muschi olfactiv dezvoltat 50% la copil 10 ani - tratament, operatie?

15-01-2012
linzy
Nu este medic/terapeut
linzy
am o fetita de 1o ani si are probleme cu vederea, muschiul olfactiv este dezvoltat 50%.a purtat ochelari-3 iar la control ia marit dioptria la -5.nu exista tratament, operatie etc.pana la 18 ani?daca se agraveaza mai tare ce sa fac?multumesc
1 comentarii
0
17-01-2012, ora 21:26
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Bună seara!În primul rând vreau să corectăm ceva:există numai nervul olfactiv care are legătură cu mirosul şi nu cu văzul...În ceea ce priveşte încetinirea progresiei miopiei, nu am experienţă, dar am citit câteva studii şi sugestiile sunt că folosirea unui colir de atropină este utilă.Am înţeles că fetiţa are 10 ani, este la şcoala. Dacă îi administrăm atropină1%, vederea ar putea fi scăzută timp de 1, 2 zile, un impediment în învăţare. În studiile pe care le-am citit, s -a administrat atropină 1% sau 0, 01%, 1 / zi, seara. Eu sugerez să administrăm 1 picătură de Atopină 0, 01% ( o obţinem diluând atropina 1%) 1 / săptămână, în amândoi ochii, sâmbăta, pentru 1 an -2 ani de zile ( pentru a aprecia efectul tratamentului, recomand evaluare la 6 luni). Pentru mai multe detalii, http://www.paginamedicala.ro/articole/Principii-privind-corec_ia-optic_-la-copii_185/2/. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.