urinare frecventa, fara abtinere datorita sondei urinare

13-01-2010
constantadiana
Nu este medic/terapeut
constantadiana
Tatal meu, in varsta de 65 ani, a fost operat acum un an, pt. ca sa i se scoata un polip ce apasa nervul optic format ca urmare a unei dereglari hormonale.Imediat dupa operatie, i s-a pus o sonda urinara, care l-a deranjat in timpul in care a folosit-o.De atunci are probleme la urinare: urineaza des si nu se poate abtine, dar fara usturimi, dureri.Si-a facut analize inclusiv a urinei.Rezultatul este ca nu are nimic la prostata si analiza urinei este buna..In urma unei crize biliare a facut timp de cateva zile un tratament cu antibiotice.A observat ca in acele zile problema cu urinatul i s-a mai ameliorat.Intrebarea mea ar fi daca si cum se poate gasi un remediu asupra problemei urinatului acesta frecvent si fara putere de abtinere?
20 comentarii
0
13-01-2010, ora 23:31
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista un remediu homeopat pt. EXACT aceasta problema (acuzata de fapt de SONDA URINARA si care apare f. des). Daca sunteti interesata scrieti-mi un mesaj privat dand un click pe id-ul meu de aici...si va raspund.
0
13-01-2010, ora 23:41
constantadiana
Nu este medic/terapeut
constantadiana
desigur ca sunt foarte interesata, numai ca fiind un nou membru al acestui forum, am dificultati in a-l folosi.Nu ajung la nimic unde as putea scrie, dand click pe ID-ul dumneavoastra.
0
14-01-2010, ora 10:34
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ti-am raspuns, da un click pe "modificati profilul dvoastra " sus in masca verde sa vezi mesajul.
0
26-01-2010, ora 22:38
constantadiana
Nu este medic/terapeut
constantadiana
Multumesc foarte mult, remediul a dat rezultate
0
21-02-2010, ora 13:30
constantadiana
Nu este medic/terapeut
constantadiana
pentru cei care cred ca nu au nicio speranta, pentru cei care inca nu au incredere in remediile homeopate, sau pentru cei care inca nu au auzit de aceasta alternativa, le recomand cu toata increderea sa foloseasca remediile homeopate pentru ca nu numai ca fac minuni ci combat boala folosind metode sanatoase pentru organism.
0
18-12-2011, ora 20:09
sanda02
Nu este medic/terapeut
sanda02
Va rog sa imi spuneti si mie remediul homeopat. Am aceeasi problema. Dupa ce mi-au scos sonda urinara, urinez foarte des fara a avea o infectie urinara.

