urinez sange... si ma dor ovarele tare!

10-10-2008
cosmyna
Nu este medic/terapeut
cosmyna
in primul rand vreau sa va zik si eu k am o problema de care nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu.desi am fost la ginecolog niki ea nu a stiut ce am nu mi-a facut nikun fel de analize..nik doar mi-a dat medicamente.!!problema mea este k urinez putin si ma pisca f mult...ma dor ovarele f tare, dar luand acele tablete imi trece pestye cateva ore bune bune,...dar durerile imi apar iar.am urinat si mult sange..si nu stiu ce sa mai fac...credeti k este ceva mai grav?sau doar o raceala?
va rog frumos daca ma puteti ajuta.. raspundeti-mi..am 16 ani.
21 comentarii
0
10-10-2008, ora 00:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Poate fi o cistita dar poate fi si o problema la rinichi.Spalate cu apa calduta in care pui o lingurita de bicarbonat de sodiu.Daca nu functioneaza fa un eco si ceva analize sa afli daca e ceva cu rinichii sau ovarele.
Multa sanatate
0
10-10-2008, ora 00:00
cosmyna
Nu este medic/terapeut
cosmyna
multumesc mult pt raspuns daca nu o sa imi treaca...am sa vad ce mai fac...dar desi o sa imi treaca dupa catva timp sau o luna iar am probleme.am sa vad,..multumesc!!la fel multa sanatate:)
0
11-10-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Ar fi bine sa mergi la un consult urologic;Simptomatologia descrisa de tine, sugereaza o afectiune a aparatului urinar( ar putea fi vorba despre litiaza renala si infectie urinara, dar pot fi si alte afectiuni mai grave); pentru stabilirea diagnosticului si a tratamentului, ar fi utile: o ecografie abdominala( rinichi, organe genitale interne), investigatii de laborator( HL, VSH, uree, creatinina, acid uric, examen sumar urina, urocultura), eventual alte investigatii vor fi cerute de catre medicul examinator;numai bine
0
11-10-2008, ora 00:00
CamiKa
Nu este medic/terapeut
CamiKa
Dupa cum spune mesajul Elinei, du-te la un medic urolog, nu mai astepta o luna! Nu mai incerca metode de tratare pe 'bajbaite', si fa programare la medic!!!Hematuria nu este deloc semn bun si o cistita chiar de este, nu trebuie sa o lasi o luna facand bai calde, e de atentie imediata, asa ca nu mai sta!
0
11-10-2008, ora 00:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Camika scuza-ma ca te contrazic dar mie nu mi-au facut bine medicamentele pt cistita ci chiar baile caldute.Este clar ca trebuie sa consulte un medic, ceea ce am si sfatuit-o.
Aici pe forum ne dam cu parerea doar, nu punem diagnostice si intrebarea ei este "ce credem".Eu am spus ce cred mie bicarbonatul mi-a facut bine.Nu este neaparat cazul la ea.
0
11-10-2008, ora 00:00
cosmyna
Nu este medic/terapeut
cosmyna
da intr-adevar tot tablete sa iau si imi trece atunci pe loc.dupa care durerea imi apare...urolog nu stiu unde este dar am sa ma interesez si am sa vad ca sincer nu as mai vrea sa stau asa fara sa stiu ce am exact...va multumesc f mult!!!
0
24-10-2008, ora 10:01
ioana_maria_81
Nu este medic/terapeut
ioana_maria_81
Salut!
Cred ca este vorba de cistita hemoragica, o raceala la rinichi si ovare. Eu am avut asa ceva la 10 ani.
Mergi de urgenta la medic ca se trateaza cu medicamente.
Sanatate!
0
26-12-2009, ora 13:29
cosmyna
Nu este medic/terapeut
cosmyna
Va multumesc mult pt toate sfaturile dvs. Problema s-a inrautatit.am fost la urolog deja de multe ori.am luat medicamente si ma simt tot mai rau, nu mai imi trece cu nimic.sunt disperata si nush ce sa mai fac.am facut toate analizele.examen citologic urocultura ecograf am fost peste tot acum.si mi se spune ca totul este in ordine si nu pot intelege de ce ma simt asa in continuare.nu stiu ce sa mai fac...daca ma poate ajuta cineva care este in situatia mea..nu pot iesi nicaieri pt k in fiecare zi mi tot mai rau.
0
23-01-2010, ora 11:26
cosmyna
Nu este medic/terapeut
cosmyna
La ex de urina mi-a iesit : frecventa flora microbiana, rare leucocite, rare hematii !! este bine???
0
18-03-2010, ora 12:22
rika
Nu este medic/terapeut
rika
Buna ziua,

Aceeasi problema am avut si eu timp de opt ani.Urina, urocultura, Papanicolau, chalmydia, thricomonas, ecografii transvaginale, abdominale, analize sange etc.
Toate imi ieseau ok si cu toate astea eu urinam des, aveam duereri pelviene, dureri de spate, picioare, sange in urina, usturimi.Dupa ce am inghitit antibiotice ani de zile si numai bine nu mi-au facut, ba dincontra, am intalnit un medic care dupa 20 de minute de povestit si dupa ce mi-a vazut toate rezultatele analizelor s-a gandit sa imi faca o citoscopie.
Diagnosticul a fost cel de CISTITA INTERSTITIALA.Daca intri pe net o sa vezi ca este o afectiune a vezicii urinare, cu diferite simptome de la caz la caz.Majoritatea medicilor din Romania de care eu m-am saturat pana peste cap o asociaza cu o cistita normala si nu stiu decat sa dea din umeri.Am ajuns pana la presedintele asociatiilor medicilor urologi din Romania ca sa constat ca nu exista tratament in Romania si ca o sa ma confrunt toata viata cu aceasta problema!!!!
Tratament exista, acum totul depinde de fiecare organism in parte si cat de repede raspunde la tratament, multa rabdare si o dieta foarte echilibrata!!!!!
Sfatul meu este sa faceti o citoscopie si credeti-ma ca nu vorbesc prostii!!!!
Toate cele bune!!!!
0
27-03-2010, ora 14:15
carla.17
Nu este medic/terapeut
carla.17
buna ziua,
am o problema care ma macina de aproximativ o saptamana. doresc sa mentionez ca mi-a trecut perioada de menstruatie iar eu am dureri de ovare insotie de o sangerare abundenta.am avut si contact sexual in perioada aceasta dar nu reusesc sa imi explic sangerarea insotita de aceasta durere.
la ultimul contact sexual m-au durut foarte tare ovarele iar apoi am sangerat.
as dori sa stiu urgent daca poate fi vorba despre o raceala sau alte cauze deoarece intentionez sa merg la un consult ginecologic apoi.
va multumesc mult.
0
08-04-2010, ora 15:34
anca.mariana
Nu este medic/terapeut
anca.mariana
buna ziua,
am si eu o problema care ma ingrijoreaza foarte tare de catva timp. in luna martie mi-a venit menstruatia normal dar foarte putin. dupa ce mi-a trecut am folosit tri-regol dar dupa 2 saptamani mi-a venit iar. nu am intrerupt pastilele dar dupa ce mi-a trecut mesnstruatia am avut sangerari si urinam des. am crezut ca e de la pastile si o sa-mi treaca dar nu mi-a trecut deloc.ma dor cateodata ovarele la contactul sexual dar si inafara contactului.mi-e frica sa merg la doctor si as dori sa stiu despre ce ar putea fi vorba. va multumesc si va doresc sanatate multa
0
08-04-2010, ora 16:24
carla.17
Nu este medic/terapeut
carla.17
deci ne-ar putea spune cineva cam despre ce ar putea fi vorba?
0
18-04-2010, ora 22:11
alexutzazupa
Nu este medic/terapeut
alexutzazupa
Buna.
Ma numesc Alexandra si am 16 ani.
Am si eu aceasi problema ca a cosmynei, chiar nu stiu ce sa mai fac.Nu trece luna si pac apare aceiasi problema.De fiecare data merg la farmacie, imi da un tratament de cateva zile.Cum iau pastilele dupa cateva ore bune imi trece durerea si merg mai rar la toaleta.De cateva ori am luat aceleasi pastile dar acum mi-a dat de la farmacie altfel de medicamente.Acestea se numesc :Ciprocin si Wobenzym...abia astazi am inceput sa le iau..sunt curioasa daca dupa acest tratament o sa imi mai apara iar problema cu urinatul des cu sangerari si dureri...o sa va anunt imediat cum termin acest tratament.
Multa sanatate!
0
23-04-2010, ora 20:42
cosmyna
Nu este medic/terapeut
cosmyna
Pentru alexutzazupa si cine mai are o problema asemanatoare : Atata timp am avut probleme, stiu ce inseamna sa suferi atat de mult si sa nu iesi din casa din cauza acestei probleme.Problema mea s-a ameliorat ff mult si vreau sa va dau si voua un sfat sa incercati poate va merge.Dupa extrem de multe antibiotice stres etc 3 saptamani la rand am luat tinctura de propolis, fara alte antibiotice chiar daca mi-era rau, plus ceai.se ia 15 picaturi dimineata si 15 noaptea.poti lua si o luna.nu intrerupeti daca nu simtiti k va simtiti mai bine in cateva zile.Dureaza putin.

Astept sa imi spuneti cum va simtiti.sper k sfatul meu a fost de folos, k si eu stiu cat de greu este.
0
08-05-2010, ora 12:34
CFNICO
Nu este medic/terapeut
CFNICO
tata a fost diagnosticat cu polip vezical sesil dupa ce a urinat sange.urmeaza un tratament antihemoragic cu vit K, calciu gluconic si vit C pt ca acel polip sangera.Dupa tratament dr. a spus ca trebuie operat.Este ceva grav? Este o operatie complicata?
Recomandari.
Multumesc!
0
19-06-2010, ora 12:43
cosmyna
Nu este medic/terapeut
cosmyna
Odata aparuta o infectie usturimile acestea groaznice, daca nu le vindecam de la inceput in totalitate toata viata o sa avem probleme.eu asa zic..am facut acest tratament cu tinctura, m-am simtit foarte bine un timp, aCUM iar sunt la fel.cu sange nu mai fac, dar ma doare f tare cand urinez si chiar si cand nu urinez.este grav, inadmisibil asa ceva sa nu mai pot controla urina la varsta mea.tratamente am luat destule, cica cele mai eficiente si injectii, si nimic.In analize niciodata nu mi-a iesit nimic, am fost in cluj la ginecolog, urolog, si nimic.doar tratamente aiurea. stie cineva de ce nu iesee niciodata nimic iar eu ma simt din ce in ce mai rau ! testul papanicolau a iesit 2.
daca doreste cineva sa ma ajute cu vreun sfat ce as mai putea face, as fi f incantata pt ca am ajuns la limita rabdarii.
0
26-09-2010, ora 19:48
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
pentru cosmyna
eu sufar de boala asta de 5 ani si te inteleg perfect am fost si eu la toti medicii nefrologi, ginecologi, internisti, urologi si in final am primit un diagnostic;posibila cistita interstitiala cel mai important lucru este dieta fara aditivi, zahar, acid daca vrei mai multe sfaturi adresa mea e doinitapaduraru36 am sa te ajut cu toate sfaturile pe care le am primit de la o fata care s a vindecat de acest monstru de boala astept sa vorbim sanatate multa iti doresc
0
28-03-2011, ora 15:47
D.ANA
Nu este medic/terapeut
D.ANA
Buna ziua.am si eu o problema si nu stiu daca este cazul sa ma ingrijorez.acum 3 zile am urinat sange nu fuarte mult.+ simtseam si o mica usturime.dupaceea urinam normal dar fuarte dez si putin.. dupa toate acestea nu mi s'a mai intamplat lafel.numai o singura daca s'a intamplat. nu stiu daca este ceva grav si nu stiu daca trebuie sa'mi fac griji..poate sa'mi raspunda cineva care stie cate ceva despre ce mi s'a intamplat si sa'mi spuna ce pot face?multsumesc frumos. :)
0
29-03-2011, ora 21:51
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
dute si fa o urocultura la un laborator sa vezi ce microb ai sa nu stai fara sa te tratezi
analiza consta in colectarea urinei intr-un recipient la prima ora a diminetii
0
12-10-2011, ora 17:38
nico elena
Nu este medic/terapeut
nico elena
urinez din 3 in 3 minute, cu sange si ma ustura foarte tare menstruatia ar trebuii sa apara peste 10 zile. mi-am facut un controll ginecologic acum o saptamana-doua si mi-a spus ca sunt racita la ovare dar am luat antibiotic asa ca nu stiu care ar putea fi cauza acestei usturimi si sangerari. ceredeti ca as putea avea ceva la rinichi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hematii în urină - explicații
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  •