metoda coitul intrerup = sarcina?

05-08-2009
just_a_girl93
Nu este medic/terapeut
just_a_girl93
buna ziua.as vrea sa incerc metoda coitul intrerupt. ati putea sa imi spuneti si mie daca totusi ar fi un risc sa raman insarcinata daca sa zicem ca la inceput as incerca fara prezervativ si l-ar pune pe parcurs, inainte sa ejaculeze? am auzit atat de multe cupluri care fac asta fara sa foloseasca prezervativ si nu au patit nimic, nu au ramas insarcinate..si ce metode ar fi mai sigure?in afara de cele cu prezervativ.
11 comentarii
0
05-08-2009, ora 14:16
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
metoda coitus interruptus este mai sigura atunci cand nu esti in perioada fertila, insa te protejeaza doar de sarcina, nu si de bts
0
05-08-2009, ora 14:48
just_a_girl93
Nu este medic/terapeut
just_a_girl93
si de exemplu daca ultima oara mi-a venit pe 17..nu il am regulat. cum as putea afla care este perioada cand nu sunt fertila? si legat de lichidul pre-ejaculat..daca sunt in perioada nefertlita nu ma afecteaza?adica nu este posibil sa raman?
0
05-08-2009, ora 14:54
just_a_girl93
Nu este medic/terapeut
just_a_girl93
si este adevarat ca daca faci dupa 10 zile de la menstruatie nu poti ramane insarcinata?
0
06-08-2009, ora 09:23
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
daca nu ai un ciclu regulat e tare riscant sa folosesti metoda asta.Pt ca nu poti calcula cu aproximatie ovulatia si poti avea surprize nu chiar placute...Sfatul meu:foloseste prezervativul.Nu e superplacut dar e sanatos!Iar in afara de prezervativ.pastile anticonceptionale...
0
06-08-2009, ora 23:06
alexa.92
Nu este medic/terapeut
alexa.92
si pastilele anticonceptionale cum se iau? adica se gaseste sa se ia decat 1-2 inaintea actului sexual?si care sunt riscurile daca le iei?
0
07-08-2009, ora 01:56
alinushaaaa
Nu este medic/terapeut
alinushaaaa
va rog sa imi rapundeti sh mie kt de repede posibil...acum 2 zile eram cu prietenul meu sh la inceput a fost o joaca sh sa intins putin mai mult..spun decat putin deoarece lucrurile s'au incins putin sh au devenit mai intime..e posibil sa raman insarcinata din moment ce si'a introdus penisul in vagin doar de 3-4 ori iar el nu a ejaculat deloc ptr ca ne'am oprit ca nu am vrut eu iar el a inteles...ciclul nu este regulat dar din kte am observat in ultima perioada in venea intre 10-15..."mica escapada" sa intamplat pe 5..este posibil sa raman insarcinata doar din atata lucru ptr k din kte am inteles nu poti...va rog daca se poate sa imi dati un raspuns cat de repede posibil sh daca se poate ce pastile exista ca sa le iei inainte de contactul sexual sh ce alte metode contraceptive sunt in afara de prezervativ sh anticonceptionale sh inca ceva...pastilutele care se ia la maxim 72 de ore dupa ultimu contact sexual, sunt 2 se ia una la 12 ore, daca le iei inainte cu 1 saptamana de menstruatie iti pot afecta in vreun fel menstruatia?va multumesc anticipat
0
07-08-2009, ora 12:55
alexa.92
Nu este medic/terapeut
alexa.92
chiar daca nu a ejaculat in tine..tot exista riscul sa ramai insarcinata.e adevarat ca este foarte mic..dar si lichidul pre-ejaculat contine spermatozoizi..mai bine fati un test de sarcina ca sa te linistesti :p
0
07-08-2009, ora 17:18
alinushaaaa
Nu este medic/terapeut
alinushaaaa
sti treaba e ca el nu a ejaculat deloc...sh cand zic deloc adik nimic nimic ptr k a fost ca o joacash cu testu de sarcina chiar o sa'l fac ca sa ma linistesc doar..ms mult ptr sfat:*
0
08-08-2009, ora 11:28
alexa.92
Nu este medic/terapeut
alexa.92
ti-am zis, chiar daca nu a ejaculat absolut deloc..acel lichid care iese inainte :" contine spermatozoizi..iar daca erai si in perioada fertila..exista sanse. bafta :*:*
0
08-08-2009, ora 12:51
alinushaaaa
Nu este medic/terapeut
alinushaaaa
ms mult de tot ptr sfat sh am inteles k sh lichidu acela contine spermatozoizi dar mi se parea k nu are cum doar din atat...a sh ink ceva e adevarat ca testu de sarcina se face la 1 saptamana dupa ultimu contact sexual?:*:*
0
09-08-2009, ora 20:31
alexa.92
Nu este medic/terapeut
alexa.92
cam dupa 2 saptamani de la contactul sexual :p
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Contraceptive combinate (COC)
  • Calendarul sarcinii
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  •