urgent parerea unui medic: basicute pe col

31-01-2012
magdaomg
Nu este medic/terapeut
magdaomg
azi am fost la dr si la ecograf s au vazut niste basicute pe col.domnul dr mi a zis ca dispar doar prin cauterizare daca vreau sa scap de ele si ca trebuie sa fac nush ce analiza.nu ii mai retin numele care costa 3 milioane...vreau mai multe pareri..ajutati ma...este grav?dati mi niste sfaturi va rog din suflet
8 comentarii
0
31-01-2012, ora 21:22
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ce scrie pe rezultatul eco, concret? "Basicutele" astea pot fi chisturi benigne, papiloame etc etc
0
31-01-2012, ora 21:30
magdaomg
Nu este medic/terapeut
magdaomg
dl dr mi a scris doar metroanexita bilaterala, cistita si colpita si mi a mai zis in plus ca trebuie sa merg sa mi recolteze celule deacolo apoi sa fac analiza pt acele basicute
0
31-01-2012, ora 22:36
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Deci sa-ti faci PAP, analiza secretiei daca n-ai facut si eventual depistare HPV ?
Dupa rezultat stii cert ce ai; dar medicul, din experienta a spus ca asa ar tb sa porcedezi cel mai bine.
Vezi ce iti mai spune dupa analize.
0
31-01-2012, ora 22:41
magdaomg
Nu este medic/terapeut
magdaomg
am facut papanicolau si analiza la secretie azi iar joi o sa mi vina rezultatul.sper sa fie doar o inflamatie a colului pt ca am metroanexita...daca este ceva legat de hpv se vede la papanicolau?
0
01-02-2012, ora 15:17
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
PAP nu arata daca ai HPV, trebuie analiza separata, dar totusi sugereaza daca exista posibilitatea ca inflamatia colului sa fie data eventual si de HPV. Inainte de cauterizare, daca va trebui s-o faci, bine ar fi sa faci o colposcopie, la alt ginecolog, sa mai auzi o parere.
0
02-02-2012, ora 16:24
magdaomg
Nu este medic/terapeut
magdaomg
astazi mi a venit si rezultatul lapapanicolau...si mi a iesit super ok...m am mai documentat si se spune ca in 80%dinn cazuri cand exista hpv iese ceva suspect si la papanicolau.pana acum am crezut ca este posibil sa am si acest hpv, dar acum tind sa cred ca nu am asa ceva..si ca sunt doar niste inflamatii din cauza ca am probleme...metroanexita.cistita...colpita.lipsa menstruatie de vreo 3 luni.dupa ce o sa termin tratamentul pt astea o sa vad ce mi mai zice medicul..daca mi zice sa fac acea analiza pt hpv o sa merg, dar nu cred nici 20% ca am asa ceva...pt ca am citit despre persoane care au hpv si au alte chestii care le au aparut in zona intima...sau anus..sper sa nu ma insel...dar este bine totusi ca ma incurajez singura...
0
02-02-2012, ora 17:04
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Oricum, sa nu te neglinezi si sa faci colposcopia. Nu vreau sa iti tai elanul, dar HPV poate sa nu se manifeste in niciun fel. Oricum, nu e capat de lume nici daca ai, trebuie doar sa iti faci analize periodic si sa ai grija cu cine ai contacte sexuale neprotejate. Poate ai chist Naboth.
Sanatate!
0
02-02-2012, ora 17:07
magdaomg
Nu este medic/terapeut
magdaomg
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ecografia transvaginală - indicații, procedură, informații pacient
  •