unghii cu gel - psoriazis si vitiligo, este voie??

16-05-2011
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua mi-am cumparat trusa de aplicat unghii cu gel acasa, problema e ca vrea si sora mea mai mare sa-i pun gel pe unghii desi are aceste 2 probleme de sanatate, unghiile ei sunt mai ingrosate din cauza psoriazisului iar acesta este extins si pe maini mai ales pe degete si are si vitiligo. Deci din cate am inteles gelul pe unghii nu se pune persoanelor cu probleme ale unghiei sau mainilor in general din cauza ca pot aparea complicatii...mai ales ca aplicarea gelului pe unghii "streseaza" unghia si cuticula pt ca unghia trebuie si pilita iar daca deja unghia are anumite probleme eu nu m-as risca sa-i pun chiar daca se supara pe mine, astept parerea unui medic dermatolog... Va rog tare mult sa ma sfatuiti sa-i pun sau nu gel? Sau poate este o persoana de profesie manichiurista pe forum care pune si gel, astept si o asemenea parere, ar pune gel pe unghii unei persoane cu asemenea pb? Va multumesc si astept parerea d-voastra. Vreau sa mai specific ceva, desi nu intentionez momentan sa fac o profesie din asta, sunt f priceputa in aplicarea unghiilor cu gel, nu sunt o incepatoare, e m mult un hobby.
12 comentarii
0
16-05-2011, ora 20:50
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

referitor la psoriazis
stiu ca NU este nici o problema...poti sa-i pui si nu este transmisibil..

despre vitiligo..nu stiu nimic.

Asteapta POATE mai scrie cineva.

O seara frumoasa va doresc.
0
17-05-2011, ora 16:31
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Nu exista contraindicatii pentru aplicarea unui astfel de gel nici in caz de psoriazis si nici la vitiligo.
Informativ pentru sora dvs: exista multe unguente si alifii care trateaza psoriazisul.
0
17-05-2011, ora 18:45
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

cu drag pt. Psihoterapeut

Fiica cumnatei mele are psoriazis.
Toti medicii la care a fost ziceau ca, NU se poate trata.

ROG:
scrie-mi cu ce...sa le pot scrie si lor.

O seara frumoasa sa ai.
0
21-05-2011, ora 12:06
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Multumesc de raspunsuri, stiu ca nu este transmisibil psoriazisul dar nu arata prea placut mainile ei si sunt afectate si degetele, mi-e frica sa nu o doara pt. ca stiu din proprie experienta ca si la unghii perfect sanatoase este cat dureros (chiar daca putin) mai ales la piliire si se subtiaza unghia in timp, plus ca unele geluri si pisca la lampa si dureaza ceva pana te obisnuiesti cu gelul pe unghii mai ales daca nu ai mai avut pus gelpana acum iar la intretinere trebuie pilit mai mult. Eu i-as pune dar mi-e frica sa nu-i fac mai rau sau sa nu regrete apoi. Ea a vazut la mine cum arata deci asa arata bine dar ea nu stie ce implica punerea gelului pe unghie pt. ca nu a stat pana acum langa mine sa vada procedeul, ea probabil crede ca e ca manichiura simpla, pui gel faci model si atat, nu ca mai trebuie si pilita unghia, ca trebuie pus la lampa, ca unele geluri si pisca, ca nu ai altfel cum sa indepartezi gelul de pe unghie decat prin pilire, mainile si unghiile ei sunt mai sensibile decat la o persoana fara probleme din cauza psoriazisului Ceva in genul arata mainile ei, deci va dati seama de ce stau pe ganduri daca sa ii pun unghii cu gel sau nu http://www.psorinfo.com/Files/Billeder/Corporate/palme_1_big.jpg, parca nu m-as baga la asa ceva... Am sa-i explic procedeul sa vad ce parere are. Eu i-as face o manichiura simpla si atat.
0
21-05-2011, ora 12:23
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Apropo de tratamente pt. psoriazis... Psoriazisul nu se vindeca ci este o boala autoimuna mostenita genetic, odata declansat psoriazisul este o boala pe toata viata dar se pot ameliora simptomele cu anumite tratamente. Sora mea a fost la clinica Psoremiss din Tm dar exista in mai multe orase, acesta este site-ul http://www.psoremiss.ro/. Ei sunt specializati cu asa ceva strict cu psoriazisul. Sora mea a fost la aceasta clinica si a primit tratament, ceva creme parca si intr-adevar acest tratament i-a ameliorat simptomele considerabil mai ales crustele de pe piele chiar la un moment dat i-au trecut aproape de tot dar pe baza de stres si scadere a imunitatii i-au revenit iar (a fost insarcinata de curand) oricum nu la fel de urat ca inainte. Stresul, anxietatea si scaderea imunitatii pot cauza declansarea acestei boli si pot de asemenea, agrava leziunile deja existente. Momentan nu mai poate continua tratamentul pt. ca alapteaza dar chiar a ajutat-o acest tratament.
0
21-05-2011, ora 12:43
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Psoremiss TM detalii contact http://www.psoremiss.ro/filiale_in_romania/psoriazis_timisoara.html
0
21-05-2011, ora 12:52
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Cer scuze pentru exprimare. Nu se trateaza definitiv acest diagnostic, DAR cu unele unguente se pot elimita definitiv crustele, punctele sau petele rosii = adica aparent sa nu fie nimic. Psoriasizul poate fi transmis si genetic, dar nu neaparat. Majoritatea o dobandesc datorita stresului sau a bauturilor alcoolice. DACA pastram psihicul si nu stresam persoanele cu aceasta boala, DACA se tine un regim alimentar, DACA nu se consuma alcool = psoriazisul poate sa ramana doar pe hartie.
Fiind psihoterapeut am multi pacienti care au eliminat simptomele, apoi cu ajutorul celor mentionate mai sus NU au mai avut probleme. Desigur ca unii vor avea stresuri, betii etc si vor mai avea mici probleme, dar nu mai mult. Toate acestea mi se par multumitoare avand psoriazis.
Multa sanatate.
0
21-05-2011, ora 13:40
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
pt. psihoterapeut
Multumesc tare mult pt. raspuns si...de fapt sa stii, la ea n-a avut nimeni in familie (are 26 ani), nu consuma alcool si SIGUR-dupa cum zici..e pe fond de stress.intr-un an. problemele ei sper sa se diminueze si sa-si mai revina.
O zi minunata iti doresc.

pt.angelica
Multumesc si tie.
am retinut adresa, voi intra pe Google..si de fapt ea este din jud.Timis...asa ca, ii va fi usor sa mearga, probabil dupa ce va lua fetita vacanta.
Sa ai o zi frumoasa.
0
27-05-2011, ora 09:34
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Nu va sfatuiesc sa-i aplicati gelul acela pe unghii si nici sa le piliti excesiv pentru ca exista posibilitatea ca leziunile sa se accentueze.
In ceea ce priveste psoriazisul, nu exista tratament sa vindece boala dar exista modalitati suficiente pentru disparitia leziunilor si imbunatatirea calitatii vietii.
Numai bine,
0
16-06-2011, ora 18:54
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
psoriazisul se vindeca 100%
levantica pelin menta si cimbru, ceaiuri, tratamentul sa dureze 30 de zile, regim alcalin, trece si mama lui de psoriazis.
0
16-06-2011, ora 20:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pentru allinna

BUCURIE!
pentru o tara intreaga- cei care au psoriazis...si NU-S putini.

ROG RETETA COMPLETA, CAT DIN FIECARE SE PUNE.DETALIAZA...
se tine la macerat sau la rece..sau..??

MULTUMESC anticipat.

O seara linistita.
0
28-07-2011, ora 17:07
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Acum cca 10 ani sa zic, am fost diagnosticata cu psoriazis, nu am avut mult, numai la un cot, dar deajuns sa ma deranjeze.
Nepoata mea avea giardia, adusa de la gradinita, fabricata de propriul organism (ca nici acum nu se stie cum se prolifereaza giardia, doar se presupune este valabil pentru helminti taenia si alte feluri de viermi care salasuiesc in noi )..
Am luat toata familia un produs de la plafar care se numea si este inca la Plafar "antigiardia " are 5 sau 6 plante in componenta, cert este ca mie mi-a trecut psoriazisul desi facusem nu stiu cate lame sa se constate daca este ciuperca sau psoriazis. Acesta este secretul, pastila contine plante, se iau dupa indicatiile de pe cutie sau de pe net, in acel timp am tinut regim alcalin, dar la sange pentru ca toate tratamentele sunt bune cu o singura conditie, sa le respecti principiile de functionare si mediul in care isi fac efectul
Regimul alcalin este descris pe net dar il pot detalia, seamana cu regimul de slabit, o sa aveti multe avantaje in perioada acestui regim, o sa constatati ca v-a disparut si gastrita, si se amelioreaza functiile ficatului, numai aveti dureri de cap de burta, daca aveti afte ciuperci prin gura de la diabet, dispar si acelea, mamei mele care este diabetica i-au disparut si nispe ciuperci pe picior care le avea in urma diabetului, de foarte mult timp, ciclul se amelioreaza, nu mai aveti greturi, dormiti bine si aveti o pofta de viata iesita din comun.
DEci
fara grasimi, niciun produs care contine conservanti, fara paine,
exemplu meniu : dimineata : 1 ou moale 150 grame iaurt dietetic (daca sunt probleme medicale o felie doua de paine ), pranz: 150 gr de pui la gratar (slab ), sau peste sau manzat acelasi gramaj, si legume la gratar 150 gr in total legumele :telina, vinete, gulie, ciuperci, morcov (putin, este dulce si favorizeaza ciupercile ), dovlecei., cateva masline (nu la gratar ) Nu uitati la 2 zile sa picurati si cativa stropi de ulei de masline.
Daca vi se face foame iaurt dietetic 0, 00 grasime, putin 100 gr.
Fara dulciuri paste fainoase, paine, cartofi rosii si fructele, timp de 1 luna, nu se intampla nimic, organismul are suficiente rezerve, se revine progresiv si cantitatea de alimente trebuie sa ramana in limita bunului simt,
Cine mai are de intrebat -, mie mi-a mers extraordinar de bine si am ramas la un regim aproximativ ca in prima zi, am slabit si ma simt foarte bine, inainte mancam ce se nimerea prin frigider si ajunsesem la 90 de kg la 172 cm, acum am 75kg.
Multa sanatate tuturor si bineinteles cele scrise de mine nu tin loc de vizita la medic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.