ureaplasma urealyticum mycoplasma genitalium

17-08-2011
arina87
Nu este medic/terapeut
arina87
buna seara! am fost diagnosticata recent in urma unor analize cu acesti 2 virusi : ureaplasma urealyticum si mycoplasma genitalium. Am primit un tratament si urmeaza sa dau din nou analizele, dar am citit undeva pe un forum, unde scriu doamnele ca... de acesti virusi e greu de scapat, eu insa sper din primul tratament sa scap.
MEDICAMENTELE: DORAMYCIN (1x2), AZAX (in prima zi a c.m. cite 2 pastile - fara doramycin, in a 7-a zi si in a 14-a zi, la fel cite 2 pastile si fara doramycin), FLUZONI (1x1- 5 zile), POLIJEN (vitamine)- cite una peste o zi, VAMELAN (1x2), SILARSIL (140mg- 30 zile), SERATA (1x3)- 15 zile, CLINDOMYCIN -intii clindomycin si dupa ele CLOTRIMAZOL, MYCOGENAX (dimineata cite una), VIFERON, CICLOFERON (injectii) - 5 injectii peste o zi cite unul, dupa asta cite unul in 5 zile, tot 5 injectii, DIUFASTON (din prima zi a c.m cite o pastila pina in a 15 zi si din a 16 cite 2 pastile pina in a 24 zi).
Intrebare mea: care sint sansele ca sa ramin insarcinata dupa acest tratament?
3 comentarii
0
18-08-2011, ora 15:22
arina87
Nu este medic/terapeut
arina87
...am dat aceasta intrebare, pentru ca citisem undeva ca multe din doamne ce sufera cu virusii astia, foarte greu ramin insarcinate si plus la asta mai am si pielonefrita cronica, ceea ce am inteles ca tot nu e bine deloc
0
18-08-2011, ora 17:52
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Am avut si eu ureaplasma si mycoplasma, am luat antibiotic 10 zile, atat eu cat si partenerul si am scapat..atat timp cat ai infectia este posibil sa nu poti ramane insarcinata si este indicat nici sa nu se inample lucrul asta, pt ca poate afecta fatul si atunci e mai greu sa te tratezi..indicat este sa scapi de infectie si apoi sa ramai insarcinata..daca infectia a provocat daune la nivelul trompelor le-a obturat(desi nu cred asta) vei sti prin intermediul histerosalpingografiei, atunci este posibil sa ai probleme in a concepe un copil, dar noi nu stim lucrul asta..asa ca nu trebuie sa-ti faci probleme inainte de a stii cu certitudine ca exista una..sfatul meu este sa te tratezi si apoi sa incerci sa ramai insarcinata..succes..
0
18-08-2011, ora 21:30
arina87
Nu este medic/terapeut
arina87
de asta cunosc si ca printre altele mi-a zis doamna medic la care merg...de aceasta ca e foarte bine ca nu am ramas insarcinata, ca de altfel, era sa am o pierdere de sarcina sau nastere prematura sau copilul nu se stie cu ce dereglari se va naste, dar sigur nu sanatos. Detalii multe nu mi-a dat, pentru ca sint o fire esterica si retraiesc foarte tare la orice fleac.din cauza asta si vreau sa ma informez de prin alte surse.
va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.