copil un an jumatate si anemia

17-11-2010
alina_miruna
Nu este medic/terapeut
alina_miruna
am un copil de un an jumate, si la analize a iesit ca este anemica(f multe analize i au iesit proaste...ca este anemic) avea hemoglobina 10.doctora ia dat tratament cu ferrum hausmann 20de picaturi de 3 ori pe zi pentru 3 luni, apoi i am repetat analizele si iau iesit mai bune, dar tot mai sunt cateva in neregula, de data asta hemoglobina ia iesit 11, 1..cand i am dus rezultatu la doctora nici macar nu s a uitat sa le compare, s a uitat 2 secunde si mia zis sa i dau fierul in continoare.este bine sa i dau copilului mai mult de 3 luni fierul(tinand cont ca doctora nu a fost atenta de loc cand vorbeam cu ea)???
5 comentarii
0
18-11-2010, ora 12:35
aaa92
Nu este medic/terapeut
aaa92
Eu am avut probleme cu soacra mea, a ajuns la spitalul coltea din bucuresti cu anemia 4, a fost nevoie de tranfuzie de sange si in cazul ei a fost lipsa vitaminei b 12. Sa fie siguri din ce cauza e anemia i-au facut un set de analize intrucat anemia poate fi din cauza lipsei de fier, de vitamina b 12 sau a acidului folic din organism. La fetita ta, i-a iesit lipsa de fier de i-a prescris tratamentul cu ferrum hausman?
0
18-11-2010, ora 13:46
alina_miruna
Nu este medic/terapeut
alina_miruna
da avea lipsa de fier dar nu inteleg cauza, mananca f multa carne de pui in special ficatei, legume crude cat ii dau atat mananca si fierte, fructe.i am facut hemolograma completa si iau iesit mici urmatoarele analize:hematocri, hemoglobina, volumul trombocitar mediusi procent granulocite.si mari i au iesit :numaratoare limfocite si procent limfocite
0
18-11-2010, ora 16:00
aaa92
Nu este medic/terapeut
aaa92
Problema s-ar putea sa fie nu in calitatea hranei, ci in asimilarea fierului.
0
18-11-2010, ora 22:07
alina_miruna
Nu este medic/terapeut
alina_miruna
asta cred k este cauza.dar nu stiu daca ceea ce mi a recomandat doctora este f bun...
0
19-11-2010, ora 07:58
aaa92
Nu este medic/terapeut
aaa92
Daca te uiti pe prospect vei vedea ca este indicat in carentele de fier si profilaxia acestora si se recomanda pe o perioada de 3-5 luni, daca ai vazut o crestere a hemoglobinei inseamna ca e spre bine, asteapta urmatoarea analiza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: