un regim al dr.Mihaela Bilic nutritionst

03-02-2010
geannyna
Nu este medic/terapeut
geannyna
buna fetelor!

eu sunt noua pe aici si vreau sa va sp k si eu ma chinui sa slabesc. mai nou ieri tot cautand pe net am dat de regimul acestei doamne dr. si mi sa parut usor de tinut si sunt si usor de gasit alimentele.o sa-l scriu pentru cine vrea sa-l puna in practica:
MIC DEJUN:
1). 1 iaurt mic(150g)+1banana taiata felii.
2). 2 oua sau omleta(fara ulei)+1 felie de paine prajita (sau graham)+1rosie+1castravete.
3). 1 baton de cereale+1 cana lapte semidegresat(250ml).
4). 2 felii de sunca slaba +1 felie paine de secara+1rosie+1ardei gras.
5). 2 pumni de cereale(de oeice fel)+1iaurt mic sau 1 cana lapte.
6). 3 crackers unsi cu margarina vegetala +1 radei gras+1 castravete.+1 iaurt mic.
7). 2 oua fierte tari+1 felie de paine prajita+6 masline +1rosie.(se poate lua la rand pe zile 1in prima zi;2 in a doua zi si tot asa).

PRANZ:
1) 1 salata mare greceasca:rosii;castraveti;ardei gras;ceapa;masline;1felie de branaz feta;1ou fiert;1 felie paine.
2) 1 omleta din 2 oua cu jambon;ciuperci;1 lingura cascaval ras+1salata verde+1felie paine neagra.
3). 1 saorma mica de pui (fara cartofi prajiti si maioneza) cu usturoi+1salata mare.
4).1 portie paste cu sos rosu(bologneze)+1lingura de parmezan ras- se pot folosi si sosurile gata preparate din comert inclusiv Pesta.
5). 1 ciorba/supa de orice fel de carne slaba(fara smantana) si multe legume.
6). 6-8 buc.de sushi+1bol de supa.
7). 1 salata mare de varza alba.

CINA:
1). 1 salata mare din toate tipurile de frunze+morcov+telina rasa+ardei gras;castravete+rosie+1ou fiert+1 conserva de ton+7-8 masline verzi.
2). 1 salata mare asortata+1/2 piept de pui(sau 3-4 felii de somon afumat)+1lingura de parmezan ras+6masline negre.
3). 1 bucata de peste inabusit la cuptor.
4). 1 pulpa de pui sau 1/2 piept de pui+legume gratinate la cuptor(conopida, dovlecel, vinete sau ciuperci taiate felii si sos facut din( 2 linguri de parmezan ras;2linguri smantana max.12%grasime, 1 ceasca de lapte cald, ierburi aromate)
5). 1 bucata muschi de porc sau 1/2 muschiulet la gratar +4-5 linguri de varza calita(in sos de rosii)+1 ardei iute.
6). 1 bucata de somon la gratar+sparanghel sau brocolii fiert.
7). 1 bucata de carne de vita la gratar+legume (ciuperci;dovlecel;vinete)+1 cub de unt.

sper sa de-a rezultate! vapup.
5 comentarii
0
03-02-2010, ora 10:46
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Acest regim "de slabit" este o mare prostie, oamenii trebuie sa fie foarte naivi sa creada ca pot slabi exact cu lucrurile care de fapt ingrasa sau sunt nesanatoase: banane, oua, sunca, margarina, masline, ceapa cruda, paine integrala si neagra, maioneza, paste fainoase, parmezan, carne, ciuperci si vinete, smantana, muchiulet, sparanghel, unt. Doctorul de mai sus merita la fel de mult termenul "nutritionist" ca si Omaba pretul "pacii" dupa ce ataca si ocupa tari noi.
0
03-02-2010, ora 13:47
kirta
Nu este medic/terapeut
kirta
Acest regim nu este deloc o prostie! Chiar se slabeste, dar nu rapid. Ouale nu ingrasa daca sunt fierte sau prajite fara ulei; smantana nu ingrasa, daca se foloseste maxim o lingura pe zi din aceea slaba; painea nu ingrasa, daca se mananca 1-2 felii pe zi etc. Cine a zis ca trebuiesc manacate TOATE odata? Eu am dat jos cam 9 kg intr-un an (si cu ceva miscare de 2-3ori pe saptamana, iar ultima masa nu mai tarziu de ora sase seara); acest regim iti da posibilitatea sa alegi la o masa si nici nu te infometezi. E posibil sa nu functioneze la toata lumea, eu vorbesc doar din proprie experienta.
0
03-02-2010, ora 16:42
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Eu te cred ca ai slabit, dar "regimul " de mai sus nu este unul de slabit caci daca te uiti mai bine este mancare normala, poate un pic mai sanatoasa decat alta. Dar un regim de slabit acest lucru nu se poate numi si exista mii de cauze din cauza carora ai putut slabi tu personal independet de un regim sau altul.
0
04-02-2010, ora 14:45
kirta
Nu este medic/terapeut
kirta
Mda! Am slabit exact in perioada in care am tinut regimul, dar de fapt am slabit din alte mii de cauze. :( (:
0
03-07-2010, ora 16:42
kritia
Nu este medic/terapeut
kritia
Buna, am folosit aceste pastile si au fost intradevar foarte bune.dar, recunosc am tinut si un pic de regim alimentar.
Am totusi o intrebare de unde le mai poti procura? Eu l-am folosit acum 2 ani. Daca ai o adresa sau un nr de tel. te rog spune-mi si mie. Merci frumos si o zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.