Va multumesc anticipat!
0
13-01-2012, ora 14:18
gabidana
Nu este medic/terapeut
gabidana
Buna ziua,
In 30 noiembrie am suferit o operatie de triplu bypass si am avut timp de 3-4 zile o sonda urinara.
De cand mi-a fost scoasa sonda si pana acum, am usturimi in timpul urinrii, iar jetul de urina este "imprastiat" si mai subtire decat era inainte.
Am facut urocultura, a iesit "negativ", am fost la un urolog care mi-a dat sa iau 10 zile Ciflobay de 500 mg si supozitoare de Volatren.
Am terminat acest tratament de 5 zile, insa urinarea este tot cu usturime pe uretra.
Am citit ca unii dintre voi ati urmat un tratament homeopat care a dat rezultate.
Puteti, va rog, sa-mi spuneti si mie care este acest tratament si cum trebuie urmat ?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi si amabilitate !
0
14-01-2012, ora 20:29
MARY_R
Nu este medic/terapeut
MARY_R
Am fost operata pt.chist suburetral in 6 decemcrie 2011, am purtat sonda 21 zile, mi-a fost scoasa de cca.3 saptamani, dar am ramas cu o incontinenta urinara, daca nu beau lichide, pot controla, de obicei pierd dupa amiaza, seara, cand merg sau ma ridic din pat.
Am luat tratamente, sunt urmarita de urolog, dar am 48 ani, am si o histerectomie totala acum 1 an, am vezica cazuta,
dar inainte de a purta sonda nu aveam asa probleme cu incontinenta.
Nu stiu ve sa fac, am inceput si gimnastica KREGEL, nu mai stiu cum sa rezolv.
V rog ajutati-ma, sunt disperata!
0
15-01-2012, ora 17:33
MARY_R
Nu este medic/terapeut
MARY_R
CAT TIMP POTI AVEA INCONTINENTA URINARA DUPA EXTRAGEREA SONDEI VEZICALE, DUPAOPERATIE DE CHIST SUBURETRAL?
0
06-02-2012, ora 09:05
camelia avramescu
Nu este medic/terapeut
camelia avramescu
buna ziua.
as dori un remediu homeopat pentru incontinenta urinara supa scoaterea sondei ( sonda a fost tinuta aprox 1luna jumatate in urma unei operatii de accident vascupar, pacienta 52 ani)
Acum prezinta dureri, usturimi, incontinenta.
Face tratament de 2 zile cu augmentin si este inca spitalizata.
Multumesc pentru eventualele raspunsuri si sugestii.
camelia
0
09-02-2013, ora 20:18
S. MARIANA
Nu este medic/terapeut
S. MARIANA
buna seara, as dori ajutor in rezolvarea unei probleme a soacrei mele care are dureri si usturimi dupa ce a stat cu sonda urinara, la doua saptamani de la operatia de la picior, cand i-a fost pusa timp de 24 de ore pantru ca se umflase si nu urina. i-a fost scoasa pentru ca nu o mai putea suporta dar acum in spital fiind tot o jeneaza foarte rau. multumesc anticipat!
0
12-07-2013, ora 17:00
mariadancanet
Nu este medic/terapeut
mariadancanet
pentru scarface..am si eu aceeasi problema cu urinatul des fara durere/usturime dupa ce am folosit 2 zile sonda urinara...care este acel remediu homeopat?
0
02-10-2015, ora 16:13
flori47
Nu este medic/terapeut
flori47
Buna ziua ! Am si eu pe bunica care a suferit o interventie chirurgicala la picior si 5 zile a avut sonda, acum urineaza des cu usturime mare precum si dureros Va rugam un tratament homeopat, are 86 ani dar este plina de viata Multumesc!
0
05-10-2015, ora 11:46
flori47
Nu este medic/terapeut
flori47
Domnule scarface ne puteti ajuta si pe noi cu acel remediu homeopat?
0
10-08-2017, ora 00:06
mmaa
Nu este medic/terapeut
mmaa
purtatorii cronici de sonda pot face urmatorul exercitiu: sonda se tine pensata majoritatea timpului si urina se elibereaza odata la 4 ore, apoi se penseaza la loc. Dupa 2 saptamani de exercitiu, mictiunea se reia.dupa extragerea sondei se ia ketonal, arcoxia, bai cu marul-lipului, in 2 saptamani vezica se reface.Augmentinul e bun, ajuta in reluarea mictiunii. Daca sunt probleme renale dar nu f grave, in cele 2 sapt de exercitii se bea ceai de radacina de patrunjel.
0
16-10-2017, ora 17:35
vivana
Nu este medic/terapeut
vivana
Buna ziua, o am si eu pe soacra de 80 ani cu dementa senila diagnosticata de 1 an, care de 2-3 luni urineaza sau mai bine zis are senzatia de urinat exagerat de des (este cand se ridica de pe toaleta face cativa pasi si iar se intoarce si se aseaza pe toaleta, nu stie ca atunci s-a ridicat).Am urmarit-o, face cativa picuri de urina, pot sa zic din 5 in 5 minute, este cand si din minut in minut.A avut sonda in 1 si 2 ianuarie 2017, atat.Nu inteleg ce s-a intamplat ? Ma dispera. Nu i-am facut analiza de urina ca a zis ca nu o doare nimic, deabia acum ne-am hotarat si miine ii ducem urina, apoi daca nu are infectie urinara, oare ce e de facut?
0
30-12-2017, ora 22:41
mmaa
Nu este medic/terapeut
mmaa
pai, cred ca acea dementa senila e cauza, nu cred sa se fi intamplat vreun blocaj de la sonda pt ca ar fi facut febra in cazul unei retentii.la un om normal ar functiona ceai de radacina de patrunjel sau 2-3 augmentine dar sa nu fie ceva pe la rinichi, trebuie consult medical.daca inca mai intelege ce i se spune, ar trebui sa faca exercitii kegel:
---*

(*modificat de admin)
0
31-12-2017, ora 09:38
vivana
Nu este medic/terapeut
vivana
multumesc de raspuns, a avut infectie urinara, am tratat-o, a fost bine un pic apoi din nou a inceput cu mersul la baie des, i-am facut din nou analiza de urina si iar a aparut infectie.Acum ne-am lovit de alta problema, a facut bronsita, ia tratament pentru bronsita -antibiotic tavanic care este bun si pentru infectie urinara, insa acum merge mai des noaptea, din ora in ora si deabia daca atipeste noaptea, in schimb ziua cu forta o ridicam din pat, la baie si sa manance, ca de plimbat nici nu vrea sa auda.
VA UREZ UN AN NOU FERICIT!
0
31-12-2017, ora 11:31
mmaa
Nu este medic/terapeut
mmaa
La multi ani si eu pt dvs.am impresia ca e vb de varsta inaintata, ce sa faci.nu sunt vre-o impatimita a leacurilor babesti dar, verificat de mine, tusea trece complet cu ridiche neagra rasa si amestecata cu miere...nu abandonati tratamentul medical, nici vorba dar niste de-astea din care v-am scris eu pe comenturi, chiar functioneaza.o fi racit, na, si bronsita, si pipi des, asta e semn de raceala, ce sa-i faci.la multi ani, inca o data!
0
01-01-2018, ora 07:28
vivana
Nu este medic/terapeut
vivana
Multumesc ! An Nou cu impliniri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Febră și urinări frecvente - ce ar putea fi
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •