urgent-ma ustura gatul in spatele amigdalelor

05-02-2011
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna seara,
Sunt disperata. De cateva zile ma ustura gatul ingrozitor in spatele amigdalelor, unde se face legatura cu nasul, pe unde vin secretiile din nas. La inceput aveam secretii vascoase, care se acumulau incontinuu acolo si de ce le expectoram, ptr ca nu suportam sa stea acolo ca ma ustura ingrozitor, de aiai se strangeau mai multe si mai multe. Dupa cateva zile, nu am mai avut acele secretii atat de vascoase si am ramas cu o usturime acolo. Cand respir pe nas, mi se ususca zona aia ingrozitor ma ustura, mi-e greu sa si vb ca ma ustura si ma jeneaza, usturimea imi iradiaza in urechi.e ceva ingrozitor. Nu mai suport si nu stiu exact care ar fi cauza: orl sau gastro? Multumesc!
39 comentarii 12 Înainte ›
0
05-02-2011, ora 22:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai putina spre deloc Coca Cola..si orice suc acidulat si minerala.
interzis muraturi,. otet, , fructe citrice.. si n.o sa te mai usture
este un reflux gasto-esofagian...
un consult ORL si Gastrologie.. o sa te ajute mult pe termen lung
0
05-02-2011, ora 22:26
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
D-le dr, de 2 luni urmez tratament cu lanzul, evit cat pot abuzurile, cola nu mai pun in gura cred ca de 1 an, nu fumez am fumat, m-am lasat de 3 luni, nu acru, nu dulce, nu citrice decat rar, nu beau apa 2 ore dupa masa, nu ma intind dupa ce mananc, dorm noaptea pe 2 perne aproape in sezut si toate de aproape 2 luni. In tot acest timp, au fost foarte putine momente, deci momente nu zile, in care nu m-am plans de gat. Usturimea acum este localizata acolo unde se face legatura dintre nas si gat, intrucat cu putin efort" expectorez pe nas ac flagma. Am mai vb cu dumneavoastra in ac perioada, la orl tb sa fac cat mai curand sa fac tomografie la sinusuri exudat si niste analize de sange, iar la gastro doar lanzul si debridat 2 luni, dupa care merg la control. Unde ma duc luni dimineata mai intai, ptr ca nu mai rezist? Multumesc!
0
05-02-2011, ora 22:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poate fi o coincidenta si ati prins o viroza care a accentuat durerea din gat
2 Gustatul citricelor sau alt aliment au readus aciditatea la faringe ( poate lanzul nu e pentru DVS)
incercati Redigest 1 pana la masa + Almagel 1 lingura dupa masa
0
05-02-2011, ora 22:36
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Se pare ca dumnezvoastra inclinati cel mai mult spre o problema gastro. Pe mine asta ma sperie si mai mult acum ptr ca nu stiu ce as mai putea face decat am facut deja. Ultimul diagnostic de la orl si in urma caruia am primit de facut tomografie la sinusuir si restul analizlor a fost rino-faringita
0
05-02-2011, ora 22:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu gatul tau.. unde se vede limba + amigdalele + faringele
trimiti pe mail
si iti spun ce vad si care.i solutia
0
05-02-2011, ora 22:59
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Am trimis. Multumesc!
0
06-02-2011, ora 09:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. am vazut..
din pacate NU numai faringele sufara de la reflux..dar si amigdalele.
se vede clar pe poza ca sunt mari si criptice.
ar fi o solutie sa le micsorezi in volum cu radiofrecventa
dar asta nu exclude faptul ca trebuie sa schimbi tratamentul gastric si sa tii regim alimentar incontinuare
0
06-02-2011, ora 09:54
s.dana
Nu este medic/terapeut
s.dana
buna ziua! am si eu probleme cu gatul de cel putin 2 ani. am gatul rosu si puroi in gat, cateodata cu firicele de sange sau niste bucatele mai tari mici si verzi.uneori simt ca imi vine in gat cand dau capul pe spate ceea ca ma face sa ma gandesc ca ar putea fii de la nas. am fost la un medic ORL si mi-a spus ca am rinita acuta si mi-a dat rhinocort + vit A uleioasa. la urmatorul consult - rinita cronica hipertrofica si mi-a dat avamys+nurofen gripa si raceala iar rezultatul a fost 0. un alt medic mi-a spus ca am gatul f sensibil si sa iau pastile de supt. tot nu am scapat de problema.dar am observat ca dupa un tratament cu antibiotica trece dar reapare in cateva zile. am si deviatie de sept si dimineata ma trzesc cu nara stanga infundata si cateodata cand imi suflu nasul din aceeasi nara imi vine cu sange.

imi puteti da un sfat? multumesc
0
06-02-2011, ora 17:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci o radiografie SAF.. si sa mergi in clinica ORL.. sa vada radiografia si nasul
posibl ca este ceva de operat acolo. !
0
06-02-2011, ora 22:16
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Multumesc de raspuns. Deci e clar cauza e de domeniu gastro. Maine merg la control la gastro sa vedem ce urmeaza. Credeti ca daca as urma un tratament adecvat si cu regim cat de cat ferit de ceea ce provoaca refluxul, se vor ameliora lucrurile? Sau mai bine zis, esofagul si faringele nu vor fi afectate pe termen lung si grav? Multumesc!
0
07-02-2011, ora 00:12
s.dana
Nu este medic/terapeut
s.dana
radiografie SAF am facut si am dus-o la ORL si mi-a spus ca nu am sinuzita. iar de corectat deviatia de sept - numai daca nu pot sa respir bine.am facut si exudat faringian si a fost negativ
0
07-02-2011, ora 10:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine ca nu e o sinuzita
faci aerosoli sau inhalatii + spalaturi nazale + gargara, regima alimentar fara produse care se irita faringele.. si probleme tre sa se rezolve fara probleme
0
17-03-2011, ora 09:51
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna ziua
Nu am mai vb de ceva vreme, dar problemele cu gatul nu s-au terminat. Am fost din nou la gastro, unde medicul mi-a zis ca nu e problema cu gatul de competenta lui, ca usturimea faringelui nu vine de la stomac, etc etc. Am mers la orl cu rezultatul analizelor de sange, toate in limite normale, cu tomografia care a aratat ca nu am sinuzita iar diagnosticul a fost de RINOFARINGITA ACUTA. Totodata, va tb sa scoatem si amigdalele. Acum simtomele mele sunt: usturime in spatele omuletului la inghitire, secretii nazale abundente efectiv imi curge apa din nas, nas infundat seara cand o nara cand cealalta, noaptea cand dorm ma trezesc din propriul sforait cu gura si gatul super uscate, dimineata ma trezesc uneori infundata si am secretii galbene si expectorez cand merg de ma spal pe dinti un flegmon galben. Dupa care pe tot parcursul zilei simt o usturime in spatele omuletului pe partea dreapta. Daca beau multe lichide usturimea se amelioreaza, dar ptr scurta vreme. La sf. luni termin tratamentul ptr stomac cu nexium 1/zi si motilium 3/zi. Ce sa mai fac? Unde sa mai merg? Multumesc!
0
17-03-2011, ora 16:33
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Sper ca nu v-am stresat prea rau.
0
17-03-2011, ora 17:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru nas.. trebuie facut inhalatii cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt.. dupa 10 minute faci cu acelas ceai spalaturi nazale si gargara.
Aerius 1 tab seara
trebuie vazut la ORL.. rinofaringele.. cu oglinda sau endoscopic
0
17-03-2011, ora 17:52
MIHAELA 4
Nu este medic/terapeut
MIHAELA 4
Buna ziua.Am probleme cu gatul de 2 ani.Am fost la orl la Iasi si Suceava. Am facut analizele ASLO=200 si EXUDATUL FARINGIAN ABSENT STREPT. HEMOLITIC.Simt o usturimie in partea stanga dupa amigdala pe gat in jos, parca ar fi amigdala localizata acolo, am secretii vascoase pe care le expectorez foarte des.Aceste simptome dispar dupa 1-2 saptamani dar apar din nou.Cate odata ma ustura si la capatul limbii.Va rog sa imi spuneti unde sa merg si ce investigatii sa fac. Va multumesc.
0
17-03-2011, ora 17:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la gastrologie
tranzit baritat esofagian sau endoscopie gastrica
0
17-03-2011, ora 18:14
MIHAELA 4
Nu este medic/terapeut
MIHAELA 4
un RMN SAU TOMOGRAF nu e mai sigur?
1
17-03-2011, ora 21:22
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Multumesc de raspuns. Medicul orl mi-a recomandat ca tratament clarinase, strepsils, hexoral spray, biorinil si pinosol. Intr-adevar cand fac seara si dimineata cu biorinil si pinosol, e bine. Dar cat sa folosesc? Adica pot folosi asa mult timp pinosol? Cat despre clarinase am citit ca tb numai 10 zile. Am sa incerc sa folosesc si metoda dumneavoatra, ptr sincer simt ca nu mai rezist sa nu am o zi de la Dumnezeu in care sa ma simt si eu bine. Tot timpul usturimi in gat atunci cand inghit saliva. Acum sunt infundat, desi sunt in casa. Chiar sunt diperata, credeti-ma.
0
07-07-2011, ora 13:33
MIHAELA 4
Nu este medic/terapeut
MIHAELA 4
Buna ziua.Am probleme cu gatul.Simt ceva ca un nod in gat, in partea stanga.Expectorez o secretie vascoasa si ma ustura si limba.Am fost recent la O.R.L, am facut analize printre care si Helycobacter pylory.Calciu, Magneziu si ASLO au iesit bune iar Helycobacterul a iesit 2.68.Am luat tratament cu Amoxicilina, Clar 500, Omez.In timpul tratamentului a inceput sa ma usture mai tare in gat, au aparut ca niste pungute de puroi (galbene)pe amigdala.Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac si daca tratamentul pentru Helycobacter este bun.Tin sa mentionez ca dupa cateva zile de tratament am un gust amar.Va multumesc.
0
07-07-2011, ora 13:39
MIHAELA 4
Nu este medic/terapeut
MIHAELA 4
Am uitat sa mentionez ca am facut si analiza SCC(Antigen tumoral ) care a iesit 0.983.Este bun rezultatul?
0
07-07-2011, ora 13:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele din fatringe.. cu siguranta sunt legate de problemele gastrice
mai faceti si ecografie abdominala...
tineti regim fara acru, acidulate si fara fructe citrice
inhalatii si gargara dupa fiecare mas asi inainte de culcare, aromoterapie cu ueli volatil de eucalipt
totul minim 3 saptamani
0
29-08-2011, ora 15:39
Piticot43
Nu este medic/terapeut
Piticot43
Buna! de la inceput acestei veri a inceput sa ma jeneze canalul acela ce face legatura dintre nas si gura, dupa ce am folosit Bixtonim, am crezut ca a fost foarte acidulat medicamentul si nu am luat in considerare, doar ca jenatul nu disparea. Am fost la doctorul de familie si mi-a zis ca s-a distrus mucoasa si mi-a dat niste pastile.
Nu e o durere insuportabila, poate nici macar durere nu e, ci e ceva deranjant; nasul nu-mi curge doar e putin infundat. Ce credeti ca poate fi?
0
29-08-2011, ora 15:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
multe pot sa fie acolo.. de la o simpla rinita..sinuzita..s.a
dragut dr. de familie.. NU stiam ca sunt pastile care refac mucoasa nazala ( cum se numesc pastilele?)
cred ac cel mai corect este sa mergi la un medic ORL.. unde sa faci o rinoscopie..si daca este posibil sa se uite cu oglinda sau endoscopul.. si in rinofaringe..
dupa ce o sa stii ce este acolo.. o sa ai siguranta ca tratezi ce trebuie si nu ei pastile la ghici !
0
30-08-2011, ora 18:17
Piticot43
Nu este medic/terapeut
Piticot43
Nu mi-a dat medicamente foarte periculoase ci vitamina A, propolis C si un pulverizator dar nu mai stiu cum se numeste. Eu, pentru ca asa e romanul: mai "destept decat doctorul" am hotarat sa nu iau tot, ci doar propolis C, cat l-am luat mi-a fost mai bin, nu ma mai deranja si imi era din ce in ce mai bine, dar cum am terminat pastilele a reinceput acea senzatie. Senzatia asta poate fi si de la acid? evit cat se poate sa beau acid, insa uneori cand nu tine doar de mine mai beau si acidulat.
Credeti ca ar trebui sa iau tot tratamentul sau sa evit o perioada sa beau acid si apoi sa vad rezultatul?
Imi puteti spune care-mi sunt riscurile cu privire la aceste simptome?
Va multumesc!!!
0
02-09-2011, ora 14:43
adrian22071968
Nu este medic/terapeut
adrian22071968
Buna ziua.De citeva luni ma ustura in gat in fata amigdalelor inspre nas.Dimineata ma trezesc cu usturimi de limba si de gat iar in sputa am firicele de sange iar limba este foarte incarcata si gura miroase ingrozitor.Am facut un exudat faringian si nu au gasit nimic.Mentionez ca am fost diagnosticat cu o deviatie de sept.
0
02-09-2011, ora 14:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema este mai jos..
o gastrita.. colecisto-pancreatita..s.a
faci investigatii la gastrologie
0
06-09-2011, ora 09:07
Piticot43
Nu este medic/terapeut
Piticot43
Nu mi-ati raspuns la ultimul comentariu. Va rog frumos sa-mi raspundeti! Multumesc anticipat!
0
06-09-2011, ora 09:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la ORL
0
30-09-2013, ora 05:18
adrian0108
Nu este medic/terapeut
adrian0108
Buna ziua. De ceva vreme simt o usturime pe trahee din zona gatului pana in stomac si imi provoaca saliva. Lucrul asta se intampla in special seara si dimineata cand stau intins pe pat si nu tine prea mult. Tin sa mai spun ca nu sunt fumator si nici nu consum alcool. Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •