unde se gaseste vaccinul antihpv?

25-01-2013
helena123
Nu este medic/terapeut
helena123
saptamana asta e sapatamana europeana de prevenire a cancerului de col uterin. se promoveaza peste tot vaccinul acela anti hpv. problema este ca ei promoveaza un vaccin care nu se gaseste in tara noastra. am sunat sau am vorbit fata in fata la toate clinicile, spitalele si farmaciile posibile. nu exista pe nicaieri. pe net nu sunt informatii actualizate. cei de la coalitita de prevenire a cancerului de col nu au fost in stare sa imi dea macar o clinica unde se face, mi-au dat niste informatii eronate.
prin urmare, as vrea sa stiu o clinica unde se face in ploiesti, bucuresti sau brasov. e de preferat o clinica pentru ca nu il pot lua eu direct de la farmacie, costa o caruta de bani si trebuie sa stea la rece iar eu nu ma descurc pana acasa cu el. iar celelalte doze vor fi vara.
2 comentarii
0
25-01-2013, ora 19:40
ramo_mona
Nu este medic/terapeut
ramo_mona
buna, eu sunt la a treia doza peste trei luni, eu l-am gasit in timisoara. daca in caz ca il gasesti sa-ti cumperi o gentuta frigorifica in care pui 2 acumulatori (pe care i-ai tinut la congelator). cand ajungi acasa pui celelalte doze in frigider. din cate stiu eu inca nu a inceput campania de vaccinare, doar se vb despre ea. toate cele bune
0
25-01-2013, ora 21:16
helena123
Nu este medic/terapeut
helena123
@ramo_mona, multumesc pentru raspuns.
mie personal geanta frigorifica nu mi se pare sigura, mai ales vara nu cred ca va face fatza. am avut o lada frigorifica cu acumulatori si nu era buna de nimic... nu prea m-as risca cu un vaccin asa de scump.
tie cine ti-a facut vaccinul, ai chemat o asistenta? ai fost la un spital? cum se procedeaza?
dupa ce iti faci cele 3 doze, ce analiza se poate face sa vezi daca vaccinul a avut efect? in testarile de la vaccin se verifica titrul de anticorpi din sange, dar in romania cel putin nu am vazut o astfel de analiza.
multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Eficiență dovedită pe termen lung a vaccinului împotriva cancerului cervical
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  • Ar trebuie să știi dacă ai sau nu HPV - ce trebuie să faci
  •