ureche infundata

24-11-2008
Dragod
Nu este medic/terapeut
Dragod
Buna ziua. De aproximativ 2 sapt. am o problema cu urechea si anume se infunda sau mai degraba e o senzatie de presiune acumulata, iar nasul este mai mereu infundat. Mentionez ca anterior acestei probleme am avut o raceala pe care am tratat-o la indicatiile medicului de familie.In cele din urma am fost la ORL, unde am aflat ca e o problema cu trompa lui eustachio, o deficienta oto-tubara si din ce am inteles timpanul era bombat deoarece nu se echilibra presiunea.Ca tratament mi-a prescris rhinxyl, pinosol, aerius si inhalatii si ca antiinflamator ibuprofen.Timp de o sapt nu au fost probleme, apoi brusc iar s-a infundat si alterna o zi era bine una nu.Am fost dinou la orl unde mi-a zis sa continui cu cele mentionate, dar problema inca mai presista.
am uitat sa mentionez ca la diagonistic vad si ceva de genu rinita cronica.
Intrebarea mea este daca schema de tratament este una buna sau ar trebui sa incerc altceva.
Va multumes.
16 comentarii
0
24-11-2008, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
schema este corecta.
Insista asupra nasului.. sa ai mereu o respiratie buna nazala, dupa cum ai observat singur, respitratiea nazala si aerisirea urechiii medii sunt cheia spre vindecare.
0
24-03-2009, ora 23:49
bitt
Nu este medic/terapeut
bitt
e o senzatie forte neplacuta de 2 saptamani am si eu aceasi problema si nu stiu ce sa mai fac mi s-a dat un tratament cu claritin si ketroprofen oare e ok?
0
24-03-2009, ora 23:51
bitt
Nu este medic/terapeut
bitt
sau ce tratament imi recomandati pt diacnosticul catar orto tubar ca nu stiu ce sa ma mai fac
va multumesc
0
25-03-2009, ora 07:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Catarul.. oto-tubar vine de la inflamatia mucoasei nazale.
1. rezolva cu respiratia nazala.
2.continui tratamentul administrat.
3. incalzesti.. ureche in interior.. cu Uscatorul de par.. si dupa ce simti ce e fierbinte in interior.. pui degetul in ureche.. si apesi spre timpan( faci miscari ritmice si dese de apasarea.. rezulta un masaj indirect a timpanului) face timpanul mai mobil si auzi mai bine!
0
25-03-2009, ora 20:12
bitt
Nu este medic/terapeut
bitt
scuze, INCA O INTREBARE SE VINDECA CU PASTILE SAU SE OPEREAZA?
0
25-03-2009, ora 20:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se vindeca!
0
28-03-2009, ora 11:53
bitt
Nu este medic/terapeut
bitt
MULTUMESC PT SFATURILE DATE URECHEA S_A DESFUNDAT DAR MAI AM O PROBLEMA CAND INGHIT MAI TARE SAU CASC SIMT MICI POCNITURI LA NIVELUL URECHILOR E NORMAL INCA SUNT SUB TRATAMENT?
0
28-03-2009, ora 12:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. e normal. ai grija de respiratia nazala!
0
28-03-2009, ora 13:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da e normal.
ai grija sa ai mereu o respiratie buna.. nazala!
0
28-03-2009, ora 13:38
bitt
Nu este medic/terapeut
bitt
cam cat timp trebuie sa pun picaturi in nas?
0
28-03-2009, ora 13:39
bitt
Nu este medic/terapeut
bitt
sau ce imi recomanda-ti sa fac?
0
28-03-2009, ora 13:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
4-5 de un fel.. si daca nu e bine.. le schimbi !
ca altfel dau dependenta!
0
28-03-2009, ora 13:53
bitt
Nu este medic/terapeut
bitt
aha multumesc mult 4-5 zile picatuti in nas?
0
14-08-2010, ora 12:30
alexe.raluca
Nu este medic/terapeut
alexe.raluca
Domnule doctor Flueraru,

De o perioada de timp, exista momente cand urechia dreapta imi fasaie (ca acel efect produs cand asculti o scoica), am impresia de ecou atunci cand vorbec si respir anormal (simt nara dreapta infundata). Mentionez ca aceste simptome apar si dispar. Puteti cumva sa ma sfatuiti asupra unui tratament sau pasi urmatori pe care trebuie sa ii parcurg ptr a inlatura acest disconfort.

Multumesc.
0
14-08-2010, ora 19:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema este la nas.
tre sa mergi la ORL.. sa vezi desp[re ce este vorba.
0
12-09-2018, ora 21:30
Mihai78-78
Nu este medic/terapeut
Mihai78-78
Buna seara,
Acum 3 zile mi s-a infundat urecheat dreapta așa, din senin și parcă simțeam ca-mi pierd echilibrul daca stăteam în picioare. De atunci nu s-a desfundat. Nu mă doare. Nu am fost răcit. Am zburat cu avionul recent un total de 13 ore și la o aterizare am simțit durere la urecheat dreapta dar probabil datorită depresurizarii prea rapide.
Am luat și con din ăla din farmacie crezând că e un dop dar nimic. Perfect curat.
Ce mă sfătuiți?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.