un sfat, va rog!

13-02-2011
user_94709
Nu este medic/terapeut
user_94709
Buna seara! M-am mutat acum 6 luni la iubitul meu, ma inteleg f bine cu el, dar singura problema este ca stau si cu bunica lui. Cateodata ne intelegem bine, cateodata nu.Adevarul este ca ea este o femeie enervanta, foarte cicalitoare.Imi vine sa renunt la tot si sa plec de aici. Imediat o sa ma casatoresc cu el si acum parca simt ca nu va fi bine pe urma din cauza bunicii lui.Ce sa fac?Cum sa mai procedez sa am port cu ea?
9 comentarii
0
13-02-2011, ora 22:38
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
daca-ti iubesti partenerul si el pe tine, nu-l pune in situatia sa aleaga intre voi doua.eu te-as sfatui sa fi mai toleranta, este batrana, are o alta mentalitate, este din alta generatie, bineinteles daca lucrurile n-au scapat de sub control.mult succes.
0
14-02-2011, ora 01:44
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Bunicii sunt de dimensiuni mitologice pentru multi dintre noi.Este foarte dificil de asemenea sa-i intelegi pe multi dintre ei.Daca tu esti hotarata ca acesta e omul cu care vrei sa iti imparti viata ignora-o si vezi de treburile tale Tu ai toata viata inainte, dansa nu, Este fff greu si pentru ea
Mult succes,
psiholog Ioana Panculescu
0
15-02-2011, ora 00:46
rezolva_problemele
Nu este medic/terapeut
rezolva_problemele
Trebuie sa-l pui pe iubitul tau in fata unei alegeri: intre tine si bunica-sa. Asta e. mai mult, e o dovada a devotamentului lui fata de tine.In legatura cu bunicuta, aceasta poate sa se duca linistita la parintii lui, si sa va lase pe voi tinerii impreuna, asa cum trebuie (batranii cu batranii si tinerii cu tinerii). daca nu va va face aceasta alegere, atunci poti sa-ti faci linistita bagajele si sa placi chiar tu, deoarece in aceasta configuratie, iti garantez ca nu vei avea viata buna, saraca de tine, asa ca macar sa nu-ti irosesti timpul inutil...iar el sa ramana cu bunica, sa-i dea laptic cu biberonul.
0
18-02-2011, ora 18:17
user_94709
Nu este medic/terapeut
user_94709
Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre! Asa am sa fac, mi-ati dat un raspuns corect.
0
18-02-2011, ora 18:58
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ce ai ales ?indiferent de alegere iti doresc multa fericire si sanatate.
0
21-02-2011, ora 20:00
user_94709
Nu este medic/terapeut
user_94709
Am ales sa-mi vad de treaba mea, sa fiu mai toleranta, sa o ignor pentru ca nu se merita si nu pot sa-l pun pe iubitul sa aleaga intre mine si ea. Nu-mi sta in caracter.
0
21-02-2011, ora 20:15
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
felicitari, daca va iubiti veti invinge.multa bafta si sa fiti fericiti.
0
23-02-2011, ora 19:48
user_94709
Nu este medic/terapeut
user_94709
Vasi, pot sa-mi spui si mie daca si tu treci prin situatie asa cum trec si eu?
0
07-03-2011, ora 18:48
Clariss
Nu este medic/terapeut
Clariss
Buna dragelor,

Din start doresc sa va spun ca nu am trecut intr-o asemenea situatie... sincera sa fiu nu cred ca as avea rabdarea necesara pentru a sta 24 de ore din 24 cu o batrana. Doamne fereste nu am nimic cu batranii, am si eu bunici ii iubesc, ma duc la iei, dorm la iei... dar am prins o antipatie de cand m-am mutat cu chirie ultima oara, si cand alaturi de mine sta o batrana prefacuta (sa ma scuzati)... Lev_georgi prietenul tau ar trebuie sa iti pupe si talpile, sincer iti spun, gestulo tau este nepretuit insa eu as dori sa te avertizez ca intr-o zi s-ar putea sa regreti decizia, s-ar putea sa iti dai seama ca te completi intr-o anumita situetie, s-ar putea sa suferi o mare dezamagire. Esti sigura pe decizia luata? Sfatul meu este sa consulti un psiholog, un consilier psihologic sa intelegi tot ceea ce ti se intampla, sa te autocunosti sa vezi daca in subconstientul tau esti pregatita de un asemenea gest. Daca timpul sau finantele nu iti permit sa mergi la un cabibet poti apela ca un psiholog online (vezi topexperti.ro)... merita, nu iti dai seama ce zace inlauntrul tau, contribuie la dezvoltarea ta personala.

O seara placuta,
Clariss
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul