urinari dese in sezonul rece

13-12-2007
elisgeo
Nu este medic/terapeut
elisgeo
Buna, de cateva saptamani mi-a revenit un simtom mai vechi adica urinatul foarte des.De cand s-a racit vremea sunt ca o "babuta" imbracata gros doar doar nu voi raci si fereasca dumnezeu sa ma "atinga" frigul pe la picioare sau spinare ca vezica mea isi da drumu.Cu toate ca am facut analize anul trecut (la sange, la urina, si ecograf), cand am avut aceleasi simtome, mi-au esti foarte bune.Am fost trimisa la psiholog si tot nu am rezolvat problema. Cand e foarte frig afara si cand sunt stresata la vreun examen sau alte probleme incerc sa ma abtin dar se declanseaza instantaneu(aproape) imi vine sa ma duc la toaleta si daca prin jurul meu nu exista asa ceva in 5 min risc sa ma fac de rusine sa fac pe mine. cu toata rusinea o spun ca mi s-a imtamplat sa fac asa...adic pana sa ajung acasa scap cate putin cate putin pe mine.
Va rog daca se poate sau daca stiti vreun medic, sa imi spune-ti si mie ce tre sa fac si cu ce sa ma tratez. Ca mor de rusine cand mi-e lumea mai draga.
Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
02-01-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Dupa mai multe episoade de infectie urinara se poate instala o hipersensibilitate vezicala (vezica spastica). Incercati tratament cu Driptane, 3 cp pe zi, 10 - 14 zile, in paralel cu Urinal sau Urichol. Acest tratament trebuie inceput numai dupa un sumar de urina cu urocultura care sa confirme faptul ca nu exista infectie urinara. Se poate administra preventiv, impotriva infectiilor urinare recidivante, Urovaxom, 1 cp pe zi, timp de doua luni. De asemenea, este importanta o buna hidratare, ceai de codite de cirese, 2, 5 l pe zi.
0
26-09-2008, ora 00:00
valip
Nu este medic/terapeut
valip
buna ziua, sunt vali, am 32 de ani si am si eu astefel de probleme(urinez foarte des, daca beau purtina apa, suc sau orice lichid, merg la toaleta, din ora in ora aproape, pot incerca si eu tratamentul pe care la-ti recomandat d-nei de mai sus.
va felicit pentru astfel de saituri.
Va doresc o zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.