unghie picior care puroiaza

10-11-2009
guguluta
Nu este medic/terapeut
guguluta
de o luna ma doare degetul mare de la picior.am pus ung.aureomicina, ihtiol, rivanol, betadina.pina acum era inflamat si incet, incet, parea sa-mi treaca.de 2 zile a inceput sa ma doara din nou si sa imi puroiaze.precizez ca ma doare pe lateralul unghiei si am unghia putin incarnata.ce pot sa fac sa-mi treaca ?
6 comentarii
0
10-11-2009, ora 18:07
dr. nica
Identitate neconfirmată
dr. nica
incearca dezinfectia locala cu betadina si pansament cu antibiotic(fucidin).Taie unghia drept nu pe rotund si evita incaltamintea care te strange-pe zona degetelor.Daca inflamatia persista etapa urmatoare se adreseaza unghiei respectiv scoatere sau indreptare cu sarmulite asemanator aparatelor dentare
0
10-11-2009, ora 18:09
dr. nica
Identitate neconfirmată
dr. nica
oricum pasul 1 ar fi de analizat puroiul printr-un examen bacteriologic atat timp cat el se produce
0
11-11-2009, ora 17:33
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca unghia este incarnata, pana nu este excizata portiunea de unghie care intra in carne supuratia nu se vindeca! Examenul bacteriologic arata de cele mai multe ori prezenta stafilococului, insa tratamentul local si general cu antibiotice nu amelioreaza decat partial simptomatologia.
Ar fi bine sa ajungeti cat mai repede la un dermatolog sau un chirurg!
0
29-11-2009, ora 18:09
carmen
Nu este medic/terapeut
carmen
buna!Am o problema la unghii, i-mi cad unghiile de la picioare de vreo patru ani, numai primele doua, cele mari ma dor foarte tare vreo 2-3 zile de nu le pot atinge, apoi i-mi coace la radacina si nu ma mai doare, dupa un timp i-mi cad.Iar urmatoarea dupa cea mare nu ma doare dar mi se deslipeste.Mi se intimpla o data pe an.Am fost la medic mi-o recoltat proba de tesut de la unghie dar nu mi-a gasit nici un microb si mi-a spus ca ar fi o boala rara si nu mi-a mai dat nici un tratament.Va multumesc si sper sa ma puteti ajuta
0
29-11-2009, ora 20:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Renuntati sa va mai taiati pielita de la baza unghiilor !
0
16-12-2009, ora 09:26
maria_corina29
Nu este medic/terapeut
maria_corina29
am avut si eu vreo 5 luni de zile la unghia mare de la picior puroi, probabil ca la inceput a fost panaritiu dar netratat si tot zgarmand eu la el, mi-a crescut unghia in carne si puroia continuu. nu m-am dus la chirurg de frica si am stat asa cateva luni bune tot cautand pe net remedii. asa am aflat de dr Uscatu Marius de la clinica medlife din bucuresti si am luat legatura cu dansul. mi-a spus ca nu se face nici o operatie ci doar imi taie coltul unghiei intrat in carne caci altfel nu se vindeca cu nimik. am ajuns la bucuresti si la dl doctor. interventia pe care mi-a facut-o a fost foarte simpla si nedureroasa(xilina) si a durat 30 de secunde. mai mult am facut pe drum caci veneam din pitesti. vreau sa-i multumesc dl doctor pt ca am scapat de o problema care ma sacaia de mult timp si ajunsesem sa nu mai pot merge decat in papuci. puteti apela cu incredere la domnul doctor care pe langa faptul ca este un medic foarte bun este si un om extraordinar. -*

(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciupercă unghie picior - tratamente și sfaturi
  • Unghiile încarnate - sfaturi și tratament
  • Remedii eficiente pentru ciuperca unghiei
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •