unul dintre rinichi mai mic

31-03-2014
masty
Nu este medic/terapeut
masty
Acum un an jumate am facut o ecografie la toate organele si a zis ca am pe rinichiul drept un chist (ciste) de 18 mm si mia zis sa ma mai duc dupa 6 luni sa fac o alta ecografie sa vada daca creste sau stacneaza...Acum 2 zile am fost sa fac o ecografie la rinichi sa vad daca mai este acel chist daca a mai crescut etc.. si uitanduse la televizor (ecografie) mia zis mirata ca am rinichiul drept foarte mic si ca trebuie sa ma duc la un neufrolog sa vada despre ce este vorba..doctorul mia zis sa fac un cliseu sa vada mai bine despre ce este vorba...daca se poate trata medicamentos sau trebuie operat, scos etc.
Dumneavoastra ce mati sfatui say la ce sa ma astept ?? Ce inseamna ce riscuri sunt ?
Multumesc
11 comentarii
0
31-03-2014, ora 01:32
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MASTY trebuie sa faci un test sa se vada cat functioneaza rinichii, dar eu iti pot spune din experienta proprie ( eu am un singur rinichi din decembrie 2008) ca se traieste normal cu un rinichi, pt ca cel ramas se va mari pt a putea filtra si pt celalalt lipsa numai ca va trebui sa ai grija la anumite aspecte cum ar fi: culoarea urinei, sa consumi apa zilnic, sa nu stai in frig, sa nu faci efort foarte mare, sa urinezi din 3-3 ore pt a nu deveni lenes rinichiul, sa faci controale macar la 6 luni si altele.
0
31-03-2014, ora 11:22
masty
Nu este medic/terapeut
masty
Da multumesc pt raspuns..apa beau multa dar nu ies prea des la baie cateodata ies de doua ori pe zi ce sa zic...acum dupa ecograf mi au zis sa fac o radiografie sa vada mai bine despre ce este problema.daca trebuie operat sau se poate rezolva prin cu medicamente si regim. Dar nu inteleg in Romania a vazut un chist de 18 mm pe rinichiul drept si aici in italia nu au mai vazut chistul au vazut ca rinichiul drept este minuscul.
Si ma c am doare asa cand ridic mai mult in partea stanga.problema e ca lucrez intr un depozit si aici ridic greutati toata ziua..de 7 ani lucrez in acest domeniu.
0
31-03-2014, ora 21:01
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Cel mai indicat este ca atunci cand te prezinti la medic sa intrebi ce trebuie sa faci in continuare.
0
01-04-2014, ora 12:26
masty
Nu este medic/terapeut
masty
Marti saptamana viitoare trebuie sa fac raze x la tot aparatul urinar...urina...si azotemia, creatinemia
Apoi vedem ce decide doctorul :(
0
01-04-2014, ora 19:21
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Sper sa auzim de bine si incerca sa vezi partea plina a paharului.Pana atunci incearca sa mergi mai des la baie ca este mai bine.
0
01-04-2014, ora 19:54
masty
Nu este medic/terapeut
masty
Chiar ti am ascultat sfatul :) cum simt putin ca imi vine ma si duc.
0
01-04-2014, ora 19:56
masty
Nu este medic/terapeut
masty
Cum se cheama testul ala de vezi cum functioneaza rinichi..am ibteles ca e un test..iti baga un furtunas pe penis si iti baga un lichid alb si vede pe televizor tot.
0
01-04-2014, ora 23:40
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Chiar nu stiu cum este acel test stiu doar de el eu nu lam facut pt ca nu era cazul.
0
02-04-2014, ora 12:01
masty
Nu este medic/terapeut
masty
Pai dar cum si-au dat seama ca trebuie sa iti scoata un rinichi fara acel test...nu trebuia sa controleze daca functioneaza cat decat.
0
03-04-2014, ora 23:35
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
TUMORA ( cancer) era de 10--10--12 cm in interiorul rinichiului care are ca dimensiuni 10cm ce crezi ca mai functiona din el?
0
04-04-2014, ora 00:10
masty
Nu este medic/terapeut
masty
Daca nu ai mai avut probleme de atunci..ma bucur pt tine pentru ca ai descoperit la timp si nu ai avut si alte complicati mai rele. :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •