un fel de cos in zona vaginala

02-06-2007
monalyssa23
Nu este medic/terapeut
monalyssa23
imi apar mereu un fel de cosuri, mai degraba duluri, cosuri foarte mari sub piele (nu le pot scoate-nu au cap) in zona vaginala, de fapt exact pe marginea picioarelor in zona aceasta. ce ar putea fi? va rog frumos, ajutati-ma, intr-un fel mi-e frica...
23 comentarii
1
04-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Te epilezi in acea zona?
1
04-06-2007, ora 00:00
monalyssa23
Nu este medic/terapeut
monalyssa23
cu aparatul de ras
1
05-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incearca sa dezinfectezi zona cu o solutie de betadina, apoi aplica Fucidin crema in strat subtire si maseza pana intra in piele. Fa aceasta operatiune de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
0
18-07-2007, ora 00:00
janad7
Nu este medic/terapeut
janad7
mie imi ies ocazional asemenea cosuri chiar pe labii.Sunt mari si durerose, uneori purulente.Nu stiu ce e.ginecologul a spus ca nu e nimic grav.Poate fi doar o iritatie sau altceva.poate herpes.Mentionez ca rezultatul la testul papanicolau de acum 2 luni a fost 1.Am avut aceste probleme si inainte si dupa test.Va rog, un sfat.
0
19-07-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie mentinuta igiena locala mai riguros, mai ales acum, in perioada acesta atat de calduroasa, deoarece stafilococul, microbul care produce "cosuri" isi are salasul in zona genitala si asteapta mici eroziuni, intepaturi sau zgaraieturi pentru a patrunde in piele si ao infecta. In rest, acelasi tratament ca mai sus.
0
10-08-2008, ora 00:00
miki_mic
Nu este medic/terapeut
miki_mic
Acum o luna mi-a iesit pe labii inferioare(mai exact deasupra uretrei)un cos maricel purulent pe care cu durere l-am spart(iesind un puroi de culore albicisoasa cu sange).Acum cred ca imi va aparea alatul pentru ca simt o durere! Trebuie sa iau antibiotice sau este din cauza epilatului?Va rog, un sfat.
0
11-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar fi indicat sa dezinfectati bine zona dupa epilat, iar acum ar fi bine sa luati Oxacilina 500mg la 6 ore timp de 3-4 zile.
0
06-04-2009, ora 22:59
pinguinutza
Nu este medic/terapeut
pinguinutza
am si eu un cos pe labie, mai exact am avut pana acum 5 minute. era maricel si alb fara cap si cand l-am stors a iesit grasime de o culoare galbuie.nu ma durut...este prima oara cand am asa ceva si m-am speriat un pic. eu nu fac sex protejat fiindca am un partener stabil si sunt100% sigura ca el nu a avut alte contacte sexuale in afara de mine de aprox 3 ani. cosul avea forma unei afte bucale(perfect rotund si alb). sa fie un simplu cos sau ceva mai mult, mai rau??
0
29-07-2009, ora 01:54
anabella21
Nu este medic/terapeut
anabella21
am si eu cam aceeasi problema.cu ceva timp in urma miau aparut niste bubite in zona vaginului dar nu mau durut nu miau provocat mancarimi sau usturimi...au duisparut dar acum dupa un timp iar au aparut...nu stiu ce is si sunt fff ingrijorata...am citit pe forum si am vazut ca dati sfaturi..daca ati putea va rog sami dati si mie niste sfaturi in legatura cu ce as putea sa fac in aceasta privinta...va rog mult..va multumesc
0
29-07-2009, ora 01:54
anabella21
Nu este medic/terapeut
anabella21
am uitat sa precizez ca de fiecare data apar mai multe.:(
0
31-07-2009, ora 15:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa ajungeti la un dermatolog atunci cand apar acele bubite!
0
28-03-2010, ora 20:31
sweet13
Nu este medic/terapeut
sweet13
de cateva zile mi-a aparut un dul in zona vaginala, pe partea stanga cam cat o nuca si este cam umflat.daca apas ma doare.va rog sa ma ajutati...
0
04-04-2010, ora 09:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aplicati Fucidin crema, de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
0
30-06-2010, ora 15:28
denisake
Nu este medic/terapeut
denisake
buna ziua ..de citeva zile mi-a aparut un cos in zona intima(ma depilez cu aparatul de ras)..nu are cap sa il pot stoarce este dureros dak il ating si este tare pe dedesupt...am dezinfectat zona si am aplicat crema fucidin..si iau si oxacilina...nu stiu dak este bine..buna crema...dupa 2 zile nu ma mai doare...nu doare nici cind apas...dar tot se simte dak pun mina nu a disparut...posibil sa dispara mai greu?.e normal asa?VA MULTUMESC
0
17-07-2010, ora 01:09
123456abc
Nu este medic/terapeut
123456abc
si mie mia aparut un al naibi de cos sau buba sau ce naiba e tot in zona intima(km asta imi mai lipsea:-j) asa si nu stiu ce sai fac sa dispara mai repede poate fi cumva fir de par crescut sub piele??? k ma doare ingrozitor !!! app eu ma fac cu bigul :-?? ajutatima si p mn va rog:(
0
16-04-2013, ora 18:57
Julia-a
Nu este medic/terapeut
Julia-a
Ajutati-ma va rog.
De o saptamina mi-a iesit niste mici cosulete in zona intima...ele sunt rosii.si au iesit doar in locul unde ma epilez. Cu greu ma abtin sa nu ma scarpin la ele. Imi fac griji.
Eu de 2-3 ori pe zi dezi fectez cu alcool si masesz cu clotremazol.
Ce sa fac...ce mai este si asa??
0
07-06-2013, ora 22:39
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
buna,
am si eu o problema asemanatoare, in perioada ciclului imi apar in zona genitala, cate un cos sau buba nici nu stiu cum sa le numesc, care sunt tari si nu pot fi sparte. dispar destul de greu. Am citit mai sus de un unguent Fucinid. Este necesar sa iau si antibiotice?
Nu stiu cum pot scapa defnitiv de asa ceva, care e foarte neplacut, la fiecare ciclu imi apar.

Va multumesc!
0
15-06-2013, ora 03:39
Alexa-a
Nu este medic/terapeut
Alexa-a
Buna seara!am si eu o problema din astea, cu citeva luni in urma mia iesit pe labia mare o roticica mica inuntrul pielii, zilele astea am incercat sa o storc!si mi sa primit, a iesit o grasime galbuie cum este la cosuri, am incercat de mai multe ori sa o storc, insa nu mai iesea nimic, nici singe, iar acuma sa inflamat tare ca un bob de mazare, iar la atingere ma inteapa si ma doare tare.
Oare poate fi un cos? nustiu ce sa fac, insa mii cam in grija. astept un raspuns va rog
0
24-02-2016, ora 01:11
RaspopaIrina
Nu este medic/terapeut
RaspopaIrina
Salutare am si eu de ceva timp un ganglion in zona inghinala in partea stinga de ceva timp, insa el periodic se umfla cit mazarea apoi revenea la normal, am fost la ginecolog si mi-a spus sa nu ma sperii ca pur si simplu e un ganglion limfatic, si ca e de la herpes, am urmat tratament cu poliginax si dezinfectam cu trei picaturi de Betadine la un pahar cu apa, insa nu a disparut definitiv, acum dupa ce am nascut un timp nu ma deranja deloc, dar dupa 2 ani, de acum o saptamina mi s-a umflat, dar eu il storceam si iesea un lichid verde spre galbui urit mirositor pina la singe, acum s-a facut mai mult decit bobita de mazare, si cind ma asez ma doare.Am observat ca mi se umfla atunci de cite ori trag rece.apropo, si mama mea are astfel de ganglion (ea mi-a zis ca il stoarce si ii trece), si verisoara mea are.Va rog sa-mi
spuneti ce poate fi, sa fie ceva serios, se transmite cumva ereditar?si unde sa ma duc?
0
22-10-2016, ora 20:08
oana barboianu
Nu este medic/terapeut
oana barboianu
Bună seara!Cu aceeași problema ma confrunt și eu, cos în zona genitala.Când a apărut prima data am reuși sa-l sparg dar mi-a rămas dul. Acum am încercat din nou sa-la sparg dar nu a ieșit nimic afara pentru ca nu are cap dar am simțit ca s-a spart.Am pus crema fucidin dar degeaba ca partea stânga e foarte inflamata și roșie. De azi am început sa-mi pun gentamicina crema și beau zinnat de 500mg de doua ori pe zi.E bine?Va rog sa-mi dați un sfat ca sunt foarte îngrijorată. Va mulțumesc și aștept răspuns.
0
05-11-2017, ora 11:51
Gabrielamaria
Nu este medic/terapeut
Gabrielamaria
Mi-au aparut in zona genitala niste cosuri sau bube, nici nu stiu cum sa le numesc, nu ma mănâncă asa tare. Igiena e pe prim plan, adica ma spal, folosesc proteslipuri pt a avea o igiena mai sigura, schimbat des, desigur! Am nevoie de ajutor, ce sa fac sa dispară, as prefera şi ceva naturist. Multumesc tare mult :(
0
27-11-2017, ora 23:14
Ciolomic
Nu este medic/terapeut
Ciolomic
Buna, am si eu o intrebare.de ceva vreme Mai exact vreo 2 luni a inceput sa imi apara in afara vaginului, Mai exact zona Intre vagin Si anus ca niste mici bubite, de culoare alba Dar nu sunt cosuri ci Mai degraba arata. A niste mici semne crescute, Dar Si una 2 pe labii.nu ma dor Dar la ultimul contact sexual am simtit arsuri puternice. trebuii sa ma ingrijorez?ce ar putea fi?va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
0
19-10-2019, ora 12:36
Carte1234
Nu este medic/terapeut
Carte1234
Buna de ceva tinp in partea perineului mi-a aparut o bubita(nu pare a fi cos saucu puroi in ea)nu ma doare doar am ssenzatia de mancarime. In acea zona ma epilez cu bigul. De asemenea in partea labiilor au aparut doua cosuri mici mici care la fel ma ustura. Ce ar trebui sa fac sau cu ce sa dau. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •