dupa un tratament de helycobacter, amigdalitele s-au marit

25-09-2014
b0g
Nu este medic/terapeut
b0g
buna ziua,

in luna aprilie 2014 am urmat un tratament de helycobacter;
la sfarsitul tratamentului (dupa 7 zile) mi-a aparut pe limba o depunere alba iar apoi amigdalele s-au marit (din observatii mai atente contin o depunere alba 'tonsiloliţi' care se pot indeparta, dar dupa un anumit timp mai apar; nu sunt tari, de dimensiuni aproximativ 0, 5-1 mm)

dupa 3 luni (iulie) am refacut testul helycobacter din scaun si am iesit negativ;

dupa alte 2 luni (septembrie) am refacut testul helycobacter din scaun si a iesit negativ dar am facut si testul din sange si mi-a iesit Reactiv (de ce?);
la tranzitul barital totul e in regula
la analizele de sange din luna septembrie mi-au iesit urmatoarele:
- VSH = 12; peste limita de 10
pentru hemoleucograma completa:
- rbc 5, 74; maxim 5, 7
- hgb 18, 0; maxim 17, 3
- hct 50, 5; maxim 50
- pdw 16, 8; maxim 16, 5
restul se incadreaza

- fibrinogemie = 224, 7; se incadreaza in limite
- factor reumatoid, sub limita de 8
- proteina c reactiva, sub limita de 6
- aslo 400, peste limita de 200
- la cultura exudat faringian 'streptococus pyogenes absent; prezenta flora bacterian fara semnificatie patogena'
- la cultura secretia nazala 'pe medii de cultura nu s-a dezvoltat flora patogena (stretococul aureu, ... etc)'
- la examnul de sputa:
cultura si identificare bacterii '... nu s-a dezvoltat flora microbiana patogena'
examen microscopic colorat 'celule epitaliale relativ frecvente; leucocite rare; flora microbiana frecventi coci gram pozitivi izolati si in lanturi scurte'

vreau sa stiu:
- mai sunt probleme cu helycobacterul?
- poate fi un inceput sau sfarsit de infectie cu stretococi (mentionez ca albeata de pe limba si amigdalele umblate le 'duc' de prin luna aprilie, iar singurul lucru ce am observat ca dimineaza dupa ce ma trezesc simt o usturime pe faringe si o roseata (nu sunt puncte de eroseata) iar usturimea dispare pe parcursul zile)
- dupa cat timp pot reface analizele de sange pentru a vedea daca aslo a crescut sau nu?
- ce pot face acuma? trebuie scoase amigdalele?
5 comentarii
0
25-09-2014, ora 12:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU sunt rezolvate problemele gastrice
cu siguranta persista refluxul gastro-intestinal care afecteaza faringele si amigdalele. / asta le mentine inflamate.
2cu siguranta este infectie cu streptococ si la o acutizare a faringitei sau amigdalitei faci tratament cu Ospen 10 zile
3. nu e cazul sa mai faci analiza la ASLO
pana nu rezolvi definitiv problemele gastrice si cu amigdalele
4.daca rezolvi corect probelemel gastrice cum am mai scris pe forum cu regim strict si tratament naturist, amigdalele pot sa se micsoreze in volum
sau dupa un consult ORL.. o sa afli ce e mai bien sa scoti amigdalele clasic sau sa micsorezi amigdalele in volum cu radiofrecventa
0
26-09-2014, ora 21:48
b0g
Nu este medic/terapeut
b0g
multumesc frumos,

ce alte teste se mai pot face pentru a afla urmarile/ complicatiile unuei infectie streptococice? ma refer la complicatiile cu inima, cu articulatiile sau alte complicatii majore

mentionez ca am 32 de ani
0
30-09-2014, ora 11:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
eu pun pe primul plan simptomele clinice
daca ai probleme la inima si articulatii
te duci la cardiolog si reumatolo el, medicul o sa trimita sa faci analizele de care are MEDICUL nevoie ca sa stabileasca un diagnostic corect
NU se fac analize.. asa la dorinta si sa.ti cauti diagnostice
daca NU ai simptome clinice care te duc cu gandul la probleme la articulatii sau inima
te relaxezi si iti cauti de viata... fiindca cu varsta.. problemele oarecum apar, vrem noi sau nu vrem
0
30-09-2014, ora 20:05
b0g
Nu este medic/terapeut
b0g
multumesc,

este posibil ca tonsiloliţi sau cauzeum care se mai afla in amigdale sa produca in continuare streptolizina iar organizmul sa produca in continuare antistreptolizina?, sau cazeumul nu are efect in modificarea ASLO?
deoarece doar la amigdala am putut scoate cazeum, la cea din stanga este oarecum sigilata dar are si o forma ciudata, nu arata ca o amigdala umblata ci e mai mult plata
0
01-10-2014, ora 10:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
anistreptolizina.. se produce NUMAI daca este prezent streptococul
poate fi cazeum si cu stafilococ si alta flora saprofita.. fara ca aslo sa fie marit
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.