de o luna urmez un tratament pt poliartrita reumatoida.. pot sa iau si anticonceptionale?

11-04-2010
baby_doll21
Nu este medic/terapeut
baby_doll21
buna ziua! am 21 de ani si am o intrebare pt domnul dr, sper sa n-o ignorati. de o luna urmez un tratament pt poliartrita reumatoida, arava si sulfazaladine. as vrea sa stiu daca pot lua anticonceptionale. pe prospectul pastilelor atentioneaza grave malformari ale fatului in caz de sarcina. n-as vrea sa se ajunga la o sarcina cu probleme si de aceea as vrea sa iau anticonceptionale pt o protectie mai sigura. am mai luat timp de 2 ani rigevidon, pana am aflat ca nu e tocmai bun. am renuntat la el si am inceput sa iau diane35, de la care m-am simtit foarte rau, stari de voma, ameteli, palpitatii.mi-a fost frica de o posibila tromboza si le-am intrerupt. mentionez ca am si o dereglare hormonala de mica, cel putin asa mi s-a spus in urma unor analize. ce anticonceptionale as putea lua in cazul asta? va multumesc si va rog mult un raspuns.
5 comentarii
0
11-04-2010, ora 13:03
baby_doll21
Nu este medic/terapeut
baby_doll21
ULTIMA ANALIZA DE SANGE SI URINA
0
11-04-2010, ora 13:04
baby_doll21
Nu este medic/terapeut
baby_doll21
PH 6
ALBUMINA ABSENT
GLUCOZA ABSENT
PIGMENTI BILIARI ABSENTI
UROBILINOGEN NORMAL
DENSITATE 1030
CORPI CETONICI ABSENTI
SEDIMENT saruri amorfe, frecv. leucocite, rare hematii decolorate
FIBRINOGENEMIE 300
GLICEMIE 98.20
UREE SERICA 18.60
CREATININA SERICA 0.95
PROTEINE TOTALE SERICE 8.79
TGO 25.38
TGP 43.49
CRP PREZENTA
FACTOR REUMATOID ABSENT
AC. ANTI HCV ABSENTI
AG. HBS ABSENT
LEUCOCITE 10.7
HETATII 4.85
HEMOGLOBINA 13.58
HEMATOCRIT 40.9
TROMBOCITE 386
PCT 0.287
MCV 84.72
MCH 28.0
MCHC 33.03
RDW 11.77
MPV 7.55
PDW 10.5
%LYM 14.7
%MON 4.8
%NEU 76.9
%EOS 3.0
%BAS 0.6
#LYM 1.59
#MON 0.52
#NEU 8.34
#EOS 0.33
#BAS 0.7
VSH 60
0
11-04-2010, ora 13:21
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sulfasalazina ar putea interfera cu anticonceptionalele, facandu-le mai putin sigure. In plus, Arava in combinatie cu anticonceptionalele ar putea avea toxicitate hepatica mai mare decat fiecare separat. Deci, ar fi bine sa va bazati pe alte metode contraceptive si nu pe anticonceptionale, asa cum sunt, spre exemplu, mijloacele de bariera.
0
11-04-2010, ora 13:34
baby_doll21
Nu este medic/terapeut
baby_doll21
multumesc mult! nici contraceptivele injectabile nu-mi sunt de folos? si care sunt cele mai sigure mijloace de bariera bazate pe spermicide?
0
11-04-2010, ora 21:06
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Contraceptivele injectabile, de regula reprezinta o optiune pentru persoane un pic mai varstnice, care eventual au deja copii (riscul de sterilitate este mai mare in comparatie cu anticonceptionalele combinate). Deci, daca sunteti absolut hotarata sa nu aveti copii si nu credeti ca in viitor va veti schimba aceasta hotarare, le puteti folosi.

Cel mai eficient mijloc de bariera este prezervativul, singurul a cărui eficienţă este egală cu a anticonceptionalelor, adică 98 %. Spermicidele, corect folosite, au eficienta de 85-88 la suta. Evitaţi "foiţele chinezeşri", folosiţi spermicide produse de firme serioase.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul