Menstruatie neregulata (32-35 zile).. unerori foarte intarziata (8 zile)

05-01-2011
Andreea93
Nu este medic/terapeut
Andreea93
Buna, sunt Andreea am 17 ani si am o nelamurire: am ciclul neregulat si am intretinut relatii sexuale (si protejat si neprotejat, doar in unele circumstante - metoda calendarului) cu prietenul meu. In mod normal imi vine o data la 32-35 de zile, insa am mai avut si intarzieri de 4-5 zile. Ultima data mi-a venit pe 22 noiembrie si mi-a trecut pe 28 noiembrie. Trebuia sa imi vina dupa calculele mele pe 24-25 decembrie, insa nu mi-a venit nici pana acum (2 ianuarie). Mentionez ca dupa data de 28 noiembrie nu am mai avut nici un contact sexual cu prietenul meu, pana pe data de 27 decembrie (cand in mod normal ar fi trebuit sa-mi fi venit deja), dar fara sa ejaculeze.

Atunci am avut un contact sexual neprotejat, insa fara sa-si dea drumul in mine. Am facut-o neprotejat pentru ca de 2-3 zile aveam simptomele venirii (ma durea burta si mi se intarisera si ma dureau sanii) si am crezut ca nu e nici o problema (cnf metodei calendarului, cu 4-5 zile inainte si dupa este perioada sigura, in care sunt f mici sanse sa ramai gravida).

De asemenea de pe 17-18 decembrie am racit, s-ar putea sa fie asta motivul pentru care mi-a intarziat atat de mult (8 zile)?

Astept un raspuns cat mai urgent ca sa stiu la ce sa ma astept sau ce pot face ca sa ma lamuresc.

Multumesc anticipat.
6 comentarii
0
05-01-2011, ora 12:35
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Intarzieri de pana la 10 zile sunt normale si nu trebuie sa va alarmeze. Abia dupa aceasta limita se pune problema diagnosticarii unei cauze. Si se incepe intotdeauna cu un test de sarcina.
O inflamatie pelvina (anexita), ca si boala chistica, pot fi de asemenea cauze care cer tratament. Acestea se iau in calcul dupa ce se face testul de sarcina.

"A nu-si da drumul" nu este in nici un caz o metoda contraceptiva satisfacatoare. Multi copii apar asa. Metoda calendarului este, intr-adevar, o metoda contraceptiva de oarecare succes, dar numai daca este corect aplicata. Imi face impresia ca o aplicati mai mult dupa ureche decat folosind o diagrama. Ca sa va lamuriti despre cum trebuie facut, cititi un mai vechi articol al meu pe aceasta tema, aici: http://www.doctordragomir.ro/articol_metoda_calendarului.htm
0
05-01-2011, ora 15:27
Andreea93
Nu este medic/terapeut
Andreea93
Am citit articolul dumneavoastra si am de gand sa folosesc metoda calendarului relatata acolo.
Nu mi-ati raspuns insa la o intrebare : daca ciclul trebuia sa-mi vina pe 26 decembrie si am intretinut relatii sexuale in luna respectiva doar in data de 28 decembrie, este vreun risc ?
0
06-01-2011, ora 07:25
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un risc foarte mic.
0
06-01-2011, ora 08:59
Andreea93
Nu este medic/terapeut
Andreea93
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor domnule doctor si o sa va tin la curent cu ce se intampla, desigur, daca doriti sa ma mai ajutati si pe viitor. o zi buna.
0
16-01-2011, ora 17:41
Andreea93
Nu este medic/terapeut
Andreea93
Mi-am facut un test de sarcina Sure Check astazi la ora 16, a iesit negativ, insa tot nu mi-a venit. Ce as putea avea ?
0
19-01-2011, ora 07:28
aura_delia
Nu este medic/terapeut
aura_delia
Am nevoie de un sfat urgent. am nascut in mai 2010.in afara de scurgerile de dupa nastere, am avut ciclu in octombrie pe 24, in noiembrie pe 27, decembrie pe 7. astazi e deja 19 ianuarie si nimic sunt insarcinata??????????vreau sa precizez ca dintotdeauna am avut ciclul menstrual dereglat a intarziat si 10 zile. vreau un sfat urgent
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Ciclul de două ori pe lună
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •