urinare frecventa si usturime in timpul urinarii | Forumul Medical ROmedic

urinare frecventa si usturime in timpul urinarii

10-11-2010
gina1089
Nu este medic/terapeut
gina1089
buna
de aseara urinez foarte des dar si in cantitati foarte mici, si cand termin de urinat sint o usturime groaznica...poate fi vre-o infectie?
multumesc
12 comentarii
0
19-11-2010, ora 14:46
NicoNicole
Nu este medic/terapeut
NicoNicole
buna Gina.Am trecut si eu prin asemenea dureri, este goraznic.Eu aveam si urme de sange in urina.Daca nu vrei sa te duci la urolog caci necesita internare, ai cistita acuta si infectie la rinichi, dupa ce faci niste analize foarte dureroase adica cu sonda si o urografie cu lichid colorant care ti se administreaza in vene, o sa-ti dea un tratament cu antibiotice pt a-ti distruge bacteria E.Colli, pe pare o ai in urina si care provoaca asemenea usturimi.La mine a recidivat boala si acum am si pielonefrita cronica etc desi am luat tratamentul corect.Iti urez bafta multa.Daca nu vrei sa te duci la medic si vrei o ameliorare ia Driptane 2 pe zi si Nalixid una la 8 ore.O sa-ti treaca teemporar, numai bine
0
07-12-2010, ora 09:35
changer
Nu este medic/terapeut
changer
am doar 19 ani, de aproape un an am avut o usturime in timpul urinarii..si nu am bagat-o in seama..de vreo 2 luni am inceput sa am probleme cu erectia usturimea s-a agravat, si urinam foarte des.am fost la medic mi-a dat niste antibiotice pt infectie urinara, iar akum nu mai am nici o usturime.dar ma doare foarte des in partea stanga sub coasta si urinez foarte des, iar cu erectia nici o schimbare.ce imi recomandati sa fac?
0
14-12-2010, ora 12:56
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Buna Gina. Pare a fi o infectie urinara, dar eu iti recomand sa mergi la un urolog, care iti va recomanda, cel mai probabil, sa faci o urocultura pt a vedea dc ai o infectie urinara. Daca ai, tot medicul iti va recomanda tratamentul pe care sa il urmezi, in functie de antibiograma.

Buna NicoNicole. Ti-a indicat medicul ce regim sa ti? In caz de pielonefrita, in general, se recomanda un regim alimentar, doarece daca nu ai grija, pielonefrita poate duce la insuficienta renala cronica (IRC). Daca nu ti-a fost recomandat niciun regim, ar trebui, cred eu, sa mergi sa intrebi ce trebuie sa faci. Iti spun din experienta proprie, mie nu mi-a zis nimeni ce trebuie sa fac, drept urmare am ajuns sa fac IRC, dupa care am facut dializa. Fa tot posibilul sa te feresti de infectii si sa ti un regim pe care trebuie sa ti-l indice medicul, deoarece e groaznic pe dializa. Eu am avut noroc pt ca am reusit sa fac transplant de rinichi, dar cel mai bine ar fi sa faci tot ce sa poate sa nu ajungi acolo. Daca faci ceea ce trebuie poti sa traiesti toata viata cu pielonefrita, fara sa ajungi la IRC. Multa sanatate!
0
14-12-2010, ora 13:05
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Buna changer. Iti recomand sa iti faci o urocultura pt a vedea daca nu ai iar infectie urinara. Mergi la urolog cu rezultatele, daca arata ca ai infectie urinara, sa iti indice care tratament este mai adecvat. Daca nu ai infectie urinara, intreaba urologul ce altceva ar putea fi, sa nu cumva sa ai nisip sau chiar probleme cu prostata.
0
22-01-2011, ora 10:06
anitzaa
Nu este medic/terapeut
anitzaa
buna, am aceasi problema.. dar imi e frica sa merg la medic, .. are asta vre-o legatura cu contactul sexual?
0
25-01-2011, ora 12:01
NicoNicole
Nu este medic/terapeut
NicoNicole
Buna Olgutzas!!! Off Doamne, recunosc ca am cam neglijat aspectul acesta cu regimul alimentar si gimnastica functionala renala, fitoterapia etc.Pentru ca in timpul altor consultatii am descoperit alte nereguli cu organismul meu, probleme ginecologice etc asupra carora am insistat mai mult.M-ai cam speriat, si o sa reiau macar regimul cu cat mai putina sare si multe lichide, sa am o alimentatie cu un continut echilibrat de proteine, lipide si vitamine.Iti multumesc pt ca mi-ai reamintit, o sa insist mai mult sa nu ajung in situatia ta.Eu ma panichez f repede, mai ales cand e vorba de spital si te admir ca ai putut trece peste toate astea, eu clacam sigur, cu ocazia asta o sa previn.Mersi frumos, uite ca nu am mai intrat demult pe forumul acesta.
0
25-01-2011, ora 12:06
NicoNicole
Nu este medic/terapeut
NicoNicole
Am mai citit o data mesajul tau.Eu am 24 de ani si am crezut ca sunt prea tanara ca sa am asemenea probleme, de regula nu am prea fost prin spitale, eu sunt din Galati si situatia e groaznica aici cu sistemul sanitar.Trebuie sa-mi scot amigdalele, pt ca sunt o adevarata susrsa de infectie si daca tot ma internez, imi voi face o serie de investigatii printre care si analizele astea pt rinichi.Nu am dat mare importanta, cum ai supravietuit transplantului?Doamne, cred ca ai avut nevoie de mult suport moral.Multa sanatate iti doresc
0
25-01-2011, ora 14:21
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Buna NicoNicole! Am supravietuit transplantului prin optimism, nu m-a ajutat nimeni din punct de vedere moral, mie nu mi-a fost frica, am zis ca dc am scapat cand am fost in coma, cu siguranta va fi totul bine. Multa sanatate si tie.
0
25-01-2011, ora 14:24
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Buna anitza! se poate sa ai aceasi problema, eu cred ca cel mai bine e sa mergi la medic pt a stii mai sigur de ceea ce ai. Dc este infectie urinara, in mod normal nu are nicio legatura cu contactul sexual. Multa sanatate!
0
27-01-2011, ora 17:46
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
ce mai faci draga mea olgutzas stii ca am mai vb noi si ti-am zis ca eu am irc stadiu 4, am uitat sa te anunt ca de obicei mi se intampla sa simt nevoia sa urinez iar daca din alte motive n-am unde sa urinez sau n-am cum ma dor rinichii pana in momentul cand urinez.tie ti s-a intamplat??sunt niste dureri cumplite.ti-am tot zis ca ma duk la control dar n-am ajuns plus ca in pitesti e jale cu medicii pana sa-mi dea un diagnostic calr cei de la bucuresti am auzit de la cei de la pitesti o gramada de supozitii cum ca as avea inceput de t.b.c apoi inceput de cancer pulmonar si etc, chestii care n-au legatura cu irc.ul, de aia zic ca as prefera mai bn sa ma duk la o clinica din bucuresti!!te-am pupat...tu cum te simti acum??mai ai dureri cv?
0
27-01-2011, ora 21:43
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Hello l@vinia, nu e bine sa stai fara sa urinezi, cel mai bine in cazul tau e sa mergi la interval de doua ore, rinichiul se poate umple cu prea mult lichid, vezica fiind deja prea plina, probabil din cauza aia te doare, sa stii ca se pot face infectii daca nu urinezi destul de des. Cred ca nu ar trebui sa amani plecarea la bucuresti, sau sa mergi la clinica de urologie si transplant renal din cluj(desi este mai departe), important este sa mergi. Sunt mult mai bine acum, desi am si alte probleme, este mult mai bine pt ca nu mai sunt pe dializa, am avut noroc ca mama mi-a donat un rinichi, si e mult mai bine. Mai am dureri cand mai fac infectii urinare...in rest sunt bine. Sper sa mergi sa vezi care este situatia cu sanatatea ta si sa imi scri si mie sa imi povestesti. Te pup
0
27-01-2011, ora 22:09
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
draga mea chiar mai adineauri am facut o criza de rinichi am stat putin in pat tot ma mai doare si acum dar nu asa rau defapt ma lasa apoi iar ma ia durerea asta nenorocita, am incercat sa urinez si nu pot, am baut si ceai si degeaba...:((((.crede-ma ca sunt zile cand urinez o data la 12 ore pt ca nu pot mai devreme n-am nici o senzatie de a urina, pe langa IRC mai am si pielonefrita cronica asociata cu un reflux + nefropatie de reflux...oricum ms frumos pt sfaturi, tu ai urmat vreun regim alimentar adecvat??inainte de transplant??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.