urgent, va rog! tumora la coloana

16-12-2009
feminin21
Nu este medic/terapeut
feminin21
buna, mama mea a fost diagnosticata cu o tumora la coloana la nivel lombar si a fost operata acum o luna si jumatate.operatia a reusit dupa 10 ore si a inceput sa se recupereze in scurt timp.Acum o saptamana durerile au reaparut, insa, cum mi-a descris ea sunt mai sus si tot asa ii amorteste piciorul ca si prima data, inainte de a se opera.a fost afectata maduva si facea compresiune pe nervii de la nivelul membrului inferior stang.Ieri a repetat RMN-ul si rezultatul este acesta:intracanalar si la nivelul gaurii de conjugare L3-L4 se evidentiaza o colectie circumscrisa de circa 17/12 mm in hipersemnal T2 intens, hipersemnal T1, cu gadolinofilie periferica ce determina compresia sacului dural si a radacinii L3 stangi; colectia comunica cu alta colectie circumscrisa de 30/12 mm cu pereti net conturati gadolinofili, localizata in musculatura lombara retrospinal; priza intesna de contrast la nivelul transei chirurgicale, spatiu epidural posterior si foraminal stang. fara modificari de dimensiuni si semnal la nivelul sacului dural, Va rog frumos daca puteti sa-l interpretati, , , eu sunt la medicina anul 4, insa nu prea am cunostiinte despre asa ceva. ce este acel lichid si de unde ar putea sa vina, , , ce complicatii sunt?multumesc mult!
1 comentarii
0
16-12-2009, ora 00:30
feminin21
Nu este medic/terapeut
feminin21
am uitat sa precizez ca la biopsie tumora a iesit benigna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.