urticarie, fetita de 5 ani

04-03-2007
SIMINA
Nu este medic/terapeut
SIMINA
ma ajuta si pe mine cineva?fetita mea de 5 ani nu nai scapa de urticarie.i-am scis din alimentatie laptele, ouale, dulciurile.ii trec unele apar altele sunt niste pete rosii cam cat buricul degetului mare.iar la mijloc are o dunga de parca ar fi zgariata.multumesc mult.
4 comentarii
0
04-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
A vazut-o un medic dermatolog?
0
04-01-2012, ora 21:48
iurea
Nu este medic/terapeut
iurea
Am o urticarie dureroasa de 2 luni in zona maini picioare. La analize a iesit ca am streptococul Klebsiella. Am urmat tratament cu ciprinol 10 zile iar pt alergie am luat singulaire tot 10 zile. Am mai luat claritine clorocalcin calciu cu D3 dar pare ca se extinde. Folosesc pentru calmarea mancarimilor pasta mentolata si fenisil. Reapare in special seara. Acum aproximativ 3 ani am facut soc anafilactic de la un furazolidon ceea ce pare ca a creat un camp alergic. Acum doua seri am avut o durere foarte mare la genunchi ceea ce ma face sa ma intreb daca are vreo legatura deoarece la analize n-a iesit ca nu am reumatism iar pana acum n-am mai avut asemenea dureri in acea zona. Disperarea mea e ca desi am urmat tratamentul acesta n-a dat rezultate ci din contra. Va rog sa-mi dati un sfat!
0
15-03-2013, ora 13:11
annais28
Nu este medic/terapeut
annais28
Buna ziua! In urma unei cure de detoxifiere cu argila ( 1 pahar de apa argiloasa in fiecare dimineata pe stomacul gol timp de aproximativ 1 luna ) am facut urticarie, acum am intoleranta la aproape toate alimentele. Ce tratament si regim alimentar imi recomandati ?
0
27-09-2013, ora 09:17
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Tratamentul patogenetic de baza in toate formele de urticarie sunt antihistaminicele anti - H1, medicamente care blocheaza competitiv receptorii tisulari H1 ai histaminei.

Antihistaminicele din prima generatie au marcate efecte sedative deoarece strabat bariera hemato-encefalica si actioneaza pe receptorii H1 din encefal. Datorita efectului se­dativ nu se administreaza ambulator la soferi, persoane cu activitate fizica complexa sau cu activitate intelectuala. Astfel de antihistaminice sunt: romerganul, ciproheptadina, difenhidramina, nilfanul, clorfeniramina, clorfenoxamina, hidroxizinul, doxepina.

Antihistaminicele din ge­neratia a doua nu strabat bariera hemato-encefalica si sunt ne-sedative. Acestea sunt: loratadina, desloratadina, cetirizina, terfenadina, astemizolul si ebastina. Terfenadina si astemizolul pot provoca la bolnavi cu afectiuni cardiace tulburari de ritm, cu alungirea intervalului QT pana la "torsada varfurilor", risc crescut in asociere cu ketoconazol, macrolide sau hipopotasemie si nu se mai utilizeaza.

In urticariile acute antihistaminicele se administreaza per os 1 - 6 saptamani, pana la disparitia completa a eruptiilor. In urticariile cronice tratamentele de lunga durata, de 3 - 12 luni pot conduce la vindecare. Alternativ se administreaza tratamente intermitent cu ocazia recidivelor. Corticoterapia generala sau locala nu este indicata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: