ureche infundata

144 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
11-01-2010, ora 07:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
m4niac.
din pacate.. Oreionul.. ataca nervul auditiv.
trebue aUrgent sa mergi la ORL
sa faci Audiograma completa.. ( aer + os)
sa faci Timpanograma..
si numai atunci o sa stii cat din nervul auditiv este pierdut... si cat din pierderea de auz..se datoreaza trompei lui Eustachii... asta din urma poate fi recuperata !
faci investigatiile si trimiti rezultatul pe mail
0
11-01-2010, ora 23:53
m4niac
Nu este medic/terapeut
m4niac
va multumesc pentru promptitudinea de care dati dovada :) maine ma voi duce la doctor intrucat mi-a cam trecut raceala.. voi face acele teste si vi le voi trimite. multumesc inca odata!!!
0
13-01-2010, ora 13:18
m4niac
Nu este medic/terapeut
m4niac
am trimis testele pe care mi le-ati cerut... imi cer scuze pentru intarzierea cu care vi le trimit... deh... asa se face treaba paici prin spitalele din bucuresti :)
0
13-01-2010, ora 13:29
m4niac
Nu este medic/terapeut
m4niac
imi cer scuze daca a a juns mai tarziu... scrisesem gresit mailul...
0
13-01-2010, ora 23:48
predos68
Nu este medic/terapeut
predos68
buna, am o problema dar nu stiu cum sa o numesc, este veche poate de vreo 15 ani ma chinue, mi se blocheaza cleiul an ambele urechi an tim asa sa spunem, ancepe cu mancarime, mai folosesc alcol boricat cateva picaturi mai le curat cu apa oxigenata dar intrun tirziu trebuie sa ajung la medic sa mile aspire. ba ciuperca sau citeva coji lipite pe timpan, am ramas si cu un tiuit enervant, audiograma a fost foarte buna.PUR si simplu ceara din urechi nu iese afara ramane lipita pe urechea interna, daca ancerc sa o scot mi se infunda urechea, mai nou folosesc sprei auricular HUMEX dar mancarimea nu disare decit daca cand o apuca decit cu alcol boricat.Pe la toti doctori care am fost toti au dat vina pe betele ptr ureci dar nimeni nu mia spus ce se antampla, cand, merg la strand e belea mare trebuie sa am grija sa curat urechile cu apa axigenata inaite ca altfel e belea otita este in floare, An toamna am avut iar probleme o luna ampus picaturi cu alcol boricat si mam uns cu TRIAMCINOLON SI DEGEABA PRIN decemprie iar nu mai auzeam, am rezolvato acasa cu apa oxigenata nu stiu incotro sa mai apuc DACA EXISTA VREUN REMEDIU PE CARE DUMNEAVOASTRA IL CUNOASTETI
0
14-01-2010, ora 08:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.cel mai corect este sa mergi mai des la ORL.
sa.ti curate medicul urechea si sa nu ajungi la tratamente.
2. A cerumen.. este in nfarmacie si este mai buna decat apa oxigenata pentru inmuiat dopurile
3. NU betisoare.. si NU trebue sa curati cu nimic urechea in interior.. fiindca pielea conductului creste spre afara si impinge dopul spre exterior..
cu betisoarele numai impingi ceara in interior, traumatizezi pielea si provoci inflamatie si mancarimi.
0
15-01-2010, ora 20:47
predos68
Nu este medic/terapeut
predos68
salut domnu valeriu (scuze ca nu am putut intra pe sait din mative tehnice)multumesc pentu sfaturi dar existu vreo regula de indeplinit ptr afunctiona cum trebuie ceara din urechi??????? va multumesc
0
16-01-2010, ora 14:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.
1. sa nu dai niciodata apa un urechi... NU e cazul sa ajunga apa in interior, stergi cu un servetel intrarea in ureche si atat.
2. Usuci interiorul urechii cu uscatorul de par.. ( in mediul uscat.. nu se dezvolta nici microbii nici ciuperca)
deasemenea apa din cerumen se evapora si ceara devinew mai solida.. se farama si cade singura din ureche !
0
18-01-2010, ora 00:31
predos68
Nu este medic/terapeut
predos68
salut domnu valeriu va multumesc pentru sfat si va urez un an nou fericit!!! si tineti-o tot asa
0
25-01-2010, ora 13:03
Bogdan_123
Nu este medic/terapeut
Bogdan_123
Buna ziua
De la ora 10 am urechea infundata. Sunt racit de 3 zile si am nasul infundat. Am incercat sa desfund urechea cu betisoare de urechi insa nu a avut niciun rezultat. Cum as putea sa-mi desfund urechea?
0
25-01-2010, ora 13:08
Bogdan_123
Nu este medic/terapeut
Bogdan_123
am uitat sa mentionez ca zilnic, cand merg la scoala, port castile in urechi la volum mediu.
0
25-01-2010, ora 13:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil e de la nas.
incearca cu Olynt.. sa desfunzi nasul si sa incalzesti urechile cu ceva cald.
daca pana maine nu isi da drumul.. tre sa mergi la ORL
0
20-03-2010, ora 15:54
clara_ibra
Nu este medic/terapeut
clara_ibra
Buna ziua, acum o luna am avut otita, am luat tratament de doua ori, Aumentin, picaturi Polydexa si Deslor, dar acum cand casc sau stranut mi se infunda amandoua urechile, iar cand imi trag nasul mi se defunda, apoiiar se infunda si tot asa.Ce ma sfatuiti?
0
27-03-2010, ora 19:10
Avram Alina
Nu este medic/terapeut
Avram Alina
Buna ziua. De aproximativ 4, 5 zile sunt racita. Dar in ultimul hal. Nas infundat, dureri de cap, ameteli, dar, cel mai mult ma deranjeaza urechile infundat.Le am infundate de 3 zile.Cand inghit in sec sau mananc imi pocnesc. Ieri parca se mai desfundase un pic una dintre ele, dar azi revenise la starea initiala.Am folosit si AudiSpray si niste picaturi pentru urechi, dar nimc.Mentionez ca nu mia trecut raceala.Nici pe departe.Sunt sanse sa mi se desfunde cand o sami treaca ?Sau ce sa fac ?
0
27-03-2010, ora 21:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Clara.
sa mergi la ORL is sa faci ce iti spune d DR. chear daca e vorba de interventii !

Avram

audiosprei e pentru dizolvat dopul de ceara
la tine e ste infundata ureche din interior.. din cauza nasului.
mergi la ORL
0
28-03-2010, ora 19:31
clara_ibra
Nu este medic/terapeut
clara_ibra
Buna ziua, am fost la ORL, mi-a spus ca am rinita alergica si timpanul perforat la urechea stanga, mi-a dat : Nasonex si Floridan.
Acum ramane sa vad rezultatele.Multumesc pentru raspuns.
0
10-05-2010, ora 15:41
iamiam
Nu este medic/terapeut
iamiam
Buna ziua. am 18 ani..si de 4 zile sunt racita(fac tratament cu antibiotic)...la inceput nasul curgea foarte tare..apoi mi s-a infundat..acum doua nopti, in somn, mi s-a infundat o ureche(cea dreapta)...am avut-o asa toata ziua urmatoare, apoi s-a desfundat, dar acum cand imi suflu nasul, efectiv imi simt urechea ca o trompeta. raceala nu a trecut..dar urechea ma deranjeaza, sau sperie, fiindca nu am avut niciodata probleme cu urechea.Daca stiti vreun remediu, sau macar sa stiu ce am. Multumesc anticipat.
0
10-05-2010, ora 16:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi la ORL.
0
28-05-2010, ora 12:47
Radu.D
Nu este medic/terapeut
Radu.D
Buna ziua,
De o zi mi s-a infundat urechea dreapta (dupa baie am folosit betisoare igienice si brusc s-a infundat). Nu ma doare, nu este inflamata, nu am fost racit, doar nu aud. Puteti sa imi recomandati anumite picaturi sau tb neaparat sa merg la medic? Timpul este f f limitat. Va multumesc mult
0
28-05-2010, ora 12:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
uneori se desfunda de la apa oxigenata.. care dizolva dopul.. cate 5 pic din 2 in 2 ore.
0
28-05-2010, ora 13:33
Radu.D
Nu este medic/terapeut
Radu.D
Am fost la farmacie si am cumparat a-cerumen + fiole vibrocil pentru spalare. Sper sa fie de ajutor. Va multumesc pentru sfat. O zi buna!
0
02-06-2010, ora 17:17
AndaLia
Nu este medic/terapeut
AndaLia
Buna ziua, am si eu o problema. M-am trezit intr-o dimineata cu nasul si urechea stanga inchise. M-a prins probabil putin raceala. Nu ma doare urechea, doar ca e infundata, ma dezechilibrez cand merg si ma simt ametita, e tot din cauza urechii ? Ce credeti ca ar trebui sa fac ? Simptomele au aparut ieri, azi e a a doua zi. Ieri nu am avut probleme cu dezechilibrul, in schimb azi da.
0
02-06-2010, ora 22:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este limpede ca trebuie sa ajungi la ORL.. cat mai Urgent!!!!
poate fi ceva simplu( gen dop de cear acare apasa pe timpan) sau oate fi afectat nervul auditiv si vestibular.. de lla un curent.. si aici nu se glumeste.. cu cat mai multe zile trec fara tratament.. cu atat e mai imposibil de recuperat 100 la 100.
0
03-06-2010, ora 16:23
AndaLia
Nu este medic/terapeut
AndaLia
In primul rand va multumesc pentru raspuns. Vroiam sa va zic ca azi e a treia zi si ma simt mult mai bine, nu mai am treaba cu ameteala sau dezechilibrul, urechea mi s-a mai deschis putin, credeti ca mai e nevoie urgenta sa merg la ORL ?
0
03-06-2010, ora 17:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. fiindca poate sa se repete oricand problema.. si poate sa fie in weekend.. sau cand esti plecata.. si nu o sa stii ce sa faci.
0
03-06-2010, ora 17:35
AndaLia
Nu este medic/terapeut
AndaLia
Bine, va multumesc.
0
11-06-2010, ora 15:14
brigada_diverse
Nu este medic/terapeut
brigada_diverse
Buna ziua.
Am si eu o problema...am facut de 2 ori prostia sa bag betigasele de urechi in urechi
prima data s-au infundat ambele urechi si in 2-3 zile si-au revenit...
si am facut iar prostia asta, dar acum urechea dreapta e constant infundata...ce poate fi problema? si care ar fi rezolvarea?

p.s. am pus si niste solutie otica recomandata la faarmacie "sa nu dea in vreo otita "(cum a sps farmacista)
0
15-06-2010, ora 00:25
Gman
Nu este medic/terapeut
Gman
buna ziua... am ost ieri a strand... si mi sa infundat urechea. am incercat cu ulei. cu picaturi de la farmacie. degeabaaa... si a si inceput sa ma doara... ce pot face
0
15-06-2010, ora 08:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti merge la ORL.. sa.ti scoata dopurile de ceara.

ESte OBLIGATORIU.. un Consult ORL.. INainte de a merge in concediu sau la strand !!!
curatarea conductului inainte de a incepe baile.. scuteste de dureri si infundarea urechilor !!!!
0
15-06-2010, ora 08:57
CCrissy
Nu este medic/terapeut
CCrissy
Buna ziua. Am nasul si urechile infundate de vreo cateva zile. M-am confruntat cu o problema asemanatoare in luna aprilie a.c. cand am fost diagnosticata cu otita seroasa. Audiograma si Impedanta - limite normale, iar dupa tratament a fost ok. In luna mai, la aparitia unor dureri de cap ingrozitoare mi-am descoperit o rinosinuzita acuta, care a condus la o punctie pe partea dreapta si infiltratie cu diprophos in ambele nari, dupa care probleme au disparut.
Acum, la o noua raceala, ma confrunt cu aceeasi problema nas si urechi infundate, si in plus urechile imi pocnesc de fiecare data cand inghit. Am incercat cu picaturi pt nas, apa de mare si parasinus, dar nu da rezultate si in plus mi-a fost afectat si mirosul.
Oare ma confrunt tot cu o otita seroasa? De ce mi se intampla atat de des? Ce imi recomandati?
multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns
144 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.