ureche infundata

144 comentarii 1 234 5 Înainte ›
0
06-05-2009, ora 17:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
spalaturile de acasa.. NU ajuta !
la cab. este o seringa speciala care face presiunea necesara ca sa arunce agel dop afara din conduct.
Acasa.. nu aveti cu ce face acea presiune...
Cel mai recomandat este seara inainte de a merge ;a medic sa uneti cateva picaturi de apa oxigenata 3%
pentru a inmuia acel dop ! si dimineata..mergeti la medic.. se face o spalatura cu apa calda.. si atat. dureaza 5 min si ati scapat.
0
06-05-2009, ora 19:54
dega
Nu este medic/terapeut
dega
Multumesc mult pentru raspuns
As vrea sa va mai intreb ceva. Ce trebuie sa fac pe viitor ca sa evit sa apara acele dopuri in ureche?
0
06-05-2009, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
a aparut in farmacie A-cerumen. o solutie care dizolva dopurile.
0
15-05-2009, ora 18:46
dega
Nu este medic/terapeut
dega
Buna Ziua!
Domnule doctor v-am urmat sfatul si intr-un final. mi-am luat inima-n dinti si am fost la doctor.
Se pare ca nu era un dop de cerumen si altceva mult mai grav.
Mi-a spus ca am fungi...mi-a facut o aspiratie in ureche si mi-a prescris Clotrimazol, problema e ca ma doare foarte tare urechea in momentul cand pun acele picaturi. e normal? Ce parere aveti? Si as vrea sa va intreb cum apar acesti fungi si cum pot evita aparitia lor.
0
16-05-2009, ora 13:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fungii, ciuperca.. sunt peste tot.. inclusiv pe betisoarele de curatat urechea.
mediu propice pentru dezvoltarea fungilor este.. intuneric, cald si umed...
1. NU mai speli urechile cu apa.. niciodata
2. nu bagi betisoare in interior
3. nu poti urechea cu vata
4. Usuci cat de des pozibil urechea in interior.. cu USCATORUL DE PAR...
0
16-05-2009, ora 13:49
dega
Nu este medic/terapeut
dega
Multumesc pt sfaturi!
Asta inseamna ca acei fungii or sa ramana acolo tot timpul? nu or sa dispara niciodata?
Si mai am o intrebare.medicul la care am fost mi-a mai prescris niste picaturi ce contin tobramycin si dexamethasone.problema e ca sunt picaturi pt ochi. Am cautat pe net informatii si am vazut ca f multi ORL-isti le prescriu dar ca in unele cazuri duc la surzire. Dumneavoastra ce parere aveti?
0
16-05-2009, ora 13:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sa le folosesti 2-3 zile.. pana se rezolva problema... si daca o sa poti mentine un mediu uscat... micoza n.o sa se mai dezmolte !!!
0
16-05-2009, ora 13:56
dega
Nu este medic/terapeut
dega
Ok Am inteles. Multumesc mult pt raspuns. Sanatate multa!
0
20-05-2009, ora 20:42
Georgeee
Nu este medic/terapeut
Georgeee
Buna ziua
Sunt solist vocal intr-o formatie si de aproximatic 1 an de zile am probleme cu urechea dreapta, in timp ce cant mi se infunda, iar la pronuntia consoanelor ma deranjaza enorm de tare iar sunetul imi raspunde in ureche, am fost consultat de doi medici dar fara nici un rezultat, mi-au spus ca nu am probleme.
0
20-05-2009, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca sau facut investigatii Audiograma si Timpanograma.. trimitele pe mail
0
24-05-2009, ora 09:10
goruna
Nu este medic/terapeut
goruna
domnule doctor... se pare ca suntem multi "suferinzi" cu urechile si va dam mult de lucru :)
acum, ca tot m-am logat, sa va spun si eu ce problema am. de-aproape un an, ma supara urechea stanga. mai intai s-a infundat. daca ma tineam de nas si impingeam aerul cu putere, se desfunda. apoi, asta n-a mai fost de nici un folos. am fost la medic. la trei. mi s-a facut audiograma. aaa... n-am dopuri :) mi s-a spus ca aud FOARTE BINE SI IN CONCLUZIE, N-AM NIMIC. asta mi-a spus-o un medic de la Spitalul "Dr. Theodor Burghelea", sper ca am scris bine. este specializat in ORL. mi-a dat totusi "Aulin" si ceva picaturi pentru nas, pe care sa le folosesc "la discretie" :D si ca recomandare finala, sa mestec guma. am urmat tratamentul, dar, aud la fel de greu cu urechea stanga, AUD, DAR NU INTELEG FOARTE BINE SUNETELE, astfel incat mut intotdeauna telefonul la urechea dreapta. aproape ca nu-mi mai amintesc cum este sa auzi bine. nu stiu unde sa ma mai duc si mi-am cam pierdut increderea in medici, nu vreau sa va supar, dar... asta e.poate veniti dumneavoastra cu ceva nou in problema mea.
va multumesc :)
0
24-05-2009, ora 15:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca reusiti sa.mi trimiteti o audiograma completa( aer+os) si o timpanograma.. pe mail
o sa pot sa va ajut!
sau pe fax 0232 719020
0
26-08-2009, ora 19:18
nicolettabarbu
Nu este medic/terapeut
nicolettabarbu
buna de vreo 3 saptamani am urechea stanga infundata si nu se desfunda deloc unori am si dureri ca nu imi pot atinge ureche si cand mananc ma doare dar cand am fost la mare nu am mai avut nimic poate sa fie un dop de ceara?
0
27-08-2009, ora 06:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poate sa fie un dop de ceara. este bine sa ajungi cat mai repede la ORL.
in spatele dopului, spre timpan, se formeaza un spatiu inchis unde este cald, intuneric.. si umed.. toate conditiilepentru a se dezvolta microbii..
poti sa te trezesti cu o otita adevarata daca mai astepti!
0
27-08-2009, ora 19:58
nicolettabarbu
Nu este medic/terapeut
nicolettabarbu
multumesc pentru raspuns am fost azi la doctor dar este in concediu si pentru a am am putea consulta trebuie sa ma prenotez si asta poate sa fie si peste 2 luni(eu sunt in italia)poate ar trebui sa merg la un cabinat particular dar doctorii de aici nu sunt foarte buni
0
05-10-2009, ora 10:00
anika55
Nu este medic/terapeut
anika55
Buna Dega si mie imi era frica SA merg la ORL cu urechea infundata dar iti baga incet un furtunas cu apa calda care iti scoate toate cojile sau ce ai tu iar dupa un aspirator mic care iti scoate apa si dupa iti testeaza auzul.noroc!
0
08-10-2009, ora 21:18
patricia_eu
Nu este medic/terapeut
patricia_eu
domnule doctor, va rog sa imi dati un sfat. am urechea dreapta infundata. doctorul a spus ca s-a obturat traseul de propagare a sunetului din cauza unor aderentze. am luat paracetamol sinus, iau bilobil si pentru nervul auditiv, audiograma nefiind prea "GROZAVA", fac inhalatii cu ceai de musetel si uleirui mentolate, dar nu exista nici o schimbare. ce imi recomandati, va rog?
am mai scris un mesaj, dar nu am primit raspuns. poate aveti putin timp sa imi dati o parere, va rog!
0
09-10-2009, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca timpanul nu se misca din cauza aderentelor.. e mai complicat.
nu se reabsorb aderentele cu medicamente.
este nevoie de o investigatie in clinica ORL.. in vederea posibilitatii unor punctii transtimpanice sau unei interventii chirurgicale.
trimiteti audiograma si timpanograma pe mail sau pe fax 0232 719020
0
09-10-2009, ora 17:18
patricia_eu
Nu este medic/terapeut
patricia_eu
va multumesc pentru raspuns, scanez audiograma si v-o trimit.
0
23-12-2009, ora 01:04
Andreea04
Nu este medic/terapeut
Andreea04
Sper din suflet ca ma puteti ajuta cu un sfat :)
De 5zile mi s-a infundat urechea dreapta si tiuie in continuu.
Am fost la doctorul ORL-ist si surpriza era in concediu fara plata, am fost in spital surpriza carantina, toata lumea se intoarce dupa anul nou.
Daca puteti sa imi spuneti ce sa iau sau cum sa fac sa diminuez cel putin acel tiuit infernal ce imi recomandati sa fac sa rezist pana dupa anul nou cu acest simptom.
Daca va ganditi ca ar putea fi otita va spun ca nu am nici un fel de durere specifica otitei, dar am fost racita acum vreo 3 saptamani si inca nu mi-a trecut in totalitate (tusesc ). Medicul de familie mi-a zis sa iau tantumverde poate trece prin dezinfectarea gatului, am fost la o farmacie si mi-a zis ce-a de acolo ca sa iau ceva picaturi cu
nu stiu ce sa mai fac vin sarbatorile si eu nu aud din cauza acelui zgomot.
0
23-12-2009, ora 09:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
zgomotul in ureche este un semn.. de circulatie proasta in urechea interna.
pentru aceasta ei SERMION 1 dimineta si una la pranz. pana e mai bine.. si continui cu 1 dimineata macar 1 luna.
Tansiunea arteriala.. trebuie sa o masori.
daca e mai mica de 120 /80// trebue sa ei GINSENG 1 fiola pe zi.
NU folosesti bauturi acidulate, energizante si cafea.
0
23-12-2009, ora 11:21
Andreea04
Nu este medic/terapeut
Andreea04
multumesc foarte mult. tensiunea cand o iau imi zic deobicei medici ca o am de pilot nush exact ce inseamna aia dar buna :) ma gandesc. Cola nu beau f des deoarece ma doare stomacul energizant nici atat iar cafea nu beau deloc.
Dar pt urechea infundata...ce ma fac cu ea ? am fost la farmacie si mi-a dat doamna de acolo garasone sunt bune pt desfundarea urechii in cazul in care asm dop?
0
23-12-2009, ora 14:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DACA E DOP// mai bine a -cerumen.. dizolva dopul. sau apa oxigenata !
de unde esti?
0
23-12-2009, ora 14:49
Andreea04
Nu este medic/terapeut
Andreea04
medicamentul ce mi l-ati recomandat se elibereaza doar pe baza de adev medicala.
din cluj...am auzit si de a-cerumen multumesc mult o zi buna
0
23-12-2009, ora 14:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la Clinica ORL.. este medic de garda.. si o sa.ti scoata dopul!
0
04-01-2010, ora 16:01
p_mona
Nu este medic/terapeut
p_mona
domnule doctor! ma doare o ureche, de la frig probabil.nu-mi curge.am luat picaturi de la farmacie oto calm si mi-a mai ameliorat durerea dar tot nu mi-a cedat de tot.ma doare inauntru.puteti sa-mi dati un sfat?multumesc!
0
05-01-2010, ora 07:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca e bine sa stati acasa pana o sa faceti o inflamatie a timpanului ( in spatele acelui dop de ceara ) omul pana NU il doare de tot ca sa nu doarma o noapte.. NU vrea sa mearga la medic asa cu scop profilactic!
si daca in mod normal se introduce un jet de apa.. care ajunge la timpan si impinge dopul spre exterior !
Cum credeti ca o sa doara acel jet de apa.. cand ajunge pe un timpan deja inflamat ?????????????/
0
05-01-2010, ora 16:52
p_mona
Nu este medic/terapeut
p_mona
domnule doctor, multumesc pentru raspuns.sa inteleg ca as putea avea un dop de ceara?am 50 de ani si nu mi s-a mai intamplat pina acum.ceva o fi.m-am programat pt maine la orl.daca n-ar fi atata birocratie si atata stat la cozi la medicul de familie, m-as duce din prima la doctor.timpul meu e foarte limitat.nu mi-o luati in nume de rau!am grija non-stop de fiica mea de 29 de ani care s-a nascut cu handicap gr 1 si nu-mi permit sa o las cu orele in casa sa stau dupa adeverinta, din 3 in 3 luni, apoi ore bune la coada la medicul de familie, care nu mi-a venit o data la fata acasa.
0
06-01-2010, ora 08:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
P.MONA.
acel mesaj era pentru cineva cu dop de ceara.. care nu vroia sa mearga la medic.
La Dv.stra e mai complicat.
o durere in ureche care tine de timpan.. merge si cu scadere de auz. si cedeaza la tratament local.
o durere de ureche cu auz BUN.. vorbeste despre o durere care radiaza in ureche din alta parte.. masea, gat, coloana cervicala sau articulatia temporomandibulara.
trebue sa va vada la ORL.. casa stiti de unde vine durerea!!!!
0
10-01-2010, ora 07:01
m4niac
Nu este medic/terapeut
m4niac
Buna ziua,

Tocmai am inceput sa-mi revin dintr-o raceala destul de complicata (pur si simplu nu puteam sta in picioare pentru ca ameteam si incepea sa ma doara capul, nas infundat fara prea mult efect din partea Bixtonimului, gat oarecum ok). La momentul asta mucoasa este galben-verzuie, pesemne ca ar incepe sa se duca raceala... problema este ca s-a infundat trompa lui eustachio si nu mai aud aproape deloc! Ma dor incredibil urechile!! Am tot pus bixtonim.. nasul se desfunda, apoi il suflu sau eventual rezolv pe partea cealalta...

O alta problema este ca acum cativa ani (aproximativ 6) am avut otita sau oreion care nu prea l-am tratat la timp corespunzator. (parerea mea).. dupa ce mi-a trecut oarecum starea de ameteala si greata cauzata de respectiva boala, eu stand in pat culcat pe urechea dreapta la momentul respectiv, am inceput sa nu mai aud! Am fost la ORL si mi-au desfundat urechea externa cu siringa dar nu a fost de prea mare ajutor. Mi-au facut un test cu sunet la o anumita frecventa in ureche si au constatat ca cu urechea dreapta aud la 50%.. Mi s-a sugerat un aparat auditiv... nici gand, nu am folosit niciodata!

Intrebarea mea este: este posibil ca din cauza unei otite/oreionului sa ramana astfel urechea? Stiu ca acum e cam tarziu dar... mai poate fi facut ceva? La varsta aceea nu eram foarte stapan pe mine iar bunica nu-mi acorda indeajuns de multa atentie pe cat mi-as fi dorit, parintii neputand lipsi de la servici...eram prin clasa a 5a..
Adaugă un comentariu / răspuns
144 comentarii 1 234 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.