ureche infundata de 3 luni

10-03-2011
aceeasieu
Nu este medic/terapeut
aceeasieu
in urma unei raceli mi s-a infundat urechea, am fost la ORL si mi sa spus ca am otita medie seroasa, am luat augmentin si biorinil, tot asa mi-a ramas, mi se mai desfunda cand puneam capul pe perna si cand ma ridicam mi se infunda la loc, apoi am mers iar la acelasi medic, mi-a pus diagnosticul catar oto-tubar si mi-a prescris parasinus, olinth si inhalant, am facut 7zile de tratament si am fost iar la control.de aceasta data mi s-a spus ca am deviatie de sept si ca atunci cand ma hotarasc si se mai incalzeste sa merg sa ma operez.. bine, bine dar ce fac cu urechea pana atunci nu mi s-a spus.ASTA VREAU SA STIU. CE SA FAC SA MI SE DESFUNDE??, momentan mai fac inhalatii. va rog as dori sfatul unui medic daca se poate.
7 comentarii
0
10-03-2011, ora 21:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 desfundat bine nasul pe partea cu ureche infundata
2 foloseti guma de mestecat mereu ( ajuda la desfundarea urechii)
3 cumperi cateva baloane pentru copii si le umfli cate 2-3 minute de cateva ori pe zi
4 Aerius 1 tab seara la culacre
5 Urechea incalzita cu saculet cu sare sau cu uscatorul de par
Mergi la un cabinet ORL..si faci o audiograma completa( aer+os) sa nu fie o problema si la nervul auditiv?
0
20-03-2011, ora 18:45
aceeasieu
Nu este medic/terapeut
aceeasieu
multumesc f mult pentru raspuns. o sa incerc ce mi-ati scris
0
11-08-2011, ora 23:05
roxytudor
Nu este medic/terapeut
roxytudor
D-le doctor Valeriu, am o fetita de 6 ani si dupa vreo 3-4 otite medii seroase bilaterale (intr-un an jumate, prima otita a debutat in octombrie 2009)) a facut catar ototubar la urechea dreapta, (nici nu am stiut ca are otita la prima aparitie a acesteia decat dupa ce am observat ca nu ne mai aude) ! bineinteles ca i-am facut tratamentele recomandate de medic si ca am facut eforturi sa o educam sa sufle nasucul foarte bine dar nu am avut rezultate satisfacatoare prea mari. In ianuarie 2010 am operat-o de polipi doar, doar vom reusi sa vedem vreun rezultat, insa nici dupa aceasta operatie nu am reusit sa vedem o ameliorare, mai departe in aprilie i s-a administrat tratament injectabil (branula) cu ceforte si inca un tip de antibiotic si asta pentru ca a facut dinou otita seroasa bilaterala. In sfarsit in urma tratamentului si-a mai revenit, chiar mult mai bine dar in toamna lui 2010 cand am inceput gradinita am inceput si alt episod cu otita dinou i s-a dat antibiotic sirop, otipax, aerius, marimer.(octombrie, ianuarie, martie- in aceste luni i-am dat cate 7 zile antibiotic ) in orice caz s-a ameliorat i-am facut timpanograma prin aprilie anul acesta, Prima i-a iesit cu lichid in spatele timpanului, a doua timpanograma a iesit mai bine la urechea stanga chiar foarte bine (la dreapta a existat o ameliorare, Totusi vazand ca starea de hipoacuzie persista am schimbat medicul orl-ist. Noul medic ne-a cerut imediat si tipul de timpanograma ceea ce noi pana acum 2 luni nu solicitasem medicului audiolog nestiind despre acest detaliu important ! Facand aceasta noua timpanograma a reiesit timpanograma de tip C pentru urechea dreapta cu catar ototubar iar urechea stanga tip A! am operat-o iar de polipi si de data aceasta la timpane (deci la ambele, probabil s-a efectuat in acest mod pentru a elimina posibile probleme mai tarziu care ar fi putut sa apara si la stanga ) imediat deoarece am refuzat tratamentul cu cortizon recomandat de medic ! Din pacate am sesizat ca nu a fost suficienta nici operatia desi timpanele s-au sudat foarte bine (asta ne-a spus medicul ) deoarece mai exista hipoacuzia(de transmisie ) la urechea dreapta dar abia peste 1 saptamana vom merge sa-i repetam timpanograma sa vedem ce va fi ! credeti ca mai exista sanse sa iasa din hipoacuzie ???? Mii de multumiri si iertati-ma ca v-am rapit din timp !!
0
12-08-2011, ora 07:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. sunt mari sanse de a recupera auzul.
sunt cativa pasi corecti de care trebuie sa tineti cont
1. Nasul trebuie sa fie mereu bine desfundat si fara secretii
faciti inhalatii, spalaturi nazale, aromoterapie cu uleiuri volatile..s.a)
2 Urechea trebuie incalzita mereu ( bioptron, lampa cu infrarosu, perna electrica, aer cald de la uscatorul de par, saculet cu sare..s.a) de 3-4 ori pe zi
3 dupa ce tineti cald la ureche.. se face o manevra de Masaj indirect a timpanului...
se pune degetul in ureche si se apasa foarte des si repede spre timpan ( aerul din conduct vibreaza, apasa si misca indirect si timpanul)
4. pentru a desfunda trompa lui eustache, copilul trebuei toata ziua sa Umfle.. baloane, mingi de plaja..s.a
la suflat se creaza o presiune in rinofaringe care desfunda urechea
5 Aerius 1 lingurita seara pana la vindecare
Vindecarea ? cand copilul aude si poate sa repete.. cateva cifre pronuntate in soapta de la 6 metri
0
12-08-2011, ora 10:27
roxytudor
Nu este medic/terapeut
roxytudor
Va multumesc foarte mult pentru lamuriri si am sa ma rog ca Domnul sa va aiba in grija !
0
13-08-2011, ora 02:03
codrin1
Nu este medic/terapeut
codrin1
si pe mine de ce nu ma baga nimeni in seama? am postat mai demult si nici un raspuns...:...as avea o intrebare tipic romaneasca...cui trebuie sa platesc sa ma bage si pe mine cineva in seama?
0
13-08-2011, ora 15:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa fii luat in seama tre sa formulezi corect intrebarea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.