urinari dese (20-30 ori), candida genitala+posibil si orala, oboseala continua

23-09-2011
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
salut..am o problema enorma de ceva timp, inainte nu era chiar asa, urinam des dar nu la fiecare 10-15 min..]
recent am facut o candidozza genitala, 2 sapt in urma medicul mi-a dat injectii, pastile(dintre care dintre care si furadonin pt urinari dese, dar nu a ajutat deloc), ovule, crema clotrimazol si proceduri am mai facut si acum mi-a venit ciclul si nu pot merge la medic pina cind, luni sau marti voi merge..insa e insuportabil, urinez la fiecare 10-15 min o cantitate mare de urina, ca cum as fi baut 3 cani de ceai, noaptea ma trezesc de citeva ori, candidoza nu a trecut, din contra a ajuns pina in regiune anala si ma ustura, mananca si e rosu acolo chiar si mai mult decit inainte de tratament plus parca pe limba este un fel de alb-verzui si e amar un pic, sa nu fie candida orala..mai am si S.O.P cu care ma voi lamuri dupa ciclu, voi face un eco si voi merge la medic cu asta..obosesc repede, am senzatii de dormire in special la lectie, abia ma pot concentra si inca nu ma pot satura de mancare niciodata, parca nu simt ca ma satur..
luni merg sa dau analiza pt glicemie si urina, rez vor fi peste citeva zile..nu am rabdare ma tem sa nu fie diabet sau am mai citit undeva ca poate fi si diabet insipid, care altfel se face diagnosticul, nu prin glicemie.
7 comentarii
0
23-09-2011, ora 19:06
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
asteapta sa faci analizele de glicemie. Diabetul zaharat se manifesta prin poliurie, polidipsie si se asociaza uneori cu candidoze genitale recurente. Sper sa nu ai totusi diabet.multa sanatate!
0
23-09-2011, ora 19:09
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
ce varsta ai, ce greutate ai? ai in familie rude cu diabet zaharat?spune-mi mai multe.
0
23-09-2011, ora 20:02
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
am 65 kg aproximativ, 1, 68 inaltime si parca nu cunosc rude cu diabet in familie insa bunica a murit de inima, era supraponderala, avea peste 100 kg si a murit destul de tinara, pe la 49 ani. apropo ultimile zile mai am si uscaciune in gat, parca vreau sa inghit mereu saliva. cam astea, restu am scris mai sus.
0
23-09-2011, ora 20:03
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
apropo daca arata glicemia normala si analiza de urina la fel, ce alte analize ar trebui sa dau? ca de la sine cred ca mu va trece urinarea asta.
0
23-09-2011, ora 20:10
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
mai am de daugat..transpir excesiv daca e cit de cit cald, sau in incaperi..unii spun ca e normal ca e cald si de aia transpir insa eu mereu ma uit la cei din jur, nimeni nu transpira in cap asa ca mine in acele momente, eu ma simt rau daca e peste 25 grade.
0
23-09-2011, ora 20:15
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
ma scuzati, adaug al 4-lea mesaj...citeam acum despre diabetul insipid si aici scrie una dintre simpotime cefaleea, nu inteleg total ce e asta insa vad ca scrie ca simptom ca ti se face rau de la alcool..eu daca beau alcool, ma inroses racul, ochii la fel, mi se bate pulsul ft tare, toate cicatricele se inrosesc la fel, si in special mi se face rau de la alcoolul tare.Poate nu au legatura una cu alta, zic si eu sa fie))
0
02-04-2019, ora 15:29
lory76
Nu este medic/terapeut
lory76
Red rose cum ai rezolvat problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.