urechi infundate

08-06-2010
rsch
Nu este medic/terapeut
rsch
Buna ziua. Am o scurgere din nas in gat pe interior care persista. Mi s-au infundat si urechile. Am luat sinupret si tot nu mi s-au desfundat. Nu am nasul infundat, pot sa respir foarte usor. Nu ma doare nimic dar urechile sunt infundate, am o presiune care apasa in urechi, asa simt, sigur par a fi mucozitati fixate si in urechi. Din cauza urechilor infundate parca am un echilibru ciudat, o presiune in tot capul, zgomotele ma deranjeaza.
Am facut o radiografie la sinusuri si se pare ca mi-au descoperit o sinuzita la nivelul pometilor, mai jos spre maxilare.
Ochii in cap ma jeneaza ca si cum as fi racita.
Facand si un exudat faringian am constatat ca am si Candida.
Poate sa fie acele scurgeri si infundatul urechilor si de la candida?
Ce as putea sa iau pentru a desfunda urechile care ma deranjeaza atat de mult. "Ma zapaceste de cap" cum s-ar spune, parca nu mai am echilibru.
De cate ori am luat antibiotic (Augmentin) am facut reactii adverse. Dupa 2 zile am avut stari de greata si rau.
In concluzie ce as putea sa fac? Multumesc.
9 comentarii
0
08-06-2010, ora 14:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
varsta., kg, tensiunea arteriala. probleme cu Anemia? cu Hidratarea?
audiograma si timpanograma. rezultatul de la Radiografie.
trimiti tot pe mail
0
10-06-2010, ora 15:25
rsch
Nu este medic/terapeut
rsch
Am 46 de ani, 60 kg, tensiunea 140/80. Nu am probleme cu anemia, poate cu hidratarea.
Am facut radiografia unde apare diagnosticul de sinuzita localizata la nivelul pometilor.
Am fost la doctor si mi-a pus diagnosticul rinita cronica si mi-a spus sa iau 5 zile Avelox.
Urechile imi sunt infundate de aproape 2 saptamani. Simt ca niste presiuni in ele care ma zapacesc de cap. S-a uitat in urechi doctorul ORL si mi-a spus ca se prezinta foarte bine.
Poate cu acest antibiotic reusesc sa mi se desfunde urechile. Mi-ar prinde bine ceva naturist ca tratament pt. ca nu stiu cum o sa reactionez la acest antibiotic. V-am spus ca la Augmentin nu prea fac bine.
0
10-06-2010, ora 15:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatii si spalaturi nazale.. cu ceai de musetel + ulei volatil de eucalipt si busuioc.
faceti audiograma si timpanograma
0
25-06-2011, ora 14:18
denise200
Nu este medic/terapeut
denise200
Buna ziua! Am 11 ani si de 3 zile am urechile infundate.Cand ma intind in pat, nu mai am nimic, cand ma ridic, iar m-i se infunda urechile.Si nu vreau sa le spun parintiilor, totusi, asi vrea sa imi dati un sfat, ce sa fac???(Nu am mancarimi, etc...)

Multumesc!
0
29-06-2011, ora 00:05
thomy
Nu este medic/terapeut
thomy
Buna seara, am 36 ani si de aproape o luna simt un sunet in urechi, un fel de "tziuit".Am fost la doctor o.r.l. si a zis ca nu am nimic la urechi dar mi-a dat un tratament cu BENTELAN pentru o saptamana.Inca nu am inceput tratamentul pentru ca as vrea sa consult si alt medic, dar acum am dureri mari in zona tamplelor si sub lobul urechilor dar si maxilarul si gatul au inceput sa ma doara.Am probleme si cu o masea de minte si toate la un loc ma innebunesc.As dori un ajutor cum ar trebui sa procedez.Va multumesc!
0
29-06-2011, ora 07:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. urgenta este la stomato.
dupa ce rezolvi acolo..
2. mergi la ORL. consult + audiograma
daca se confirma o afectiune a nervului auditiv.., trebuie sa faci
3 Consult oftalmologie( fund de ochi) dupa care
4 consult Neurologie
0
12-05-2012, ora 00:05
thomy
Nu este medic/terapeut
thomy
Buna seara, as dori sa-mi spuneti pentru alergia de primavara ce as putea sa fac, ma ustura si-mi lacrimeaza ochii, stranut de multe ori la rand, ma ustura in git, le am pe toate, si nu stiu ce sa ma fac.Am fost la doctor anul trecut si trebuia sa fac cateva analize sa vada la ce anume sunt alergic, dar nu le-am facut si imi pare rau acum.Stiu ca este un vaccin pe care trebuie sa-l fac dupa sau inainte de perioada polenizarii, dar eu as dori ceva care sa-si faca efectul imediat, exista??Va multumesc!
0
12-05-2012, ora 23:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca vii la pascani la consultati o sa ai tratamenul corect si rapid
0
13-05-2012, ora 00:15
thomy
Nu este medic/terapeut
thomy
Va multumesc, sper sa ajung si la Pascani!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.