tatal meu de 75 de ani are probleme psihice...

29-12-2013
Someboddy
Nu este medic/terapeut
Someboddy
una ziua!tatal meu, in varsta de 75 de ani are probleme psihice.Totusi refuza vizita la psihiatru si ne pune intr- situatie f dificila, mai ales ca devine un pericol fizic pentru viata noastra.Pe scurt:
-surorile lui spun ca de f tanar a vut asa probleme;ba chiar a fost acuzat ca ar fi incercat in tinerete sa se culce cu mama lui;
-de cand il stiu are impresia ca toata lumea vrea sa se culce cu el:fosta invatatoare, diriginta mea, vecine, cunostinte, ba chiar si soacra mea;ba pana si de copilul nostru a spus de curand ca se urca pe el si da din fund ca si cum ar vrea sa...
-ii facea mamei scandal, daca aceasta punea intamplator pe masa din bucatarie doua rosii si un castravete sau banane etc...o intreba ce vrea sa ii sugereze...
-cand eram mica m-a lasat sa ma curentez, in scop didactic, ca sa ma invat minte sa nu mai umblu la prize;la fel si pe copilul nostru, l-a lasat sa se arda cu becul incins, ca sa nu mai umbel la veioza...sau l-a pus sa rupa o urzica batrana, cu tepi f mari, ca sa se invete minte sa nu mai rupa florile din gradina;urletele copilului de durere nu l-au impresionat deloc, ba chiar a ras cu hohote...probabil asta e anestezie afectiva...
-m-a amenintat ca ma omoara, fiind si baut;mi-a zis ceva de genul:Pe tine o sa fac in asa fel incat sa te termin;o sa te trimit langa maica-ta, la cimitir(mama fiind moarta, Dumnezeu sa o odihneasca);
-a uitat gazele deschise:doar o minune a facut sa nu sarim in aer;
-imi spune sa am grija ca s-ar putea ca sotul meu sa ma omoare;
-deviaza tot mai tare in ultimul timp-si de parintele din parohia noastra a zis ca l-a vazut sarutandu-se apasat cu un alt barbat,
sufera de minciuna patologica, PREMEDITATA, cu care ne discrediteaza in fata tuturor
-face crize repetate, f dese, inclusiv la 2 noaptea sau 5 dimineata, ne ameninta ca vinde casa si locul de veci pe 5 bani la primii straini iesiti in cale...
-e o psihopatologie de familie, cel putin inca patru surori sunt cu nervii la pamant dintre care 2 au ajuns in coma alcoolica...
Acuma...mereu m-am gandit ca e tata.Ca asa cum el m-a crescut si m-a iubit cand eram mica(avem si f multe momente frumoase impreuna), e datoria mea sa ii trec crizele si sa i le inteleg.Dar..in momentul in care vad ca ne ameninta chiar viata, ma ia frica.Deci:cum se procedeaza intr-un astfel de caz?Daca il oblig la un control psihiatric, de unde stiu ca nu ma omoara aici in casa, sau ca nu se razbuna pe copil, Doamne fereste!Am vazut in presa ca sunt destule astfel de cazuri tragice..Ce boala ar putea avea tata, dupa cele expuse mai sus?Un posibil diagnostic, chiar si virtual, m-ar ajuta sa mai caut pe net, sa inteleg situatia in care ne aflam.Orice parere si sfat sunt binevenite!
5 comentarii
0
29-12-2013, ora 22:46
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Din cate imi dau seama tu si familia ta locuiti cu el in casa parinteasca nu?
Daca nu este asa cel mai usor pt siguranta voastra este sal lasati in voia sortii, dar daca locuiti cu el atunci chiar ca este o mare problema pt ca naveti cum sa va aparati de un eventual episod neplacut. Puteti sa mergeti la un spital psihiatric unde sa stati de vorba cu un medic care sunt pasii pt internare, dar eu va pot spune din experienta ca aici in bucuresti la obregia de exemplu cand ducem un bolnav cei care il duc trebuie sa faca un procesverbal prin care trebuie sa scrie motivul pt care lau adus adica ce a facut, si de regula membrii familiei fac asta, SI IN MAJORITATEA CAZURILOR EI NU STAU INTERNATI FOARTE MULT CI NUMAI CATEVA ZILE
0
29-12-2013, ora 23:27
Someboddy
Nu este medic/terapeut
Someboddy
Da, locuim cu el.Si am mai auzit ca de regula, bolnavii psihici stau internati doar o perioada, dupa care revin acasa.Oricum, nu as vrea sa se ajunga la internare.E o situatie paradoxala.Ciudat e ca dupa toate amenintarile lui, ramane tot TATA.Dar imi e cam frica ca am citit in presa fel si fel de cazuri de bolnavi care s-au razbunat pe familie.Aveti idee cam care ar fi boala sau bolile de care sufera?
0
29-12-2013, ora 23:59
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu nu sunt medic eu am vazut astfel de persoane doar in timpul actiunii lor si cand am mers cu ei la spital sau dupa o perioada.
Pot sati spun cate ceva din ceea ce am vazut la mine in familie sau la rude despre comportamentul celor de varsta tatalui tau sau a celor in varsta: unii fac pe bolnavii psihici pt a capata ceva cum ar fi atentie, tigari, cineva la mana lui, menajera, sau altii care toata viata lor au fost bastani si ceilalti au fost la cheremul lor si acum incearca asta cu cei ramasi langa ei si pentru asta ataca zonele sensibile copii, amintirea celor plecati, amenintarea.
RASPUNDEMI TE ROG LA INTREBARILE ASTEA:
CE VEI FACE DACA BAIATUL TAU ITI VA SPUNE CA A FOST VIOLAT CAND TU SI SOTUL ERATI PLECATI??????
BAIATUL TAU ISI VA ADUCE AMINTE TOATA VIATA DE BUNICUL CARE STATEA DEASUPRA LUI CE ZICI????????
CAND VA MAI CRESTE BAIATUL SATI ZICA CA VA FI GAY CA LA INVATAT BUNICUL???????????//
SA TE ANUNTE CA A FOST CU BUNICUL LA FETE???????
MA INVATAT BUNICUL SA BEAU SA FUMEZ SA FAC DE TOATE????/ SI MULTE ALTELE PE CARE TU LE STII MAI BINE CA MINE.
Crezi ca merita??????????? cel mai indicat este sa discuti cu familia ta si sa luati o decizie pt voi pt ca tatal tau se va descurca, sau poti sta cu inima stransa de fiecare data cand iti suna telefonul sa te gadesti: CE SA INTAMPLAT, CE A FACUT, COPILUL ESTE BINE, sa tresari de cate ori vine langa tine tatal, de cate ori te duci la culcare daca a inchis butelia, daca a stins tigara, cum este soba si multe altele.
ESTE O VORBA: MAI BINE MANANC UN COLT DE PAINE USCAT DAR DORM LINISTIT PE PERNA MEA.
GANDESTETE LA ASTA.
0
30-12-2013, ora 00:21
Someboddy
Nu este medic/terapeut
Someboddy
eram plecati demult daca as fi crezut asa ceva.nu s-a intamplat nimic de genul asta, copilul e absolut normal si foarte echilibrat pt situatia pe care o traim.la taica-miu totul se rezuma la impresii.acuma ce ar fi sa banuim toti batranii senili de asa ceva?mi se face rau doar gandindu-ma la asa o ipoteza...dar dincolo de boala lui, pe care i-o cunosc de mica stiu sigur ca nu ar face asa ceva.si copilul e destul de mare ca sa stie ce e bine si ce nu.imi spune absolut tot.
0
10-02-2014, ora 21:53
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
RALUU CUM MAI ESTE ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul