urgent un raspuns dermatita alergica ori seboreica?

23-10-2013
clumiere
Nu este medic/terapeut
clumiere
am o pb a pielii fetei si a scalpului care dureaza de cativa ani, in schimb de cca un an de zile a devenit f activa, simptome; descuamari la nivelul fetei zona T, barbie si frunte, insotite de o mancarime uneori insuportabila. Din cate am inteles si m-am documentat este o dermatita seboreica, dar consultand un medic dermatolog (clinica privata), m-a diagnosticat cu o dermatita alergica de contact (tin sa precizez ca a fost un simplu consult fara nici un fel de teste alergologice), mi-a prescris xyzal 10 zile iar ca si creme saint gervais mont blanc (emulsia puternic hidratanta+gelul de curatare cu lipide ), acesta a fost un remediu dar de ceva timp nu mai se gaseste acea crema si ca inlocuitor mi-a dat toleriane ultra crema+apa termala+lapte demachiant...ideaa este ca acum folosesc de cca 4 zile crema de la bioderma sensibio ds si gelul de curatare din aceeasi gama+samponul ds (am consultat o farmacista si mi-a spus ca este un diagnostic gresit dermatita alergica si ca este una seboreica) dar am o reactie destul de ciudata la bioderma, tenul meu se usuca destul de puternic iar scuamele reapar dupa ce crema intra in piele, in schimb la nivelul scalpului se comporta samponul f bine.
Tin sa precizez ca pana acum o luna luam pastile contraceptive, dar am decis sa fac o mica pauza (stiu ca au rolul de a regla sebumul), intrebarea mea este: poate fi aceasta cauza aparitiei dermatitei mai preminenta din cauza opririi anticonceptionalelor? ori ce fel de dermatita as avea, de ce reactioneaza tenul meu si se usuca la crema ds bioderma? ori se rezuma doar la stres (pt ca de ceva timp trec printr-o peridoada mai agitata/stresanta).Multumesc, ast un raspuns cat ma curand!
2 comentarii
0
25-10-2013, ora 19:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Au mai fost cazuri pe Forum in care s-a relationat luarea/renuntarea la anticonceptionale cu aparitia dermatitei pe fata si pe scalp.

Pentru mai multe informatii despre efectele secundare ale pilulei, cititi acest topic:

http://forum.romedic.ro/prod/Pilulele_anticonceptionale_provoaca_avort_timpuriu?_Sunt_nocive?_063792.html
0
26-10-2013, ora 20:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pilulele anti-baby conţin hormoni sintetici, care îmbolnăvesc femeia sănătoasă.

Din cauza pilulelor, femeile sunt expuse la cancer de piele, la cancer mamar şi la cancer uterin, la pericolul de hemoragie cerebrală şi infarct; sunt mult mai expuse infecţiilor, deoarece hormonii din pilulă se aseamănă cu aşa numitul corticosteroid (ceea ce înseamnă că ei suprimă sistemul imunitar).

Pilulele afectează nervii optici şi ficatul şi cauzează perturbări în coagularea sângelui. Femeile care folosesc pilula sunt expuse flebitelor şi pericolului formării de trombi, care, conduşi prin sistemul circulator, pot cauza embolii în plămâni, în creier etc.

* extras din brosura Cu ce pret

Sa nu carecumva sa mai inghititi asa ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •