Neoplasm bronhopulmonar - observatii. Urgent!

15-05-2009
cornell
Nu este medic/terapeut
cornell
Va rog foarte mult sa ma ajute cineva cu cateva sfaturi. Am telefonat, am scris emailuri la multi medici dar nimeni nu-mi explica pe inteles despre ce e vorba si ce ar trebui de facut, un medic imi inchide telefonul altul o cheama sa o vada si eu evit aceasta cine stie ce o sa-i zica si moare cu zile. Doresc intai amanunte sincere nu cu interes si apoi sa ma hotarasc cum sa actionez si daca traeste mai mult in conditii cat de cat normale asa cum e ea acum sau daca ar face vre-o interventie chirurgicale?. E vorba despre mama mea care nu intelege intotalitate scrisul medicilor din raportulu de examinare si nici nu stie ce ar insemna neoplasm poate daca ar sti ar cadea pe loc.
Mama mea in varsta de 54 ani aparent sanatoasa cu regim alimentar echilibrat i s-a umflat putin un ganglion intre umar si gat nu pre a dat importanta deoarece analizele de sange sunt bune, s-a presupus si poate asa este-lipom. Dupa cateva luni a avut dureri la o mana s-a internat a facut antibiotice si a lasat-o durerea apoi a suparat-o putin stomacul. Din ianuarie anul acesta are niste simptome slabe de inadusire dar dureaza f putin si de 2, 3 ori pe zi tuseste foarte tare timp de 15 secunde in rest nimic nu o supara.
Internandu-se la un spital i s-a facut o radiografie unde s-a observat o mica pata pe plaman. A fost trimisa sa faca o tomografie si dezastru.transcriu mai jos raportul de examinare tomograf:
observatii-neoplasm bronhopulmonar,
*TORACIC
-la nivelul segmentului apical (LID) formatiune solida de aproximativ 15/17/15mm, relativ bine delimitata, contur neregulat cu multiple prelungiri in parenchimul o..su.. unele mai lungi ce ajung pana la hilul drept facand, , legatura" cu o formatiune solida hilara dreapta, altele ajungand pana la nivelul pleurei parietale post dr.-care prezinta o ingrosare pe o lungime de aproximativ 12-14mm, discret iodofila. Formatiunea are o structura usor neomogena-nativ.., cu priza de contrast..ardonta..., heterogena.
-la nivelul hilului drept formatiune solida relativ bine delimitata de aproximativ 40/27/24mm, neomogena nativ si post civ, cu priza de contrast heterogena.
Formatiunea inglobeaza ramul arterial pulmonar...loizr.inferior si are efect de tuasa compresiune+ingustare calibru bronsii lobare mijlocii+inferioare drepte, aparent fara semne de invazie ale acestora.
-Multiple adenopatii mediastinale: diametru max=12-14mm
-Fara semne sugestive pentru determinari secundare pulmonare evidentiabile CT. Fara apusonanta.lichidiene pleurale bilaterala.
*ABDOMINAL
-Ficat-formatiune rotunda, 24mm, bine delimitata, spontan hipodensa iodofila cu priza de contrast particulara- intensa cu progloasa centripata in faza de echilibru leziunea hipodensa comparativ cu restul parenchimului si slab.. str.CB, VP nedilatate.
-colecist fara calculi
-pancreas/splina/rinichi in limite normale
-glande SR-normale CT
-fara adenopatii abdominale
*OSOS
-Vertebra D9 cu aspect "grilopat"/ "npalisoda."

CONCLUZII
1) Formatiune expansiva LID cu determinari secundare limfo-ganglionare hilare dreapta si mediastinale
2) Obs Hemangiom hepatic
3) Obs Hemangiom vertebral D9


Acest raport de examinare tomograf a fost facut saptamana aceasta(luni-11.05.2009)
dupa aceasta tomografiere care a durat zice ea cam mult se simte putin slabita zice ea ca de la radiatii.
Va rog mult ! sa.mi dati unele sfaturi-iar eu va voi tine la curet in acest sens.
107 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
17-05-2009, ora 21:58
cornell
Nu este medic/terapeut
cornell
Multumesc din suflet domnului doctor Paul Stoicescu, domnului doctor Calin Marginean si nu in ultimul rand doamnei Simona Tabacaru pentru deosebitele informatii si sfaturi cu privire la acest caz.
Multa sanatate tuturor!
0
14-08-2009, ora 19:17
olga_niky
Nu este medic/terapeut
olga_niky
ajutati-ma va rog cu o explicatie.ce este hemangiomul TH11?am facut RMN si in rezultat la concluzii este specificat acest "diagnostic" cu marimea de 0, 2 cm.va rog mult sa-mi dati o explicatie1MULTUMESC ANTICIPAT!!!
0
30-10-2009, ora 11:22
michael52
Nu este medic/terapeut
michael52
Dlor, anul trecut in septembrie am fost operat pt Tumora lob superior stang, stadializare T2N3 M0, am facut 6 serii de cito, pana in martie 2009.In luna iulie am facut din nou tomografie, care a evidentiat in aceasi parte a plamanului stang o tumora de aceea-si dimensiune 3/2 cm.Se pare ca medicina clasica nu ma mai poate ajuta.Stie cineva niste tratamente naturiste ? S-au a facut cineva tratament cu Nicolit.Astept vesti -* Va multumesc mult

(*modificat de admin)
0
04-11-2009, ora 16:54
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
ce fel de interventie chirurgicala vi s-a facut? rezectie sau doar biopsie?
chirurgical nu se poate face nimic daca stadializarea este cea corecta
singurele sanse raman chimio si radioterapia
0
05-11-2009, ora 09:58
michael52
Nu este medic/terapeut
michael52
Dlor as fi vrut sa stiu daca a mai facut cineva tratament cu Nicolit. Atat.
0
09-01-2010, ora 05:26
michael52
Nu este medic/terapeut
michael52
Dlor dupa cum am mai spus in data de 02 septembrie 2008, am fost diagnosticat cu tumora lob superior stang, am fost operat la plamanul stang, stadializarea fiind T2, N3, M0.Am facut tratament cu citostatice 6 serii pana in luna martie 2009.Pe 29 iunie am repetat tomografia, care evidentia o tumora de 3/2 cm pe la mijlocul plamanului stang.Pe 04 iulie, 2009, am inceput un tratament cu Nicolit.In decembrie 2009 am repetat tomografia. Mi sa facut restadializare care spune asa : T0, N3, M1.
O fi mai bine, o fi mai rau ? Oricum astazi santem in 08 ianuarie 2010 si eu iau in continuare Nicolit, combinat cu Ganoderma si suc Noni.
Va doresc tuturor multa sanatate si as fi bucuros daca cineva mi-ar putea spune daca e mai bine s-au mai rau.
0
09-01-2010, ora 17:28
cornell
Nu este medic/terapeut
cornell
Revin dupa aproape un an,
Tumoarea de la plaman i-a scazut de la 4cm la 1cm, a facut sedintele de chimioterapie in numar de 4, apoi pastile ce va fi om mai vedea important e ca se simte ca in tinerete nu o mai doare nimic. Si trebuie sa mai spun ceva care va fi dureros pentru unii iar pentru altii pe o ureche le va intra pe cealalta le va iesi-din momentul in care a fost diagnosticata de cancer s-a trecut la hrana total vegetariana-fara carne de nici un fel, fara lapte, oua, branza, fara produse din comert care contin acestea (exemplu: fidea ce contine lapte, pateuri vegetale cu chimicale etc.) mananca numai vegetal-fasole, cartofi, rosii, ceapa, zacusca, lapte din soia, bureti, gogosari, ardei, paine, mamaliga, ceapa, usturoi, ciorbe, sarmale, racituri vegetale cu amidon de cartofi, etccccccc. sucuri in fiecare zi de morcov, rosii, sfecla rosie, varza rosie, grefa la un oarecare timp de la pastila, suc de telina de pantrujel. deci sucuri de 2 ori pe zi cate o canade 200-300ml.
Un sfat: cei care procedeaza asa dupa parerea mea o mai duc
iar cei care continua cu alimentatia si cu viata aceea dinainte care e responsabila de boala data am vazut ca se cara rapid.
si inca ceva la auzul diagnosticului dat toata familia am trecut la vegetarianism total si vad ca se poate-oare nu era mai bine sa fi fost facuta aceasta trecere cand eram cu totii sanatosi?????????
