am mancarimi foare rau in urechi

15-09-2012
ana maria palamariu
Nu este medic/terapeut
ana maria palamariu
am o problema la urechi, am fost la mai multi doctori am luat tot felul de tratamente si inca nu mi-a trecut.am mancarimi foare rau in urechi, ma scarpin pana fac bube sunt si putin infundate si cate odata mai curge si un lichid galbui.va multumesc.
4 comentarii
0
15-09-2012, ora 18:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gasiti pe forum sfaturi concrete cum se intretin si se ingrijesc corect urechile
0
15-09-2012, ora 23:25
Carla.88
Nu este medic/terapeut
Carla.88
Din 2006 am inceput sa tratez o otita seroasa. NU auzeam bine cu urechea stanga.(Mentionez ca dupa o raceala mai puternica in facultate am facut sinuzita maxilara si rinita alergica.)
2007 -cauterizare de cornete, clasica, traumatizanta. Urechea nu s-a desfundat. am facut punctie la cateva zile. Dupa o scurta perioada ca si cum n-am tratat nimic.
2008 - operat sinechie septo-turbinara dreapta si am avut aerator in ureche 6 luni. Urechea s-a infundat cred dupa scurt timp de la scoaterea aeratorului.
2009- operat deviatie de sept medie la Iasi. Anestezie locala.Dupa cateva luni, la un control am operat iarasi o sinechie pe partea dreapta.NU s-a rezolvat urechea. Domnul profesor Martu mi-a recomandat taierea cornetului. Nu am facut lucrul asta pentru ca eram satula de operatii.
2010 - un alt medic de la Cluj mi-a recomandat aceasta oeratie de cornet.
2011 la un alt control ORL mi se desfunda putin urechea dupa ce am fortat impimgand aer la sfatul medicului.
Astfel de exercitii ma ajuta dar simt ca uneori. peste noapte, urechea se infunda din nou.
In 2012 am mers la un alt control. Voiam sa vad daca pot trata cumva sinuzita de la care imi curge iarna - vara nasul si de asta mi se si infunda urechea.Medicul a vazut o sinechie pe partea dreapta, sinechie mare si adanca pentru ca am stat cam jumatate de ora pe scaunul de operatie. Am facut-o cu radiofrecventa In Botosani.
La 2 zile, la control mi-a repetat inca putin cu radiofrecventa pentru ca tesutul se fibrozeaza foarte repede, cica..
Ce sfat imi dati? am deja cred vreo 6 interventii in nas...
ce se intampla cu urechea si ce sa tratez ca sa pot auzi bine?De ce e otita pe stanga si eu am avut atatea interventii pe dreapta?
E foarte aiurea cand ii pui pe altii sa repete pentru ca n-ai auzit sau sa nu pricepi despre ce e vorba intr-o discutie.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
0
16-09-2012, ora 20:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dupa atatea interventii e greu sa ma pronunt fara sa vad nasul.
Ai de mers 1 ora pana la pascani
0744 196583 dupa 25 septembrie
Acum sunt in concediu
0
16-09-2012, ora 21:42
Carla.88
Nu este medic/terapeut
Carla.88
ok! multumesc! concediu placut!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: