nu am luat medicamente ca nu cunosteam niciun medicament antialergic. in urmatoarea zi dupamasa era totul ok. dupa vreo 1-2 luni mi au iesit petele pe piele si atunci am mers la medic prima oara. a doua oara cand mi s-a umlat coltul gurii am mers la smurd(urgenta) acolo mi au dat o perfuzie si mi au facut analizele la sange dar nu mi a iesit nimic. era primavara, am cumparat rosii din magazin. atunci doctorita mi a spus ca probabil de la rosii mi au iesit petele. atunci nu am mai mancat dar petele tot apareau. mai demult inainte sa am problemele astea, puteam lua orice fel de medicament in afara de penicilina. testul la penicilina mi s-a facut pe vremea cand eram copil si atunci au spus sa nu iau, de atunci nici nu am luat niciodata.
cu stima si multumesc pt raspuns
Geza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.