0
11-01-2010, ora 06:15
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
pt michael52
TNM vine de la Tumora, Noduli (limfatici), Metastaze
chiar daca T a scazut de la 2 la 0 (mai ales ca ati fost operat), N a ramas la fel - 3 - ceea ce in principiu contraindica interventia chirurgicala de la inceput, faptul ca M s-a schimbat de la 0 la 1 arata o inrautatire a situatiei.
ar trebui sa va vada un medic oncolog pentru a considera daca este cazul sa reluati tratamentul chimio si radioterapic
multa sanatate
0
11-01-2010, ora 17:40
michael52
Nu este medic/terapeut
michael52
Multumesc dle nicolae1900.Ce zice-ti prof. Miron ma poate ajuta ? Poate o mai duc si eu cat de cat.La Fundeni, am facut cito cu Taxorete, combinat cu Gemzar si Carboplatina.Pentru umar am facut Zometa si radioterapie.Cand am facut cito cu Gemzar si Carboplatina am suportat usor, dar acum cand a adaugat si Taxorete, m-am simtit rau cateva zile.Dl Nicolae1900, ce credeti ca as mai putea face ? Adresa mea de Messenger este: michael.pasare
0
11-01-2010, ora 18:28
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
Prof Miron este un profesionist si o mare somitate medicala a Romaniei
nu stiu daca va poate ajuta dar asta trebuie sa o vorbiti cu dansul
este un medic cu o mare experienta si sfaturile dansului pot fi f folositoare
tratamente neconventionale nu stiu, nu va pot sfatui
in ceea ce priveste tratamentul substitutiv cu chimio si radioterapie doar un medic oncolog va poate da cele mai bune sfaturi.
sfatul meu personal - luptati!!!
pacientii care doresc sa invinga aceasta boala trebuie sa lupte cu ea
un psihic puternic face foarte mult
asa ca nu va lasati batut
multa sanatate
0
12-01-2010, ora 03:42
michael52
Nu este medic/terapeut
michael52
Va multumesc pt cuvintele incurajatoare dl nicolae1900.Cand sant transmise cu sinceritate si mai ales de un om cu expertiza dvs, ma ajuta moral.De pare ca ati avut dreptate, eu nu trebuia sa fiu operat.Dar ce se mai putea face la vremea respectiva ? Ca nu mai puteam respira.Culmea este ca cel care ma operat, ( si dvs stiti despre cine vorbesc) cand i-am transmis ce mi-a spus medicul oncolog, a spus ca mai putem opera odata !!! Dle nicolae1900, pana la urma, a gresi e omeneste, chiar si cu vietile oamenilor, dar a persista in gresala in cazul persoanei despre care vorbesc, este o crima.Totusi tot eu, omul bolnav, suferindul, stau si ma intreb :oare daca nu ma operam la vremea respectiva, ar fi fost mai bine ? ar fi fost mai rau ? Vedeti, noi nu o sa stim niciodata, ce s-ar fi intamplat daca..., nu avem cum.Decizia corecta s-au incorecta este aceea a momentului respectiv, ai luato e buna luata.Nu este ca la sah, sa iti retragi mutarea si sa spui : ia sa vedem ce se intampla daca jucam altceva ? Dar astea sant lucruri consumate deja, eu trebuie sa vad ce se mai poate face..Ramane sa vad cine ma poate ajuta sa obtin o consultatie la dl profesor Miron, care dupa ce am citit despre domnia sa, este o somitate a pneumologiei.Sa vedem, sa vedem.Va doresc o dimineata linistita.
0
17-01-2010, ora 01:37
ioana_e
Nu este medic/terapeut
ioana_e
Am reusit sa ma conectez si eu.
De ceva timp urmaresc mesajel voaste si acum am curajul sa ma loghez si eu.
Am mare nevoie de sfatul medicilor de aici si de experienta in aceste cazuri a celorlalti membrii.
Tata a fost diagnosticat dupa mai multe tipuri de analize cu un diagnostic cert de metastaza la umarul drept de carcinom si un diagnostic incert de carcinom pulmonar( asta dupa biopsia neconcludenta luata de la umarul cu metastaza, imunohisochimia la v. babes(celule mari), bronhoscopia care au aratat ca este posibil cancer la palmani si CT care doar asta arata o tumora 3/4 lob superior drept).
Deci din ce am dedus eu clar avem metastaza umar si posibil cancer pulmonar cu celule mari.
Daca nu ar fi fost durerea la umar poate nici acum nu am fi aflat de posibilul cancer la plamani.
La plamani nu are nici un sintom gen, respiratie grea, transpiratie, oboseala etc
Problema grava este ca are dureri fff mari la umarul drept, mana este practic imobilizata nu o poate misca si are durerii mari la umar.
Medicul care aprelevat biopsia de la umar zice ca-l opereza dupa ce face cateva cure de cito ca sa se stranga tumora de la umar. Azi a terminat doar prima cura de cito, nu pre stiu ce cito i s-au pus stiu doar de ZOMETA.
Intrebare;
1 Stie cineva dupa cite cure de cito se poate face operatie( dr zice ca daca ii face si radioterapie el nu mai poate opera umarul - nu stiu de ce!)?
2. Ce sa-i mai dau de durerile groaznice de la umar pana atunci in afara de tramadol pe care il ia dar fara mari efecte?
Va rog mult sa-mi spuneti care ati intalnit asemenea cazuri si domnii doctorii de aici care sigur stiu mai multe.
Multumesc mult

pt mihael52;
cred ca avem cam acelasi diagnostic, cum te simti dupa Nicolit, tu nu ai dureri de la metastaza ?
0
17-01-2010, ora 10:47
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
pt ioana
din pacate cazul nu este foarte fericit
in primul rand ar trebui sa specificati clar daca vorbim de o metastaza a acelui cancer pulmonar sau de o invazie directa a tumorii la nivelul umarului (mai clar a nervilor care trec de la gat spre mana) - tratamentul este diferit
daca este clar o metastaza atunci trebuie vazut daca este unica - doar in acest caz se pune problema unei inerventii chirurgicale (pentru asta ati avea nevoie de un CT complet de sus pana jos si o scintigrafie osoasa, sau si mai bun un PET CT ); daca se gasesc mai multe metastaza atunci in principiu interventia chirurgicala este fara folos; pentru durerea locala radioterapia are un efect foarte bun; medicamente mai puternice de durere sunt dar se prescriu doar de catre oncolog
ce medic a spus ca opereaza umarul ? un ortoped?
daca are invazie atunci trebuie sa faca tratament chimio si radioterapic si ulterior se face reevaluarea cazului
astept mai multe detalii pentru un raspuns mai pertinent, eventual rezultatele CT, si bronhoscopiei
0
17-01-2010, ora 13:44
ioana_e
Nu este medic/terapeut
ioana_e
Am trimis un mesaj la dvs, dar nu primesc confirmare sunt noua pe acest forum.
Cu scuzele de rigoare ca ma repet rescriu mesajul.
Din cate inteleg din analize si dupa tratamentul aplicat ar fi metastaza la umar efect secundar al cancerului primar la plamani. La prim asedinta cito a primit Taxol, Zometa, astea le stiu doar.

rez biopsie sp universitar- metastaza umar posibil cancer pulmonar

Rez biopsie v babes- MNF116 pozitiv in celule epiteliele, Ck7 slab pozitiv in rare celule, CEA slab pozitiv in foarte rare celule epiteliale, TTF1 fara reactie semnificativa
concluzie Aspectul histopatologic si teste imunohistochimice sunt compatibile cu o metastaza carcinomatoasa cu celule de talie mare probabil adenocarcinom.

rez asirat bronsic- numeroase macrofage, numeroase neutrofile, limfocite, eozinofile, epitelii cilindrice. Astept si pe cel de la lavajul bronsic. In rest la bronhoscopie ce s-a putut vizualiza cu acea camera a fost in regula, plamanii curati, tata este nefumator oricum,. Nu a putut lua biopsie din plamani ca nu a gasit nimic, singura solutie a fost sa faca spalatura nodulului ala situat i lobul superior drep cum zice CT si sa vedem ce iese acolo.
Ce nu inteleg de ce nu-l poate opera ortopedul daca face si radioterapie inainte?ca radioterapia ar tr sa intareasca osul, nu?
Ortopedul care i-a luat si biopsia de la umar este unul cu renume( asa zice, de la Elias)
e foarte necomunicativ in schimb, oare de cate ture de cito ar avea nevoie inainte de operatie ca el e disperat din cauza durerilor mari, si nu poate sa se concentreze la cito si efectele ei adverse din cauza durerilor de umar. Ce sa-i mai dau de la mine putere sa-l ajut?
Nu are in rest nicio alta problema de sanatate, pana acum n-a luat in viata lui decit ceva aspirine de raceala, si-a facut in fiecare an vaccin, e fost sanatos tun, pana acum.
Mii de multumiri dl. DR, doar faptul ca mi-ati raspuns mi-a luminat putin dimineata, ca azi noapte n-am putut dormii de mila tatalui.
0
17-01-2010, ora 17:14
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
radioterapia distruge tesuturile pe care este tintita - in felul acesta este distrusa si tumora, dar impreuna cu ea si o parte din tesuturile inconjuratoare
daca se opereaza in zone radiotratate anterior peste o anumita doza, plaga operatorie nu se vindeca, in consecinta nu se poate practica interventia chirurgicala
repet, daca leziunea de la umar este o metastaza interventia chirurgicala nu isi are rostul decat daca se poate opera si tumora pulmonara iar cea din os este singura determinare secundara - pentru a sti asta este nevoie de mai multe investigatii (CT, scintigrafie osoasa, sau PET CT)
tratamentul cu citostatice ar trebui sa ii mai ia din durere dar are nevoie de putina vreme pentru a-si face efectul
alte antialgice va poate prescrie oncologul
0
17-01-2010, ora 17:21
ioana_e
Nu este medic/terapeut
ioana_e
ok, multumesc mult dl doctor, pt rabdarea si omenia de care dati dovada
0
19-01-2010, ora 17:25
iflorigoanta
Nu este medic/terapeut
iflorigoanta
buna ziua,

astazi am externat pe tatal meu, 81 ani, cu diagnosticul: noeplasm bronhopulmonar stg, itd IV, dupa o perioada de aprox 4 luni de investigatii.
am primit declaratia si scrisoarea de trimitere catre oncologie.
are instalata si o ragusala, abia mai poate lega cateva cuvinte, probleme cu inghititul chiar al medicamentelor.
vreau sa va rog, sa-mi scrieti parerile d-vstra.
sunt descurajat, inteleg situatia, dar parca nu am liniste.

cu deosebita stima
0
19-01-2010, ora 18:45
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
din pacte situatia tatalui dumneavostra nu este deloc buna
stadiul IV indica prezenta metastazelor ceea ce inseamna ca ne aflam in stadiul final al bolii
raguseala si problemele de inghitire sunt din cauza invaziei unor nervi din mediastin si/sau a esofagului ceea ce arata inca odata aspectul avansat al bolii
oncologul este singurul care decide ce tratament s-ar mai putea face - acesta avand scop strict de a limita posibilele alte complicatii care ar mai putea aparea
data fiind varsta si starea precara a pacientului este posibil ca chimioterapia sa ii faca tot rau si sa nu poata sa o suporte
din pacate nu va pot da nici o veste buna - situatia este serioasa si cam fara iesire
0
20-01-2010, ora 12:45
iflorigoanta
Nu este medic/terapeut
iflorigoanta
va multumesc
0
10-02-2010, ora 19:28
anamarial
Nu este medic/terapeut
anamarial
Buna ziua! mama mea are 46 ani si tocmai a fost diagnosticata cu Tumora pulmonara LSD -adenocarcinom, carcinomatoza pulmonara, pleurezie de etiologie neoplazica, metastaza vertbrala(T12), renala si cerebrala parietala dr unica. am auzit multe persoane ca folosesc produse naturiste pentru o ameliorare cat de cat, inclusiv de acel nicolit! as dori niste sfaturi cum as putea sa procedez sa intru in posesia lor, la ce doctor as putea merge sa recomande ceva pentru acest diagnostic. va multumesc
0
21-02-2010, ora 08:00
diarux1
Nu este medic/terapeut
diarux1
In urma biopsiei facuta la Inst Nasta, a rez o tumora plamini, galopanta !! vom merge cu mamica la Inst Onc B, la d l dr Dediu, speram sa avem rez f bune, dar nu stim ce se va putea face pt metstaza osoasa ?? pe linga faptul ca nu stie, s au cel putin asa credem noi...fratele meu ia dat o veste super...VA FI PT A DOUA OARA BUNICA !!! e o sit destul de delicata pt noi, dar credem ca acest ingeras va fi sigur telul bunicii pt a lupta cu boala !!! asa da Dumnezeu la toata lumea, necazuri si bucurii, in acelasi timp ???
0
12-03-2010, ora 01:54
Om bun
Nu este medic/terapeut
Om bun
Buna seara,

pentru anamarial si diarux si pentru toti cei care au pe cineva drag bolnav sau sunt chiar ei bolnavi: tratamentul alopat, tratamentul medicinei complementare, multa iubire si credinta ajuta foarte mult. Un om foarte drag mie a fost diagnosticat cu metastaza osoasa acum mai bine de 5 ani. A urmat tot ceea ce doctorii au recomandat (chirurgie, chemoterapie, radioterapie ) plus tratamentul cu Iscador. Acesta este un citostatic si imunostimulator natural foarte frecvent aplicat in vestul Europei. Multa santate si respect medicinei romanesti
0
12-03-2010, ora 01:56
Om bun
Nu este medic/terapeut
Om bun
adaugire :
. persoana draga mie care a suferit din cauza cancerului este bine in acest moment. Doamne ajuta.
0
15-03-2010, ora 05:07
ma_ryan
Nu este medic/terapeut
ma_ryan
...acum o luna de zile am fost diagnosticat cu carcinom epidermoid lis stg 4 T2 N1 M1.CANCER.NU PREA INTELEG DIAGNOSTICUL.sau mai bine zis traducerea lui.am fost pe la cei mai renumiti profesori din bucuresti...unii spun ca este operabil altiii.nu chimio si credinta in DUMNEZEU.AM PE PLAMANUL STANG O TUMORA DE 10 CM PE 6...APARENT METASTAZIATA PE PLAMANUL DREPT CU O TUMORA DE 7 MM.LA PET NU S-A VAZUT...ca ar fi metastaziat datorita faptului ca nu indeplinea conditia(vb de tumora mica)sa fie de 8 mm sa se vada, metastaza s-ar fi vazut de la 8 milimetrii in sus...sunt distrussssssss.am ajuns pana la urma cu mari sacrificii la viena la un renumit profesor...acesta a spus ca ma va opera marti...dubla operatie scoatere lob stang(daca se vor vedea complicatii intreg plamanul stang) si apoi imediat va scoate si formatiunea mica din dreptul.sunttttttttttttt.disperatttttttttt.nu stiu ce este bn sau rau de facut.culmea este ca oarecum sunt bine.merg.conduc...am o durere mica stanga fata spate.nu stiu ce sa ma mai fac
0
15-03-2010, ora 17:49
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
pt ma_ryan
daca sunteti in st IV - adica aveti o metastaza in celalat plaman, la momentul actual interventia chirurgicala nu isi are sensul
la viena opereaza fara nici o problema pt ca nu sunt raspunzatori in fata nimaui si dumneavoastra platiti bani multi
din proprie experienta - am avut pacienti operati atat de Pr Klepetko cat si de Pr Muller fara indicatie - care au revenit uletrior la noi pt a rezolva complicatiile unor interventii facute fara o indicatie corecta
va sfatuiesc sa va ganditi bine inaite de a intra in datorii mari
nu vreau sa va descurajez, dar interventia chirurgicala nu isi are sensul in cazul dumneavoastra - trebuie sa faceti tratament oncologic - dupa asta reevaluare
multa sanatate va doresc
0
15-03-2010, ora 19:05
ma_ryan
Nu este medic/terapeut
ma_ryan
...DOMNULE DOCTOR va multumesc din suflet pt sfat...sunteti un om minunat si-un suflretyist atata timp cat va rapiti din timpul dumneavoastra pretios si asa destul de scurt pt a ne ajuta pe noi cei in suferinta...va multumesc inca o data...sunt deja la viena...maine ma operreaza prof klepetko.ceeea ce ma facut sa ma hotarasc sa fac acest pas a fost faptul ca doi pneumologi renumiti din tara au spus ca la un asemenea diagnostic cu toata oncologia prognosticul ar fi 3 5 luni.altul maxim un an.desii nu voiam sa dau nume am sa folosesc totusi si cv nume.doctorita stefanescu care mi-a descoperit boala(sp militar)mi-aspus ca daca domnul doctor claudiu nistor imi va spune ca este operabil se poate opera siiiiiiiii.prognosticul in urma citostaticilor de dupa imi poate oarecum prelungii durata de viatza...domnul claudiu s-a pronuntat operam stg facem citostatice siiiiii pot fi ani.am fost si la domnul claudiu paleru impreuna cu un medic pneumolog de la marius naste.dansul a spus ca ar trebuii sa mai fac o sa-i zicem operatie prin baza gatului pe undese va introduce ceva sa vada nu stiu ce si ganmglionii.daca ar fi fost ok la o saptamana operatie si dupa aceea citostatice.am fost apoi la prof cordos care mi-a spus ca opereaza in stangul...mi-a spus ca nu a dat nicipodata prognostice dupa care citostatice siiiiiiiiii vom vedea.am mers dupa aceea la doctorita ianculescu la iob care mi-a spus ca ar fi bn sa incep cu citostatice...siiiiiiiiiiiii vom vedea peste trei lunide acolo am mers la profesor theodor horvat care mi-a spus ca sunt doua cai...citostatice si mai mult ca sigur dupa trei luni operatie pe stangul.sau pt ca tumora din stangul are o crestere galopanta (intr-un an a crescut de la 7 mm la 10 cm )si aparent s-a extins si in dreptul...operatie urgenta siiiiiiii.apoi citostatice...dupa aceea mi-am vandut casa si am ajuns la klepetko.urgent operatie (mi-a spus ca daca iera metastaza macar la pet s-ar fi ingalbenit putin nu neaparat rosu si in dreptul)...si pt ca cea din stanga a crescut de la 7mm la 10 cm in stangul, si pt ca nu stie ce a aparut in dreptul aceasta formatiune de 7 mm va opera pe amandoua partile.am innebunit...nu ma pot concentra...fizic sunt bn.dureri suportabile in stangul...nu stim ce sa ne mai facem.ceea ce ma omoara este de ce opereaza si in dreptul.am sa va dau ceva detalii -bronhoscopie.trahee, carena arbore bronsic drept de aspect endoscopic normal primitiva stg fara modificaripintenele de la LIDnormal, obstructie totala a trunchiului bazal, prin formatiune vegetanta-biopsie pintenele la Nelson normal, segmente libere, pintene interlobar normal, LSS cu segmente libere...Aspirat bronsic pentru flota nespecificata, BAAR microscopie.tomografie 2009 ianuarie-mica formatiune heterodensa pulmonara lob inferior stang(microadenopatii mediastinale cu diam 5-6 mm situate paratraheal si in fereastra aorto pulmonara)-ca un inconstient un an de zile pana am scuipat sange nu am mai mers la nici un medic-tomografie februarie 2010-nodul pulmonar lis -determinare secundara LID-DOUA ARII DE CONDENSARE PULMONARA IN HEMITORACELE STG-aparitia uneileziuni nodulare de 0, 5 localizata la nivelul segmentului Folwler drept-doua plaje de condensare pulmonara, una la nivelul segmentului anterior al LSS dim 1, 1-1, 2 si alta la nivelul segmentului posterobazal al LIS subpleural cu dimensiuni intracentimetrice.siiiiiiii cateva imagini ganglionare mediastinale in fereastra artopulmonara in loja Barety si infracarinale, cu dimensiuni maxime de 0, 9 -1, 1 aparent nemodificate fata de examinarea anterioaradin 2009.PET CT.FAR ANOMALII DE FIXARE LA ELELALTE ORGANE-La nivelul lobului pulmonar inferior stg, in piramida bazala, se pune in evidenta masa densa cu aspect tumoral, ce masoara aprox 43 pe 37 mm in diametre axiale, neregulat conturata, cu prelungiri spiculiforme in parenchinul pulmonar adiacent, intens hiperfixanta;pleurezie inchistata in piciorul scizurii oblice stangi.-doi micronoduli, unul de 7mm situat in segmentul Fowler LID, iar celalalt subpleural de 4 mm in segmentul postero bazal LIS, fara fixare FGD(posibila arfectare pe studiul PET datorita dim reduse )-adenopatii la nivelul mediastinului mijlociu cea mai mare de 12 mm in fereastra arto-pulmonara, fara fixare fgd.DOMNULE DOCTOR.orice vorbe si sfaturi de la dumneavoastra inainte de operatie imi vor fi deeeeeeeeeeeeee mare ajutormultumesc inca o data ffff multdealtfel cred ca sunt in asentimentul tuturor celor care inainte de meseria pe care o aveti va consideram un om deosebiy
0
15-03-2010, ora 20:41
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
fiecare dintre cei de mai sus sunt sigur ca are dreptate din anumite puncte de vedere
dr paleru are o parere apropiata de a mea
din pacate, cazuri la limita necesita rezolvari la limita
sper sa va fie cat mai bine
va diresc multa bafta si sanatate
0
19-06-2010, ora 19:01
naty20
Nu este medic/terapeut
naty20
Va rog din suflet daca ma puteti lamuri asupra unor rezultat CT din care eu nu inteleg mare lucru, in afara faptului ca sunt foarte speriata. Precizez ca am 28 de ani si in urma radiografiei pulmonare facute pentru actele de casatorie in care s-au vazut hiluri pulmonare largi si accentuate cu contur policiclic am mers mai departe la dr pneumolog. Aici am fost sfatuita sa repet radiografia din lateral deoarece exista posibilitatea unei erori. Nu a fost vb de o eroare si am continuat cu un examen tomograf si analize la sange care au iesit perfecte.
La examenul CT (nu am ajuns inca cu ele la dr. fiind weekend) sunt enumerate urmatoarele aspecte lezionale:
-multiple adenopatii hiluri pulmonare, cu dim variabile 12-21 mm pe dr. si 12-16 mm pe stanga, bine delimitate, relativ omogene, moderat iodofile, fara efecte de masa vizibile asupra ramificatiilor aeriene sisau vasculare;
- adenopatii mediastinale multiple, relativ bine delimitate, isolate si grupate, cu dimensiuni varibile 10-16 mm, unele cu tendinta la formare de blocuri (subcarinar ~ 29/18 mm), fara efecte de masa evidente asupra vaselor sanguine si structurilor aeriene traheo-bronsice;
- discreta accentuare a interstitiului pulmonary, cu aspect reticulo-micronodular
- fara epansam4ente lichidiene pleuro-pricardice;
- subdiafragmatic - la niv segm III hepatic formatiune inlocuitoare de spatiu, relative bine delimitate, de aprox. 47/32 mm, spontan hipodensa, cu priza de contrast caracteristic (intensa, heterogena, cu progresie centripetal) - sugestiva pentru hemangiom
Ce inseamna toate astea? Si ce legatura poate exista intre adenopatiile hilare pulmonare bilaterale si mediastinale multiple si acest hemangiom hepatic care se observa la tomograf? Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Este ceva grav?
0
21-06-2010, ora 16:39
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
trebuie stabilit exact diagnosticul in cazul acelor adenopatii
ele nu au legatura cu hemangiomul hepatic
data fiind varsta dumneavoastra cel mai probabil este vorba despre o sarcoidoza sau un limfom dar aceasta trebuie stabilitat cu certitudine
daca alte metode ale colegilor pneumologi nu au dat rezultate este necesara o biopsie din acesti ganglioni printr-o interventie chirurgicala care se numeste mediastinoscopie si care se face doar in Bucuresti la Sp Marius Nasta (Filaret) sau IOB
este o interventie usoara pentru pacient care se externeaza a doua zi dupa operatie
0
24-06-2010, ora 12:49
adan
Nu este medic/terapeut
adan
incorect, dr bolca, mediastinoscopii se fac in conditii chiar mai bune si la spitalul militar central chirurgie toracica, nu dezinforma
Adaugă un comentariu / răspuns
107 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: