ureche infundata in urma unei raceli

08-06-2013
cristiana2
Nu este medic/terapeut
cristiana2
Buna ziua, am fost racita saptamana trecuta, iar in urma racelii am ramas cu o ureche infundata. Se desfunda daca ma aplec cu capul in jos, apoi, dupa cateva minute, iar se infunda. Deasemenea, se desfunda cand imi suflu nasul, dar pt putin timp. Aud bine cu ea, doar ca atunci cand vorbesc, simt ca am o casca in ureche cu care ma aud. Am incercat cu conuri cu parafina la recomandarea farmacistei, dar nu au avut niciun efect. Spuneti-mi va rog ce ar trebui sa fac sa nu ma mai supere.

Multumesc.
5 comentarii
0
08-06-2013, ora 19:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la orl sa vezi ce este
piate fi simplu dop de ceara, catar tubar, otita seroasa
tratamentul difera
0
08-06-2013, ora 23:30
loranaaaa
Nu este medic/terapeut
loranaaaa
Buna seara, m-am operat la ureche, am avut timpanul perforat, am stat internata 11 zile, de 2 zile m-a externat si imi curge urechea o secretie galbuie, a zis ca poate sa curga mai mult timp doctorul dupa operatie, as vrea sa-mi dati o parere domnu doctor.
0
09-06-2013, ora 19:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. urechea mai secreta 2_3 saptamani
cautati un medic orl in policlinuca dotat cu aspurator
urechea trebuie ingrijita si aspirata corect
daca nu faceti asta... reusita operatiei poate fi anulata si urechea sa se suprainfecteze si sa curga mereu
0
12-06-2013, ora 21:56
Bianca Daniela
Nu este medic/terapeut
Bianca Daniela
Buna seara domnule doctor, am o problema care ma deranjează de câteva zile. M-am trezit intro dimineaţa cu urechea stânga infundata(dar si nasul). La prima vedere am crezut ca este un dop de ceara ptr ca si in iarna am făcut unul si am pus câţiva stropi de ulei caldut si mi-a trecut. Insa acum am curatat urechea cu apa apoi cu beţigaş(nu z-a rezolvat), mi-am băgat de 3 ori ulei caldut (nu s-a rezolvat) si mi-am mai pus intro seara 3 ţigări aprinse - atunci parca simteam ca. ceva se întâmpla in ureche insa nu s-a desfundat urechea, ma doare, si nu am vrut sa iau ceva medicamente de durere pentru ca sunt însărcinată in 5 luni. (Sunt in Italia). Va multumesc mult ptr timpul acordat!
0
13-06-2013, ora 10:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi o otita seroasa sau catar tubar..din cauza nasului
desfunzi bine nasul si incalzesti urechile cu saculte cu sare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Urechi înfundate
  •