urgent mastoidita

30-07-2014
GINACH
Nu este medic/terapeut
GINACH
Buna ziua. La varsta de 10 ani am avut otita la urechea stanga, care nefiind tratata corespunzator(picaturi + spalatura)s-a transformat in mastoidita. Acest nou diagnostic a fost de fapt descoperit acum 2 ani cand am facut si operatie deschisa (drumul pana la a pune diagnosticul corect a fost unul foarte lung fiind deseori tratata tot pt otita cu diverse antibiotice, apoi facandu-mi-se operatie de polipi si amigdalept ca nu isi dadeau seama care este diagnosticul corect, iar toate aceste intarzieri cred ca au ajutat mastoidita sa avanseze in stadii). Oricum, problema este ca acum a inceput sa imi curga din nou urechea. Imi puteti spune daca a revenit mastoidita si ce se poate face in acest caz sau daca lichidul- care este unul deschis la culoare si urat mirositor-produs in urma supuratiei, poate fi cauzat de faptul ca nu am mai fost de un an sa mi se curete urechea (dar dr mi-a spus sa mai vin doar in cazul in care mi se pare ceva neregula)? V/as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde urgent, deoarece maine as vrea sa merg la control si nu stiu daca sa merg la alt medic sau sa cer o a doua parere. Imi este teama ca de atatia amar de ani sau nu creasca din zi in zi riscul unor complicatii majore.Va multumesc!
2 comentarii
0
30-07-2014, ora 15:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la control se merge la medicul care a operat
o ureche operata necesita consult ORL la 3-6 luni obligatoriu
fiindca se modifica anatomia normala a urechii si celulele moarte, cerumenul.. NU se mai elimina singure
ele stagneaza acolo si sunt o sursa buna pentru supra infectare
trebuei sa gasiti un medic ORL.. cat mai aproape de domiciliu.. la care sa mergeti pentru aspirat si curatat urechea pana la vindecarea completa
0
30-07-2014, ora 17:09
GINACH
Nu este medic/terapeut
GINACH
Deci, daca am inteles bine, aceste scurgeri ar putea proveni de la o noua infectie? Adica ele nu sunt neaparat dovada reinstalarii mastoiditei?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: