ecografe contradictorii... Am probleme si cu glanda tiroida sa fie o dereglare hormonala sau ce?

21-03-2007
irene
Nu este medic/terapeut
irene
in luna decembrie 2006 am fost la un cabinet ginecologic sa fac un ecograf, deoarece eram ingrijorata ca de cateva luni 6-7 aveam la jumatatea luni intre menstre o mica sangerare ce dura 2-3 zile dar in acea luna a durat o saptamana si ceva.Nu mi-a iesit nimic la ecograf, mi-a spus ca totul e perfect normal, in legatura cu acele sangerari nu se poate decat daca imi face un consult dar fiind virgina mi-a spus ca nu e cazul, mi-a recomandat sa-mi incep viata sexuala ca este deja o varsta avand 29 de ani.Am luat 15 zile LOGEST dar vazand ca nu ma simt bine le-am intrerupt, am avut ciclu si in luna ianuarie pe 11 pana pe 18 iar pe 29 ianuarie m-am jucat cu prietenul meu iar el a ejaculat intre coapsele mele.Am facut test de sarcina 19 zile dupa aceea, a iesit negativ, pe 12 februarie mi-a venit ciclul dar a fost abundent cu cheaguri ceea ce pana atunci nu se mai intamplase si pana pe 12 martie cand a venit urmatorul ciclu am avut in permanenta o usoara sangerare cu o scurgere mai abundenta de care nu-mi pot da seama prea bine cum e.Intre timp am mai facut un ecograf pe 28 februarie si mi-a spus ca am un uter marit la fel cum a fost si in luna decembrie(uitasem acest amanunt) dar de data aceasta mi-a spus ca este fibromatos.Cum e posibil?Am mai facut 2 teste de sarcina si in luna martie si tot negative au iesit chiar daca de atunci am stat cuminte.Ciclul in luna februarie a durat 11 zile iar in luna martie 7 zile dar acesasta sangerare usoara persista.Am probleme si cu glanda tiroida sa fie o dereglare hormonala sau ce?Va rog ajutati-ma, va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
22-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna Irene! Parerea mea este ca in primul rand trebuie sa echilibrezi balantza hormonala tiroidiana si abia apoi sa cauti cauzele ginecologice ale sangerarilor. ar putea sa fie o combinatie intre hipertiroidism decompensat si fibromatoza uterina. Ar trebui sa mergi si la un endocrinolog pentru consult de specialitate. Multa sanatate!
0
22-03-2007, ora 00:00
irene
Nu este medic/terapeut
irene
multumesc mult pentru raspuns si implicit pentru urare, intrerupand tratamentul pentru tiroida de ceva timp, m-am gandit ca este si din aceasta cauza
0
04-04-2007, ora 00:00
irene
Nu este medic/terapeut
irene
am fost iar la medic si am facut un ecograf mi-a spus ca nu am nici-un fel de problema, uterul este perfect normal nu este marit si nici fibromatos, nici tiroida nu ar pune mari probleme, mi-a dat o trimitere si la ginecolog pentru a face un test papanicolau, acum am o secretiedestul de abundenta si din cand in cand putin rosiatica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne și simptome care necesită un consult ginecologic
  •