uretrita cu enterococcus spp

08-12-2014
laurrr123
Nu este medic/terapeut
laurrr123
In urma unei sex neprotejat cu o cunoscuta( cea mai mai greseala pana la varsta mea) am prezentat roseata in zona penisului, am fost la un doctor demato-venetrolog si mi-a spus ca daca nu am scurgere uretrala nu este nici o problema, l-am crezut pe cuvant. In aproximativ 4 luni am ajuns la un doctor urolog in Germania mi-a recoltat cu un betisor cultura din uretra, in urma rezultatelor testului am fost diagnosticat cu uretrita cu bateria enterococcus faecalis. Am urmat urmatoarele tratamente:
-Amoxacilina 1000g 3/zi, 7 zile
-Doxicilina 200g, 1/zi, 18zile ( doxicilina aparea rezistenta, am observat si eu pe analize prea tarziu)
Am ajuns la alt doctor tot in Germania si mi-a precris Levoflaxicina 1/zi, timp de 20zile.
Simtomele nu s-au schimbat deloc.
Am facut o alta cultura de secretie in Romania unde a iesit bateria enteroccocus spp si am urmat tratament cu:
-nolicin 400g, 2/zi, 10 zile - insa nici o schimbare

Pe rezultat aparea sensibil si penicilina care doctorul a spus ca pot sa o fac daca nu trece cu nolicin.


Simptomele sunt urmatoarele: iritatia penisului in timpul actului sexual si dupa aceea, mentionez ca fac sex numai protejat.
In trecut am mai avut si: Mancarimi, dureri pe canalul uretral, usturime la urinare.

Am venit inapoi in Germania iar doctorul urolog nici nu a vrut sa imi mai faca o alta cultura de secretie sau sa ma trateze in continuare, a zis sa vin peste 3 luni.

In Romania am facut si o spermograma, in care nu s-a sesizat nici o baterie, doctorul a zis doar ca spermatozoizii sunt putin lenesi, nu s-a sesizat nici o baterie nici in urina.

Problema este ca am inceput sa fiu putin disperat pentru ca vad ca parca numai am tratare, deoarece am doar 21 ani si visez si eu la 2 copii frumosi si sanatosi.

Unde credeti ca pot sa ma tratez si eu corect, stiti vreo clinica buna in Germania ? Oare chiar nu pot sa scap de aceasta baterie ? Am inceput sa caut pe internet tratamente naturiste dar nu stiu cat de bune sunt si acelea.

Sper ca am fost destul de explicit si nu v-am scris un roman. Astept pareri de la medici, nu indrumari spre alti medici, pentru ca deja sunt in cautare.

Multumesc mult !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: