unghie incarnata

28-04-2012
lorenamaria08
Nu este medic/terapeut
lorenamaria08
Buna ziua.Ieri fost la doctor deoarece aveam o infectie la degetul stang de la picior si mi-a spus ca trebuie sa-mi scoata unghia pentru ca se incarnase si agravase si alta varianta nu mai ramasese disponibila.Mi-a curs foarte mult sange in prima zi, a trebuit sa-mi schimb pansamentul de la exterior(nu cel care era direct pe deget) de 3 ori in aceeasi dupamiaza altfel cand ma duceam la toaleta lasam dare de sange pe drum de la el.Astazi(a 2-a zi dupa scoaterea unghiei) mi l-a schimbat cineva acasa cu apa oxigenata si ce mai trebuie si m-a durut cumplit la scoaterea pansamentului desi a lucrat foarte usor si atent, am plans de durere, a curs sange dar nu a mai curs atat de mult.As vrea sa stiu cu aproximatie in cat timp de acum incolo se vor opri sangerarile?Macar sa nu mai fie necesar atat de mult pansament, caci nu-mi intra piciorul in nici un fel de incaltaminte si nu stiu cat o sa mai rezist sa stau in pat...
1 comentarii
0
29-04-2012, ora 07:00
Cristi_pata
Nu este medic/terapeut
Cristi_pata
Am avut la ambele degete mari de la picioare unghii incarnate. Dupa 2 ani jumate in care un doctor mia tot taiat colturile din care, unghia crescand la loc in carne. A patra oara mia zis ca trebuie sa mio scoata pe toata, iar dupa o perioada de timp de la scoaterea unghiei trebuie sa ma opereze ca sa imi refaca patul unghiei. Am refuzat acest lucru si am cautat pe google alte metode de rezolvare. Am gasit urmatoarea metida 3 TO SPANGE. Scrietii numele pe google si o sa gasiti. Va asigur ca doare ca o injectie la inceput si este incomoda primele 2 ore. Dupa o sa si uitati ca aveti o proteza de sarma pe picior si o sa aveti o viata foarte normala. Am ales aceasta metoda pt ca nu mai suportam scoatere unghiilor chiar daca nu imi era scoase in totalitate si doar exteriorul pana in carne este foarte dureros si asa. Metoda 3 to spange este c scumpa dar avand in vedere ca durerea nici nu se poate compara cu cea a unei extractii de unghii eu dupa ce mam refacut zic ca merita. Sunt 2 astfel de cabinete in bucuresti, adik asa stiu eu ca erau in 2011. Unul in sect 5 pe strada Panduri, celalalt in sect 2 str Pescarusului. Eu mam tratat la al doilea. Tin sa mentionez ca cea care monteaza este o doctorita dermatoloaga, iar montarea aparatului dureaza o ora. Pe mn prima vizita m-a costat 2.2 mil, iar urmatoarea svhimbare a sarmei superioare 40 roni. Dupa renuntat si ma simt ok. O zi buna va doresc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul